Cezalara rağmen işveren engelli çalıştırmıyor

Yüksek cezalara rağmen işverenler, engelli çalıştırmaya yanaşmıyor. İşverenler bu sebeple 10 yılda toplam 189 milyon lira para cezası ödedi. Devlette de özürlü kadroların önemli bir bölümü boş.

Cezalara rağmen işveren engelli çalıştırmıyor
Cezalara rağmen işveren engelli çalıştırmıyor
GİRİŞ 06.05.2013 07:21 GÜNCELLEME 06.05.2013 07:21

İsa Yazar'ın haberi

54 bin özürlü memur çalıştırması gerekirken 27 bin engelli memur istihdam ediliyor. İşveren, çalıştırmadığı her özürlü ve eski hükümlü için 1.832 lira ceza ödüyor.

Bu paralar ayrı bir hesapta tutularak özürlü istihdamı için değerlendiriliyor. İş Kanunu'na göre 50 ve üzerinde işçi çalıştıran özel sektör işyerleri, yüzde üç oranında özürlü çalıştırmak zorunda.

Kamu işyerleri ise yüzde 4 özürlü ve yüzde 2 eski hükümlü işçiyi çalıştırması gerekiyor. 657 sayılı kanuna göre kamu kurumlarında istihdam edilmesi gereken özürlü memur oranı da yine yüzde 3. Bu kapsamda çalışma gücünden en az yüzde 40 oranında yoksun olduğunu sağlık kurulu raporu ile belgeleyenler bu haktan faydalanabiliyor.

Devlet, özürlü istihdamını artırmak için önemli adımlar attı. Özel sektörde istihdam edilen özürlülerin sigorta primine ait işveren hisselerinin tamamı devlet tarafından karşılanıyor.

Ancak bu teşviklere rağmen birçok işveren, özürlü çalıştırma şartına uymuyor. Kimisi ceza ödemeyi göze alırken bazıları da hep 49 işçi sınırında kalarak özürlü istihdamından kurtuluyor.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ