Faizsiz 500 bin TL verilecek! Tek şart...

KOSGEB Başkanı Uzkurt, "Her bir KOBİ'nin, çerçevesini KOSGEB'in belirlediği ölçüde bankadan kredi kullanması halinde bu kredinin faizini KOSGEB olarak belli bir puan üzerinden karşılayacağız." dedi.

Faizsiz 500 bin TL verilecek! Tek şart...
Faizsiz 500 bin TL verilecek! Tek şart...
GİRİŞ 15.04.2018 15:21 GÜNCELLEME 16.04.2018 00:02
Bu Habere 35 Yorum Yapılmış

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Cevahir Uzkurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin gelecek hedefleri ve kalkınma planları doğrultusunda KOSGEB olarak kendilerine bir yol haritası belirlediklerini ifade etti. 

Öncelikle yerli ve milli üretime daha ciddi, daha yüksek miktarlarda destek vererek KOBİ'lerin ithal ettiği ürünleri yerli ve milli üretmesini teşvik edeceklerini belirten Uzkurt, şunları kaydetti: "Teknolojinin KOBİ'ler vasıtasıyla tabana yayılmasına dönük birtakım destekler vermeyi planlıyoruz. KOBİ'lerin ölçeğini büyütme ve rekabetçi yapılarını artırmak adına da birtakım destek programları yürütmek istiyoruz. Bunların yanı sıra KOBİ'lerimizin yurt dışı pazarlara açılması için birtakım uluslararasılaşma destekleri ve daha katma değerli üretim yapmalarına dönük olarak teşvik programlarını yürürlüğe koyacağız. KOSGEB olarak bu anlamda 2018 yılı bütçemiz yaklaşık 2 milyar lira ancak geçmiş dönemlere bakıldığında hükümetimiz ihtiyaç dahilinde gerekli olan bütçe artışını yapmış. Bundan sonra da hükümetimizin politikaları doğrultusunda KOBİ'lerimizi güçlü şekilde desteklediğimiz takdirde, uygun görülmesi halinde bu bütçeyi hükümet artıracaktır."

 

 

Yerlilik ve millilik konusunda yakın dönemde "Stratejik Ürün Destek Programı" adı altında bir destek programının çağrısına çıktıklarını anımsatan Uzkurt, bu çalışma kapsamında özellikle ithalatı ihracatından yüksek olan orta yüksek ve yüksek teknolojili sektörlerdeki firmaların projelerine destek verdiklerini bildirdi.

500 BİN TL FAİZSİZ KREDİ VERİLECEK

Cevahir Uzkurt, KOBİ'ler için önümüzdeki süreçte yeni finansman modellerinin olacağını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu: "Burada şüphesiz KOSGEB olarak bizim proje bazlı desteklerimizin dışında belli dönemlerde, ihtiyaç duymaları halinde bankalardan kullandıkları kredinin faizini karşılamak yönünde bir finansman yöntemimiz vardı. Yeni dönemde bu modeli tamamen değiştiriyoruz. Yeni dönemde her bir KOBİ'nin, çerçevesini KOSGEB'in belirlediği ölçüde bankadan kredi kullanması halinde bu kredinin faizini biz KOSGEB olarak belli bir puan üzerinden karşılayacağız. KOBİ'lerimizi, hangi sektörde olduklarına, proje bazlı üretim yapıp yapmadıklarına, yeni girişimci olup olmadıklarına göre belli kategorilere ayırdık. Bu kategorilerde 100 bin liradan 500 bin liraya kadar her bir KOBİ'mizin bir kredi limiti olacak. Bu kredi işletme kredisi, yatırım kredisi, makine teçhizat kredisi olabilir. Bu kredileri bizim çizdiğimiz çerçevede bankalardan kullandıkları takdirde biz hiçbir çağrıya çıkmaksızın yıl içinde KOBİ'miz ne zaman kullanırsa, kredisinin faizini biz banka ile anlaşarak otomatik olarak karşılayacağız. Bundan sonraki dönemde aslında her bir KOBİ'nin KOSGEB'den faizi karşılanmak üzere bir kredi limiti olacak."

Çalışmayı önümüzdeki birkaç ay içinde yürürlüğe koyacaklarını bildiren Uzkurt, şu an mevzuat çalışmalarını bitirmek üzere olduklarını, modelin uygulanması için bankalarla çalıştıklarını anlattı. 

KOBİ'LERE 5 MİLYON LİRAYA VARAN TEKNOLOJİ DESTEĞİ

KOSGEB Başkanı Uzkurt, yeni dönem yol haritalarından birinin de teknoloji düzeyi yüksek ürünlerin KOBİ'ler tarafından üretilmesi ve bu sayede teknoloji üretiminin tabana yayılması olduğunu, bu kapsamda açıkladıkları KOBİ Teknoyatırım Destek Programı kapsamında 5 milyon liraya kadar KOBİ'lere destek vereceklerini söyledi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 35
 • KONYALI 8 ay önce Şikayet Et
  paran varsa niye kredi faizini üstleniyorsun.faize bulaşmadan,ana paranı direk üreticiye ver.kafa karıştırıcı işler yapıyorsunuz.açık ve net olun.
  Cevapla
 • Perhiz 8 ay önce Şikayet Et
  Madem faiz paranın degerini düşürüyor ve enflasyona sebep oluyor öyleyse perhizde turşu yemem
  Cevapla
 • hakkı coşkun 11 ay önce Şikayet Et
  benim cok ihtiyacım olduğu halda faiz yüzünden devletin desdeğini rettedme zorunda kalıyorum devlt büyüklerinden isteğim biz inancımız gereği faizden korkuyoruz bizede bir çözüm bulunmak dileğiyle selamlar.
  Cevapla
 • Doğru söyleyen 1 yıl önce Şikayet Et
  "Her bir KOBİ'nin, çerçevesini KOSGEB'in belirlediği ölçüde bankadan kredi kullanması halinde bu kredinin faizini KOSGEB olarak belli bir puan üzerinden karşılayacağız." Mealen; Kobi firmanın yaptığı işi uygun bulursa krediye kefil ve onaylayacağı miktarda para olacak. Bu kredinin faizinin de tamamının değil de sadece bir kısmını karşılayacak diye anlıyorum. Yani 100 bin tl kredi verecek bankaya 100 bin tl den fazla ödeyeceksin. 0 faiz değil. 100 bin tl kredi alabileceğiniz de muamma. Tabi evrak işleri vs. aksaklık olursa kesin kredi alamayacaksın. Yani buna güvenip iş yapmaya kalkışıp sonra kredi çekmeye kalkmayın. Başka yolunuz yoksa o başka!
  Cevapla
 • haram 1 yıl önce Şikayet Et
  helal kazancına faiz pisliğini bulaştırmayanı da zorla bulaştırmaya çalışıyorlar.bu nasıl bir zihniyet.faize girmeyene destek yok yani.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle