Türk-İş'in yeni başkanı Ergün Atalay oldu

Türk-İş'ten istifa eden Mustafa Kumlu'nun yerine gelen isim belli oldu...

Türk-İş'in yeni başkanı Ergün Atalay oldu
Türk-İş'in yeni başkanı Ergün Atalay oldu
GİRİŞ 03.09.2013 15:24 GÜNCELLEME 03.09.2013 16:37

Türk-İş Genel Mali Sekreteri ve Demiryol-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Türk-İş Genel Başkanlığına seçildi.

talay, Türk-İş Genel Başkanlığı'na seçilmesiyle igili, "Biz bundan sonra arkadaşlarımızla beraber Türk-İş'in birliğini ve bütünlüğünü korumak için ve ülkemizde hak ettiği en saygın yere ulaşması için elimizden geleni yapacağız" dedi.

Atalay, başkan seçilmesinin ardından AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Türk-İş'in 61 yıllık büyük ve köklü bir kuruluş olduğunu belirten Atalay, bu zaman zarfında çeşitli çalkantılı dönemler yaşandığını ancak her şeye rağmen birlik ve beraberlik içinde bu dönemleri atlatmayı başardığını dile getirdi.

Gerek üyelerinin, gerek işsizlerin gerek taşeron işçilerin, Türk-İş'ten beklentileri olduğunu dile getiren Atalay, "Bizim görevimiz de bu beklentiler neticesinde gayret ve emek sarf etmektir. Bunu yaparken de herkesi toparlayıp güçlü bir Türk-İş oluşması için gayret sarf edeceğiz" diye konuştu.

Yıllarca birlikte görev yaptıkları eski Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu ile yolları ayırmak zorunda kaldıklarını bildiren Atalay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunlar sendikal yaşamda olağan şeylerdir. Herkes için olabilir. Bunların hepsi bizim için geçicidir. Önemli olan kurumlar ve Türk-İş'tir, Türk-İş'in birliği ve bütünlüğüdür. Biz bundan sonra arkadaşlarımızla beraber Türk-İş'in birliğini ve bütünlüğünü korumak için ve ülkemizde hakettiği en saygın yere ulaşması için elimizden geleni yapacağız. İşçi hak ve özgürlüklerini korumak ve geliştirmek için bütün çabamızı ortaya koyacağız. Tarih boyunca bu sorunlu dönemler nasıl aşılmışsa bu dönemde de Türk-İş birlik ve beraberlik içinde açacaktır."

Atalay, Kumlu'ya, başkanlığı döneminde konfederasyona yaptığı katkılardan dolayı teşekkür etti.

Türk-İş yönetimindeki yeni görev dağılımı ise şöyle oldu:

Genel Başkan Ergün Atalay, Genel Sekreter Pevrul Kavlak, Genel Mali Sekreter Ramazan Ağar, Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp Alemdar.

ERGÜN ATALAY KİMDİR? 

1954 yılında Adapazarı'nda doğdu. 1967 yılında Donatım İlkokulundan mezun oldu. 1968 yılında TCDD Çıraklık Okuluna girdi ve buradan 1972 yılında mezun oldu. Aynı yıl Adapazarı Vagon Fabrikasında işbaşı yaptı. 1978 yılında TÜVASAŞ işyeri sendika temsilciliğine getirildi. 1982 yılında yapılan seçimlerde Demiryol-İş Sendikası Adapazarı Şube Mali Sekreterliğine ve 1992 yılında Şube Başkanlığına seçildi.

Demiryol-İş Sendikası Denetim Kurulu üyeliği yaptı. 1999 yılında Demiryol-İş Sendikası 6. Olağan Genel Kurulunda yapılan seçimlerde Genel Başkanlığa seçildi. 2003 ve 2007'de bu göreve yeniden seçildi. Aralık 2002'de yedekten girdiği TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu'nda Genel Eğitim Sekreterliği görevine getirildi.

19. Olağan Genel Kurulda ve 20. Olağan Genel Kurulda da Genel Mali Sekreterlik Görevine yeniden seçildi. Evli ve üç çocuk babasıdır.