Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

Parasını geri almak isteyenlere kötü sürpriz!

Yargıtay'ın ve tüketici mahkemelerinin, banka kredi lerinde 10 yıllık dosya masrafının iade edileceğine ilişkin kararları, bankalar ile tüketicileri karşı karşıya getirdi.

Parasını geri almak isteyenlere kötü sürpriz!
Eklenme: 13 Eylül 2012, 09:23 / Güncelleme: 13 Eylül 2012, 12:33 / 41,041 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Örnek kararların ardından binlerce tüketici, dosya masraflarını geri almak için bankaları dava yağmuruna tutarken, bankalar da tüketicileri ‘sözleşmelerle' vurmaya hazırlanıyor. Tüketicilerin dosya masraflarının iadesine ilişkin taleplerinin artması üzerine bankalar da adeta seferberlik ilan etti. Bu çerçevede tüketicilerden tahsil ettikleri dosya masraflarını iade etmek istemeyen bankalar, silah olarak sözleşmelerde yer alan ‘dosya masrafı alınır' hükmünü kullanmaya hazırlanıyor. Bunun için birçok banka, kendi bünyesinde sözleşmelerle ilgili çalışma başlattı. Çalışmalar doğrultusunda, sözleşmeler tek tek taranıyor ve ‘dosya masrafı alınır' hükmünü içeren sözleşmeler mahkemeye sunulmak için hazırlanıyor. Söz konusu hüküm içermeyen sözleşmeler için ise ayrı bir savunma stratejisi geliştirilecek.

23 milyarlık 'masraf' topladılar

Banka yöneticileri, dosya masraflarının kredi sözleşmesinde yer alan hükümler doğrultusunda alındığını belirterek, sözleşmede ‘dosya masrafı alınır' hükmü nedeniyle açılan davaların da bankaların lehine sonuçlanmasını beklediklerini söylediler. Bir kamu bankasının genel müdürü, kaybedilen davaların daha çok sözleşmesinde bu yönde hüküm bulunmayan kredilerde yaşandığını hatırlattı ve yeni kullandırılacak kredilerin sözleşmelerinde dosya masrafı alınacağına ilişkin hükümlerin daha fazla yer alacağını kaydetti. Genel müdür, 23 milyar liralık dosya masrafının geri ödenmesinin söz konusu olmayacağını da belirterek, bu yönde ortak bir strateji geliştirileceğini de kaydetti.

Öte yandan örnek kararların ardından, binlerce vatandaşın dosya masrafını geri almak için bankalara hücum ettiği ortaya çıktı. Yetkililerin verdiği bilgiye göre, sadece bir bankaya 10 binlere aşan dilekçe verildi. Yetkili, şube başına en az 100-150 dilekçenin verildiğini belirterek, toplam rakamın 100 bini aştığını tahmin ettiğini söyledi.

Kaynak : Star

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 6 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

DÜRÜST MÜSÜN ?

13.09.2012 10:00

nezaman iyi haber alacağız ki..... bu düzenlemelerin hiç birinin haklı taraftan yana olduğunu görmedim ben.. hep vatandaşı sövüşlüyorlar.. daima bir adaletsizlik.. kul hakkıdır bu kul hakkı.. devlet de kamu bankaları aracılığı ile aynı uygulamaları yapıyor....

mehmet evcılar

13.09.2012 10:37

kimi kime şikayet edeceğiz. devletin yargıtay'ın kararını tanımayan devletin bankası..hadi buyur bakalım bir yandan bu para tüketicinin hakkı diye karar var diğer yandan bu parayı vermeyiz diyen kamu bankası...! bu milletle dalga mı geçiliyor bu ne rezalet.haram zehir zıkkım olsun tüm yetkililere göz yumanlar..

serkan gül

13.09.2012 11:23

devlet bankalara el atması lazım. bukadarda olmaz ya bu bankalar resmi tefecidir. bunlar yeter artık at oynattılarya allaha havele ediyorum. kendi maaşımızı bile bazen gösdermeyip yok yanlış yok sistem bune ya artık yeter bu bankalara sıkıbir düzen ve sil başdan denetim olması lazım

Sükut-u Hayal

13.09.2012 11:26

sizin ki tezat değil mi..?. kul hakkından dem vuranlar.. haram zehir zıkkım olsun diyenler.. kredi çekerken aklınız neredeydi? kul hakkını bilen faizin haram olduğunu bilmez mi peki.. daha da yoruma gerek yok.. vesselam..

sarı derebeyi

13.09.2012 12:01

konut kredisi...... hani konut kredisi yapılandırma masrafları da ödenecekti. müracaat ettim hiçbir sonuç çıkmadı.