Kredi çekecekler dikkat! Yeni model geliyor

KOBİ’lerin krediye daha kolay ulaşabilmelerine yönelik yeni bir model geliyor.

Kredi çekecekler dikkat! Yeni model geliyor
Kredi çekecekler dikkat! Yeni model geliyor
GİRİŞ 12.06.2017 09:43 GÜNCELLEME 12.06.2017 09:43

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek “Önümüzdeki dönem yatırım kredilerinin sistemden daha fazla pay almasına yönelik çalışma yapacağız, daha çok yatırıma, katma değere ve istihdam sağlamaya odaklanacağız” dedi.

KOBİ’lerin kolay finansmana ulaşabilmesi adına getirilen ‘Hazine Garantisi’ne ek yeni bir model  getiriliyor. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Hazine destekli kredi garanti sistemine yönelik yeni bir model oluşturacaklarını belirterek, “Bu zamana kadar sağlanan kredilerle KOBİ’lerin finansal sıkıntılarının çoğu giderildi. Önümüzdeki dönem yatırım kredilerinin sistemden daha fazla pay almasına yönelik çalışma yapacağız, daha çok yatırıma, katma değere ve istihdam sağlamaya odaklanacağız” dedi. Şimşek, Hazine destekli kredi garanti sisteminde bu yıl gerek etkinlik ve oluşturulan kaynaklar gerekse ulaşılan yararlanıcı sayısı açısından dönüm noktası yaşandığını söyledi.

KADINLARA POZİTİF AYRIMCILIK

Sağlanan desteğin büyüklüğü, ulaşılan kitle ve zamanlama açısından sistemin reel ekonomiye önemli etkileri bulunduğuna işaret eden Şimşek, “Bu uygulama yatırım, tüketim ve ticaret açısından sıkıntılı bir dönemden geçilirken ekonominin olumlu bir seyre dönmesine katkı sağladı ve iktisat politikası seçenekleri açısından önemli bir yer edindi” diye konuştu.  Şimşek “İhracata ve kadın girişimcilere yönelik politikalara da ağırlık vereceğiz, bunlara yönelik işlemler için kolaylık sağlayacak yeni adımlar atacağız” diye konuştu.

KUR RİSKİ YOK

Mevduat faiz oranlarında görülen artışın geçici olumsuz etkisine karşın, uygulamanın mali sisteme daha fazla kaynak çekilmesi ve hızlı kredi genişlemesinin enflasyonist etkilerinin sınırlandırılması açısından pozitif bir işlev gördüğünü belirten Şimşek, şunları söyledi: “Bankalarca verilen kredilerin ortalama faiz oranının yüzde 14.5 seviyesinde olduğu ve bir yükseliş yaşanmadığı görülüyor. Döviz-Türk lirası ayrımı açısından bakıldığında da yüzde 90 oranında TL cinsinden kredi kullandırıldığı ve firmaların kur riski açısından bir olumsuzlukla karşılaşmayacağı düşünülüyor.”