3 bin TL'ye garajda şirket kurdu! Şimdi ise...

3 bin Türk Lirası sermaye ile kendi şirketini kurdu ve yaklaşık 2 yıl sonra da ürünün patentini aldı. Şimdi ise 22 ülkeye ihracat yapıyor.

3 bin TL'ye garajda şirket kurdu! Şimdi ise...
3 bin TL'ye garajda şirket kurdu! Şimdi ise...
GİRİŞ 26.03.2018 12:48 GÜNCELLEME 26.03.2018 12:48
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Abisi ile birlikte apartmanın bodrum katında, garajdan girilen bir dairede şirketini kurarak üretime başlayan Evren Yurttaş 2005 yılında Uludağ Üniversitesi Elektrik - Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Yurttaş, iş hayatına atıldıktan kısa bir süre sonra 2 hafta içinde, 3 kez işten çıkarıldı.

İşsiz kaldıktan sonra birçok farklı sektörde çalışan Yurttaş bir süre sonra 2007 yılının Haziran ayında elektrikli eşyaların kartlarının yanmasını önleyen bir aşırı gerilim sönümleyici üretti. Posta'da yer alan habere göre, ürettiği üründen aynı özelliklerde dünyada başka bir örneğinin olmadığını öğrenen Yurttaş daha sonra 3 bin Türk Lirası sermaye ile kendi şirketini kurdu ve yaklaşık 2 yıl sonra da ürünün patentini aldı. Şimdi ise 22 ülkeye ihracat yapıyor ve geliştirdiği ürün ise Türkiye'nin TSE sertifikası alan ilk icadı oldu.

ELEKTRİK YANGINLARININ ÖNÜNE GEÇEN KART ÜRETTİ

Buluşunu yaptığı ürünün daha sonra dünyada olmadığını öğrenen ve patentini alan Evren Yurttaş ürünün buluş hikayesini şöyle anlattı: "Bursa'da olduğumuz için tekstil sektöründe elektrik kartları çok yoğun bir şekilde yanmaya başladı. Bunu engelleyip engelleyemeyeceğimizi sordular. Aşırı gerilim ve voltajın dalgalanması nedeniyle yandığını öğrendik. Bir devre olarak çözüm ürettik ve başarılı olduğunu zaman geçtikçe anlamaya başladık."

"GARAJDA KURDU"

Abisi ile birlikte apartmanın bodrum katında, garajdan girilen bir dairede şirketini kurarak üretime başlayan Yurttaş, şirketin kuruluş hikayesini de anlattı ve şunları söyledi: "Babama dedim ki 'Bizi işe almıyorlar. Biz kendi şirketimizi kuralım ve ticarete atılalım.' İcat ettiğimiz ürünü, üretim aşamasına geçirmemiz ise daha farklı oldu.

Garajdan girilen ve apartman görevlilerinin kalması için boş bırakılan bir daire vardı. Kullanmak için babamdan izin istedim. Babam da apartmanda yaşayan kimseyi rahatsız etmemek kaydıyla izin verdi. Ancak ilk denememizde yaptığımız bir hatadan dolayı bütün binayı sis kapladı ve herkes aşağıya indi."

En zor olanın ailesini yaptığı işe inandırmak olduğunu söyleyen Yurttaş sözlerini şöyle noktaladı: "Ticaretin dayak yemekten zevk alma sanatı olduğunu düşünüyorum ben. Ancak mücadele ettiğiniz zaman bir yerden sonra akmaya başlıyor ama o sabrı gösterebilmek çok önemli."

ETİKETLER
Sensör
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Gökhan Yıkılka 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu firma hiç tekin değil. "Holding" diyorlar ama 2-3 oda masa ve sandalyeden başka bir şey yok. Elektrik market açacağız 250 tane dediler olmadı. Şalt malzeme üretiyoruz dediler, fason ürettirdiklerini bile satamadılar. Şimdi işi networking vari bir şeye çevirmişler. Aman diyeyim.
  Cevapla
 • vatansever 2 yıl önce Şikayet Et
  masallah ne guzel Alah rizki ordan vermis yuru kulum demis ne guzel
  Cevapla
 • izmir 2 yıl önce Şikayet Et
  yahudiler ilaçtan elektroniğe hep kendileri patent alıp marka çıkartmışlar başkalarının piyasaya girmesini istemezler otomotiv lobisi bize motor vermediler neden kendi arabamızı üretemeyelim ve yabancı firmalar kazansın otomotiv pasta diliminden japonya ve toyato dahi satılmasını hazmedemediler özdemir sabancı öldürttüler bu pasta dilimini kimseye kaptırmak istemiyorlar
  Cevapla
 • Yüzdeelli 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu mesele yeni değil. Adına Trimbox dedikleri, işe yaramayan, uydurma bir şeyi sanki icatmış gibi aşırı reklamla yıllardır piyasaya sokmaya çalışıyorlar. Buradan savcıları göreve çağırıyorum. Bu şeyin voltaj dalgalanmalarında en ufak bir faydası yok. Mesleki tartışma sitelerinde bu şeyin içini açtılar. Epoksi reçine içine gömülmüş 50 kuruşluk bir kaç varistör ile dalgalanmalara karşı bu şeyin elektronik kartları koruduğuna ancak elektroniği bilmeyen inanır. Dünya'da bir örneği yok dediği şeyin aynısı "Volter" ismiyle başka bir firma tarafından da üretiliyor. Volter yazın google'ye görürsünüz!
  Cevapla
 • selim 2 yıl önce Şikayet Et
  bu bir icat değil dünyada bir çok üretilmiş örnek var,
  Cevapla
 • vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  22 ülkeye ihracat yapıyorsa demekki oralarda yokmuş.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle