Ette büyük tartışma! 70’li yıllara döneriz

Kırmızı et fiyatlarını düşürmek için ithalatın başlaması yeni bir tartışmanın daha yaşanmasına yol açtı.

Ette büyük tartışma! 70’li yıllara döneriz
Ette büyük tartışma! 70’li yıllara döneriz
GİRİŞ 07.08.2015 07:38 GÜNCELLEME 19.04.2017 17:12
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Kırmızı et fiyatlarını düşürmek için ithalatın başlaması yeni bir tartışma yarattı. Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu Başkanı Şemsi Kopuz, “İthalat spekülatörleri disipline eder. Fiyat artışına çare bulunmazsa protein alamayan yeni nesil 70’lerdeki gibi somun ekmekle beslenmek zorunda kalır” derken, Türkiye Ziraatçiler Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, “Et ve Süt Kurumu’nun yapacağı 3 bin tonluk ithalat Türkiye’nin iki günlük ihtiyacına yetmez. ESK piyasanın sadece yüzde 1’ine hakim. Getirilen eti de zaten kendi dükkanlarında satacak” dedi.

‘Disipline edecek’

Merkez Bankası, et fiyatlarının enflasyonu yükselttiğini açıklamasından sonra Et ve Süt Kurumu (ESK) 3 bin 200 tonluk et ithalatı için ihale açtı. ESK Başkanı Kasım Piral, ithalat sayesinde et fiyatlarının yüzde 10 düşeceğini savundu. 

Türkiye’de yeterli hayvan varlığı olmasına karşın et ithalatının başlaması yeni tartışmanın fitilini ateşledi. Dün bir basın toplantısı düzenleyen Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Şemsi Kopuz, yapılacak et ithalatının spekülatörleri disipline edeceğini belirterek, şunları söyledi:

‘Tüketim az’

“Biz yufka arası ekmek yiyen bir kuşaktan geliyoruz. Türkiye’de hala Avrupa’nın 3’te biri kadar et tüketebiliyoruz. Bunun başlıca nedeni fiyatların yüksek olmasıdır. Dolayısıya fiyatların düşmesi için gereken her şey yapılmalıdır. Fiyatlar bu seyrinde devam eder, yapıcı politikalar uygulanamazsa bu çağda yufkanın arasına ekmek koymaya başlarız. Gerektiğinde sadece canlı besi hayvanı değil diğer gruplarda da ithalat, spekülatörleri disipline etmekte önemli bir enstrümandır.”

Kurban Bayramında yaklaşık 3 milyon baş hayvanın kesileceğini öngördüklerini belirten TGDF Başkanı Kopuz, geçen Kurban Bayramı’nda bu rakamın 850 bin büyükbaş ve 2.5 milyon küçükbaş civarında olduğunu hatırlattı.
 
3 bin ton et 2 günde biter’

Türkiye Ziraatçiler Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin ise ithalatla et fiyatlarının düşmeyeceğini vurgulayarak, “İthalatı yapacak olan Et ve Süt Kurumu piyasanın sadece yüzde 1’ine hakim. Bu nedenle ESK’nın yapacağı 3 bin tonluk ithalat 2 günlük ihtiyaca yetmez. Üstelik bunu kendi dükkanlarında satacak. Piyasadaki fiyatlar üzerinde hiçbir etkisi olmaz. Angus ithal edildiğinde de fiyatlar düşmemişti” dedi.

‘Et Kurumu güçlü değil’

Türkiye’de hayvan varlığı yeterli olduğunu kaydeden Yetkin, şunları söyledi:
“Hayvan varlığı noktasında bir sorun yok. Kesime yeterli hayvan verilmediği için fiyatlar yükseliyor. 8-10 baş hayvanı olan üretici, kesime hayvan vermemezlik edemez. Çünkü paraya ihtiyacı olduğunda hayvanını satar. Ama büyük besi işletmeleri bunu yapabilir. Bu tür 30-40 tane işletme var. Arz-talep dengesini bozuyorlar. Et ve Süt Kurumu (ESK) piyasayı regüle edecek güce sahip değil. Spekülasyonlara karşı yetersiz kalıyor. Güçlü olsa spekülasyonu engelleyebilir. Piyasanın normale dönmesi için yeterli üretim ve devlet desteği şart. ESK güçlendirilip, piyasayı regüle etmesi sağlanabilir.” 
 

KAYNAK: MİLLİYET

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
ibrahim yetkin
YAZDIR
YORUMLAR 26
 • Abidin 4 yıl önce Şikayet Et
  Geçen kurban bayramından bu yana daha şiş kebap yiyemedik.Gelecek Kurban Bayramına sağ çıkarsak yeriz inşallah.Herkes etten sözedince iştaha geldim de..Yağlı kıymayla talim ediyoruz ara sıra,çok şükür.O da 30 tl. Bir de tavuk üreticilerinden Allah razı olsun,işleri rast gelsin kazançları bereketli olsun.Tavuk üretiminde de teknolojik hileler varsa da fiyatları belli bari.
  Cevapla
 • Ruhi 4 yıl önce Şikayet Et
  Tarladan 5 kuruşa karpuz alıp 1 tl ye satmak. Bu sanırım sadece TR de olur.
  Cevapla
 • kazıklı voyvoda 4 yıl önce Şikayet Et
  aslınd adevlet hata yaptı niye derseniz devlet çiftçilere ineğin dğumundan ölmesine inek maaşı bile veriyor ben kendim şahidim bunlarda bedava parayı görünce hayvanları satıp kim uğraşır dediler halbuki devlet daha çok uğraşıp verim alsınlar diye verdi bunlar şehire göç edip işi n gıgıkını çıkartılar sonra neymiş efendim et pahalı iyiki pahalı satmasaydın ineği şimd i et satarak milyoner olmuştun nede olsa decvlet hayvanın yem arpa saman doğum vs.. parasını veriyor ayrıca baytar bedava iştte fırsatı değerlendiren nerde
  Cevapla
 • Ben de haklıyım 4 yıl önce Şikayet Et
  Et fiyatlarının ve diğer tarım ürünleri fiyatlarının düşmesi için öncelikle Mercedes'in aldığı motorinle traktörün aldığı motorinin fiyatı aynı olmamalı. Ve hemen her tarım ürünü için geçerli olan sıkıntı, yani aracılar aradan çıkarılmalı. Bir önemli nokta da şu: Avrupa ile Türkiyeyi ya da herhangi bir müslüman olmayan ülke ile Türkiyeyi et fiyatları açısından kıyaslamak adil değil. Çünkü onlar bir batında 8-10 yavru doğuran domuz eti yiyorlar. eğer Türkiye'de de domuz eti yense idi, fiyatlar bugün en fazla 20 TL olurdu. Bu açıdan ülkemizi diğer ülkelerle kıyaslamak doğru değil. Yalnızca müslüman olan ülkelerle kıyaslanmalı bence.
  Cevapla
 • Mukadderat 4 yıl önce Şikayet Et
  Musluman ulkelerde daha ucuz. krban da miller orada kurbanını kestiriyor....
  Cevapla
 • ademoğlu 4 yıl önce Şikayet Et
  sayın kasap efendi.diyorsunki kazanmıyorsan yapma bu işi,bende diyorumki madem pahalı ozaman sende et yeme ozaman ucuzlar.
  Cevapla
 • kasap 4 yıl önce Şikayet Et
  ademoglu ben yemiyo degilim bu ulkede asgari ucretle 900 lirayla calisiyo millet 40 tlye et yediremez millet evdeki cocuguna sen gibi cok para kazanmiyo millet bari aglama sen asgari ucretlr calissan gelip benden 40 liraya et alirmisin ??
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle