Kamudaki tüm sözleşmelilere kadro!

Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın sözleşmeli personelin kadroya alınması ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'eo müjdesi! verdiği talimat yerine getiriliyor.

Kamudaki tüm sözleşmelilere kadro!
Kamudaki tüm sözleşmelilere kadro!
GİRİŞ 18.11.2012 09:47 GÜNCELLEME 19.11.2012 08:37
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Bakan Faruk Çelik, sözleşmeli personel 30 Haziran'a kadar kadroya alacaklarını açıkladı.

Şanlıurfa'da yerel televizyonların ortak yayınına katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, sözleşmeli personeli 30 Haziran'a kadar kadroya alacaklarını bunun için bazı yasal değişikliklerin yapılması gerektiğini söyledi. Bakan Çelik, "Bununla ilgili taraflarla görüşüyoruz. Hummalı bir çalışma yürütüyoruz. Net bir tarih vermem zor. Ama bu dönemde bunun olacağını ifade edebilirim. Tarih olarak da 2013 yılı Haziran ayı sonuna kadar bu işi biter." dedi.

Sözleşmeli personeli kadroya almadan önce devletin personel sistemiyle ilgili yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğini anlatan Bakan Çelik, 1960-70'lerin başında çıkan 657 Sayılı Devlet Memurluğu Kanunu'nun 657 fazla değiştiğini belirterek, " Yasa değiştirile değiştirile parçalı bulutlu hale gelmiş. 4A'lar, 4B'ler, 4C'ler, sözleşmeliler, işçiler, sözleşmeli işçiler bir sürü pozisyonda çalışan var. Bu durumda devlet personel sistemimizi mutlak surette yenilememiz gerekiyor. Bunun için bunun tarafları ile bir bir görüşüyoruz.” şeklinde konuştu.

Sözleşmelilerin kadroya alınmasından sonra boşalacak sözleşmeli kadrosuna yeni sözleşmelilerin alınmasına sıcak bakmadığını vurgulayan Bakan Çelik şu bilgileri verdi: "Birbirini doğur sistemi ortadan kaldırmak zorundayız. Bugün sözleşmeliler kadroya geçmek için kapıları aşındırıyor. Yarın bunların yerine yenilerini alırsak benzeri bir durumu tekrar yaşayacağız. Bu sistemin sona erdirilmesi lazım."

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 14
 • Murat Diniz 6 yıl önce Şikayet Et
  fatih. herkes üniversiteyi iş, yani para kazanmak için okur. para kazanmak için okuyan tipten bir şey olmazsa, para kazanmak için dahi okumayan sonrada asgari ücrete mahkum olandan hiç bir şey olmaz. olayı vatan millet sakarya'ya bağlamaya gerek yok. memur'da vatana hizmet ediyor. sanki tarım toplumunda yaşıyoruz en çok kim koşturuyorsa o kazanacakmış. bu mantıkla en çok amele veya hamal kazanmalı. çünkü en çok onlar yoruluyor. lütfen şu okumayı sınavlarda başarılı olmayı küçümseyen yaklaşımları bırakın. sizden geçti ama evlatlarınıza kötü örnek oluyorsunuz. ben diyorum ki millet kız peşinde gezerken kahvede okey oynarken kurtlar vadisi izlerken çalıştım gözümü bozdum. devletin sınavına girdim kazandım kadro benim hakkım, öbürü de çıkıyor diyor ki "ben de insanım benim hakkım" seçim yatırımı yapılıyor size de piyango vuracak. hayırlı olsun. olay bu, hakkınız felan değil.
  Cevapla
 • FATİH TEKİN 6 yıl önce Şikayet Et
  murat işci ile memuru bir tutma ve üniversiteyi paralı memur olmak için okuyan tiplerdende birşey olmaz vatana. bunu bilesin buda adalet memur yatar işci çalışır koşturur
  Cevapla
 • Murat Diniz 6 yıl önce Şikayet Et
  kimse kimsenin insanlığını tartışmıyor. hemen "bizde insan değilmiyiz moduna" girmişsiniz. kadroyu aldığınız gün sizde şimdi eleştirdiğiniz "yan gel yat memur" olacaksınız. bana göre kimseye kadro vermemek gerekiyor hatta memurları bile tekrar sözleşmeli yapmak lazım. yoksa bu muhabbet bitmez işsiz iş istiyor taşerona giriyor. taşerona girince sözleşme istiyoruz hakkımız diyor. sözleşme olunca insan değilmiyiz kadro verin diyor. oysa kadrolu personeli devlet sürekli sınavla alıyor zaten. sen taşerondan girip kadrodan çıkmak istiyorsun. kendine göre haklısın tabi ama adil değil bu. o nedenle tüm bu giriş çıkışlar sınavla eşit şartlarla olmalı yoksa babadan miras kalır gibi o da benim hakkım bu da benim hakkım olmaz. kadro almayı da çok isteyen bir zahmet girsin kpss ye atansın. eşit şartlarda sınavla girdiği kamuda farklı pozisyonda çalıştırılanlar hariç, işin doğrusu bu.
  Cevapla
 • yakup 6 yıl önce Şikayet Et
  ya taşeronlar?!. taşeronlar ne olacak? taşeronlara da kadro verilmediği sürece adalet yerini bulmaz.
  Cevapla
 • Murat Diniz 6 yıl önce Şikayet Et
  taşeron. 4b kadrosuna giren sözleşmeliler normal memurun geçtiği bütün aşamalardan geçiyor kpss, dil sınavı mülakat vs. sonra içlerinden bazısına sen memursun,sen sözleşmelisin deniliyor. yani eşit sınavlarla girdiğin devlette, çalışırken farklı pozisyona düşürülüyorsun. taşeron firma personeli olarak memurun kazandığı sınavları kazanmadın. ücretli öğretmende aynı, normal öğretmen 95 alsın atansın sen okul müdürünü tanıdığın için ücretli olarak başla sonra kazanmış gibi kadro iste. zamanında yüksek puanlı öğretmenler doğuya atanırken, sınavdan başarısız olan yada çok düşük not alan mezunlar ücretli öğretmen olarak evlerinin yanındaki okullarda çalışmaya başladı sonra bir anda o okulun kadrolu öğretmeni oldular. adalet bunun neresinde. sayıları zaten çok çok az olan 4b liler ve mağdur 4c liler dışında herkesi kadroya geçirmek bence adil değil. not: 4b-4c li vs. değilim.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle