20 milyon çalışana 65 TL ek zam müjdesi

Yeni anayasa çalışmalarında partilerin uzlaştığı asgari ücretten vergi alınmaması önerisi gerçekleşirse, çalışana 65 TL'lik ek zam umudu doğacak

20 milyon çalışana 65 TL ek zam müjdesi
20 milyon çalışana 65 TL ek zam müjdesi
GİRİŞ 05.11.2013 10:06 GÜNCELLEME 05.11.2013 14:53
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın asgari ücretten vergi alınmaması önerisine destek vermesi 20 milyon kişiyi heyecanlandırdı. Bu konuda yasal düzenleme yapılırsa, devlet 4 milyar liralık alacağından vazgeçmiş olacak. Bu para çalışana ilave gelir olarak yansıyacak.

EK GELİR OLACAK

Sabah'ın haberine göre; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, asgari ücretin vergi dışı bırakılmasıyla doğacak farkın işçiye yansıtılmasını istiyor. Asgari ücret üzerinden hâlâ 56.84 lira Gelir Vergisi ile 7.75 lira Damga Vergisi alınıyor. Bu vergilerin kaldırılması durumunda halen net 803 lira olan asgari ücret 65 lira zamlanacak. Evdeki asgari ücretli kişi sayısına göre bu miktar katlanacak.

KAYIT DIŞI ENDİŞESİ

Ekonomi yönetimi, asgari ücretin vergi dışı bırakılması durumunda maaşların asgari ücret üzerinden gösterilmesi endişesi taşıyor. Bugün Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kayıtlarına göre milyonlarca dolar geliri olan sporcular bile asgari ücretten gösteriliyor. Birçok işveren daha yüksek maaş ödediği işçisini, primlerini düşük ödemek için asgari ücret üzerinden sigortalı gösteriyor. Bu durum emekli maaşlarını düşürdüğü için çalışanlar buna itiraz ediyorlar. Yine de maaşların asgari ücret üzerinden gösterilerek düşük prim ödenmesinin önüne geçilemiyor. Asgari ücretin vergi dışı kalması halinde ise maaşların asgari ücret üzerinden gösterilmesi eğilimi artacak. Çalışanlar da kısa vadede gelir artışı sağlayacağı için maaşlarının asgari ücret üzerinden gösterilmesini talep edebilecek. SGK verilerine göre, Türkiye'de halen 12 milyon 615 bin kişi, SSK'ya tabi olarak sigortalı olarak çalışıyor. Bu kişilerin yaklaşık 5 milyonu ise asgari ücretlilerden oluşuyor. Asgari ücretliler net 803 lira alıyor.

EVLİLER DAHA ÇOK ÖDÜYOR

Bu rakama ilave olarak işveren SSK işçi ve işveren primi, işsizlik sigortası primi ile gelir ve damga vergisi ödüyor. Prim ve vergiler toplandığında her bir asgari ücretli için işverenin cebinden çıkan para bin 190 lira. İşveren için en büyük oranı SSK primleri oluşturuyor. 65 liralık Gelir ve Damga Vergisi bekar ve çocuksuz bir asgari ücretli için geçerli rakam. Evli ve çocuklu kişilerin ödediği vergi ise daha yüksek.

EN DÜŞÜK GELİR GRUBU

Asgari ücretli kesim, toplumdaki en düşük gelir grubunu temsil ediyor. Bu nedenle asgari ücretliler için küçük gelir artışları dahi büyük öneme sahip. Ücretler vergi dışı kalırsa, bu kesime rahatlama sağlanacak.

DÖRT PARTİ VERGİDE UZLAŞTI

Yeni anayasa çalışmalarında partilerin üzerinde uzlaştığı asgari ücret üzerinden vergi alınmaması maddesi hafta sonu AK Parti'nin Kızılcahamam Kampı'nda da gündeme geldi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan uzlaşmaya destek verdi. Böylece asgari ücretin vergi dışı kalması için önemli bir adım atılmış oldu. Geçen yıl da Meclis'te çalışmalarını sürdüren Anayasa Uzlaşma Komisyonu, 4 partinin uzlaşmasıyla asgari ücretin vergi dışı bırakılması yönünde karar almıştı.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
memur ek zam
YAZDIR
YORUMLAR 19
 • oktay kuş 6 yıl önce Şikayet Et
  BÜYÜK REFORM. türkiye,de büyük reformlar yapıldı. sağlıkta,ulaşımda,hayal edilemeyecek akla gelmeyecek yerlere geldik.dünya kabul gördü. yükselişimizi ERDOĞAN VE AK PARTİ her zaman övgüyü aldı yıllar sonrada alacak. LAKİN bir reformda asgari ücrete lazım mesala benim kişisel fikrim, devletin en düşük memur maşına asgari ücreti endeksleseniz, olmazmı. vergiyi kaldırmanıza bence gerek yok yarın onuda başımıza kalkarsınız. zaten ço işveren asgari ücretin üstünde maaş veriyor. ama devletin haberi yok. yoksa varmı .hiç değilse hiç bir şey yapamıyorsanız bari asgari ücretin adını değiştirin oda bir REFORMDUR..
  Cevapla
 • nef arkeder 6 yıl önce Şikayet Et
  haber başilığı eksik ama !!!. sayın başbakanımız müjdeyi verdi ! şeklinde olmalıydı.20 milyon her biri 65 er defa kulaklarınızı çınlatsın inşallah.
  Cevapla
 • orhan koksal 6 yıl önce Şikayet Et
  ........................ Harca harca bitmez.
  Cevapla
 • H.İsmail ARSLANTAŞ 6 yıl önce Şikayet Et
  AKP Davulcularına Duyurulur. Eğer AKP'nin yaptığı ekonomik zulmü başka bir iktidar yapmış olsaydı AKP'nin gönüllü borazanları ortalığı ayağa kaldırırlardı. Ancak "bizim iktidar yapar da ..." diyorlar. Yazıklar olsun bu anlayışa. Sadece bir örnek: Bir üniversitede bir daire başkanı ortalama 3.750 TL alırken bir yardımcı doçent 2700 TL maaş alıyor. Çünkü daire başkanını kendileri atıyorlar. Eğer akademisyenleri atama yetkileri olsaydı onlara da kıyak çekerlerdi. EY ADALET AKP'nin elinden kaçıyorsun değil mi? Sen de haklısın...
  Cevapla
 • yukselsalem 6 yıl önce Şikayet Et
  yazık. 205 lira haberleri medyada döndü durdu sonra hop 65 liraya düştü. Aynı şey taşeron içinde geçerli kadro dediler sözleşme dediler faruk çelik ekim dedi kasım dedi bırakın kadroyu sözleşmeyi olay medyada kıdem tazminatı vs diye dönmeye başladı unutuldu gitti resmen. Siz var ya siz Erbakanın tırnağı olamazsınız.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle