Ramazan vurguncusuna büyük baskın

Spekülatörlerin patates oyunu bozuldu. Depolara yapılan baskınlarda 800 bin ton patatesin saklandığı tespit edildi.

Ramazan vurguncusuna büyük baskın
Ramazan vurguncusuna büyük baskın
GİRİŞ 28.06.2014 12:23 GÜNCELLEME 28.06.2014 12:23
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, ramazan öncesi gıda fiyatları üzerinde baskı oluşturmak isteyen gıda spekülatörlerine karşı harekete geçti. Daha önce üretilen 800 bin ton kadar patatesi depolarında gizleyerek kışın patates fiyatlarının 5 liraya kadar fırlamasına neden olan spekülatör tüccarın, ramazanda da boy göstereceği belirlendi. Tüccara "Depolardaki patatesi piyasaya sürün, yoksa patates ithal ederiz" resti çekildi. Bu yıl ramazanda ve yıl genelinde vatandaşın ucuza patates yemesi garanti altına alındı. Tarım Bakanlığı Müsteşarı Mirmahmutoğulları "Ramazan çığırtkanlarına fırsat vermeyeceğiz" dedi

BASKI YAPILIYOR

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, SABAH'a yaptığı açıklamada, bugün başlayan ramazan ayı için aldıkları tedbirleri anlattı. "Ramazan çığırtkanlarına fırsat vermeyeceğiz" diyen Mirmahmutoğulları, kamuoyunda basın yoluyla bir zam dalgası olduğu algısı yaratılmaya çalışıldığının ve fiyatlar üzerinde ister istemez yukarı yönlü baskı oluşturulduğunun altını çizdi. Mirmahmutoğulları, gıda fiyatlarının ramazanın ikinci haftasından sonra olması gereken seyrine dönmesini beklediklerini söyledi. 

DEPOLARDA YAKALADI

Gıda spekülatörlerinin ramazan öncesi yine sahneye çıktıklarını ifade eden Mirmahmutoğulları, bunun önüne geçebilmek için 81 ilde tüm ekiplerini seferber ettiklerini söyledi. Mirmahmutoğulları, süreçle ilgili şu bilgileri verdi: "Geçen yılın sonunda patates 5 liraya kadar çıktı. Patates üretiminin yeterli olduğunu biliyoruz. Ayrıca yıl içinde 319 bin ton ihracat yaptık. Fiyatların neden arttığını araştırdık. Aldığımız bilgiler doğrultusunda Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü'nden uzmanları Nevşehir'e gönderdik. Dağların altına gizlenmiş depoları bastık. Sadece Nevşehir'de 700 bin ton patatesin depolarda bekletildiğini gördük, 100 bin ton da diğer illerde tespit ettik. 'Ya bu patatesi piyasaya sürün ya da patates ithal ederiz' dedik. Tüccar da bunun üzerine anında ürünü piyasaya sürdü ve fiyatlar dengelendi." 2013'te Türkiye'de 4 milyon ton patates üretildiğini söyleyen Mirmahmutoğulları, "Türkiye'nin aylık patates ihtiyacı 250 bin ton. Patateste bu yıl yine üretimimiz iyi. Spekülatörlere fırsat vermeyeceğiz, geçen yıl patateste karşılaşılan durumla bu yıl vatandaşı karşı karşıya getirmeyeceğiz" dedi. 

ÇİFTÇİ ÖRGÜTLÜ DAVRANSIN

Mirmahmutoğulları, fiyatların tüccar ve perakendeci tarafından yükseltildiğini söyledi. Mirmahmutoğulları, "Örneğin, tüccar bu yıl üretimi az olduğu halde kayısıyı 2-2.5 liradan alıyor, fakat piyasada bu 8-10 liraya kadar çıkıyor. Burada da çiftçinin örgütlü davranması gerekir. Aracılar ve spekülatörlerin ortadan kalktığı bir düzen oluşturulmalı" diye konuştu. Taklit ve tağşiş ürünleri üreten ve piyasaya süren firmaları ramazanda da açıklamaya devam edeceklerini söyleyen Mirmahmutoğulları, "İnternet sitemiz üzerinden yine firmaları deklare edeceğiz" dedi.

KAYNAK: SABAH

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 2
  • la_edri_ 5 yıl önce Şikayet Et
    patatese gelene kadar gün akşam olur. herifler durmadan bir şeyler bahane edip milleti soyuyorlar zaten.ramazanda zaten sürümden işi götürdükleri yetmiyormuş gibi birde her şeye zam yapıyorlar.benim hakkım haksız kazanç elde edenlere haram olsun.devlet bunları sözde değil özde denetlemek zorunda.umarım çok büyük vebal altında olduklarını biliyorlardır
    Cevapla
  • Cem Tekin 5 yıl önce Şikayet Et
    ayni oyun yıllardır dışarıda bazı AB ülkelerinde de oynanıyor... Gecen sene patates 1-1.5 euro idi. simdi ise patates 25. 30 cent bir cuval 10 kg patates 2 euro bilemedin 3 euroya kadar dustu.
    Cevapla