Dolandırıcıların kimlik fotokopisi yöntemi

GSM şubelerine kimlik kartı fotokopisini vererek işlem yapan vatandaşların kimlik kartları üzerinden sayısız hat açan dolandırıcılar bununla kalmadı kimlik kartları üzerinden bir de taahhütlü iphone 5 cep telefonu satın aldı.

Dolandırıcıların kimlik fotokopisi yöntemi
Dolandırıcıların kimlik fotokopisi yöntemi
GİRİŞ 03.06.2013 20:26 GÜNCELLEME 03.06.2013 20:26

Vatandaşlar yaptıkları sorgulama ile üzerlerine kayıtlı 1 hat var sanarken 3 hat olduğunu, son model cep telefonları için de taahhütlü anlaşma imzaladıklarını öğrendi.

Gsm şubelerine hattı ile ilgili bir işlem yapmak için kimlik kartı fotokopisi veren vatandaşlar dolandırıcıların kimlik kartları üzerinden açtıkları hatlar ve satın aldıkları taahhütlü telefonlar yüzünden sıkıntıda. Şikayetvar'a şikayetlerini yazan vatandaşlar Bilgi ve Teknoloji Kurumu'ndan (BTK) TC Kimlik numaralarını girerek yaptıkları aramalarda kendi üzerlerine açılan telefon hatlarının yanı sıra, üzerlerine taahhütlü olarak satın alınmış son model cep telefonları ile karşılaşmanın şaşkınlığını yaşadı.

Vatandaşın kimlik fotokopisi ile hat ve taahhütlü telefon

GSM şubelerine tarife değişikliği, paket değişikliği gibi nedenlerle başvuran vatandaşlar bu işlemlerinin gerçekleşmesi için şubede çalışan personele kimlik kartlarının fotokopisini veriyor. Firmada çalışan personel vatandaşın kimlik fotokopisini bilgisi ve onayı dışında hat açarak ve taahhütlü cep telefonu satın alarak dolandırıyor. BTK'dan kimlik numaraları ile sorgulama yapan vatandaşlar üzerlerine kayıtlı 3 farklı hat olduğu ya da iphone 5 için taahhütlü anlaşma yaptıkları bilgisiyle karşılaşabiliyor.

Kimlik fotokopilerine paraf atın

Vatandaşlar kendilerinden habersiz üzerlerine açılan hatların ve taahhütlü telefonların iptali için bir önlem olarak kimlik fotokopilerinin üzerine kimlik fotokopisini hangi amaçla verdiklerini paraf atarak yazabilir. Ayrıca vatandaşların kimlik fotokopilerini verdiği Gsm şubelerinin ve personelinin güvenilir olmasına ve yaptıkları işlem için gerçekten kimlik fotokopisi gerektiğine de emin olması gerekiyor.

Vatandaşların Şikayetvar'a yazdıkları şikayetler şu şekilde:

"Yetmezmiş gibi taahhütle iphone 5 almış"

26 Mayıs tarihinde faturalı kullandığım hattımı başka bir tarifeye geçirmek için Gsm şubesine gittim. Orada işlemimi yapan arkadaş kimlik fotokopimi izinsiz alarak başka bir şubeye giderek personel olduğunu söylemiş ve benimde onun arkadaşı olduğumu söyleyerek 30 Mayıs tarihinde üzerime faturalı hat çıkartmış. Bu yetmezmiş gibi taahhütle iphone 5 almış. Dün çıkarmasına rağmen hattı, büyük şansımla BTK'dan kontrol ederek sonraki gün gördüm.

"Kullandığım hattı iptal edeceğim"

Gsm şubesinden tarife değişikliği yaptırdım. Orada işlemimi yapan arkadaş benim kimlik fotokopimi izinsiz olarak alarak adıma hat çıkartıp birde üstüne taahhütle iphone 5 almıştır. Ben bunu öğrendikten sonra müşteri hizmetlerinde bana bilgi verecek birini bulamazken, birde hattı iptal ettirdiğim zaman bana yüklü miktarda para ödemem gerektiğini söylediler. Problemim hala çözülmemiştir. Şube müdürü bana muhtemelen maddi sıkıntı çıkmaz demektedir. Kullandığım hattı iptal edeceğim.

"Kimlik bilgilerim nasıl kullanılabiliyor?"

Ben 2005 yılından beri aynı hattı kullanıyorum. Hayatımda hiç başka hat kullanmadım fakat ne iştir üzerime 3 tane farklı hat çıktı. Benim kimlik bilgilerim benim bilgim olmadan nasıl kullanabiliyor? Hatlar taşınırken açılırken evrakın altındaki imzayı kim atıyor? Üstelik kapattırmak için müşteri hizmetlerini arıyorum müşteri temsilcisine bağlanamıyorum. Bayiye gidiyorum numaraların son iki rakamları eksik olduğu için işlem yapamayız diyorlar.

"Adıma açılan hatların cezasını ben ödüyorum"

Bilgim dışında açılmış olan hatlar bulunmaktadır.Yeni hat almak için başvurduğumda kara listede bulunduğum söylendi fakat benim üzerime hiçbir operatörde hat bulunmuyor. Bir başkası tarafından kimlik bilgilerimi kullanarak hatlar açılmış ve bu hatların borcu olduğu söyleniyor. Adıma açılan hatların cezasını ben ödüyorum. Bu hatların iptalini ve borçların kaldırılmasını talep ettim ama hala dönüş yapmadılar. Ne yazık ki haftalar oldu. Tüketici koruma derneğine ve gerekli yasal işlemlere başvuracağım. -UCR

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Cem Tekin 4 yıl önce Şikayet Et
  Bir de devlet kurumlarınin yaptiklari.. Yakin zamanda Bir Tanigimizin evine hirsiz girdi, hirsiz gorunurde pek birsey calmamis, polis te tutanak tutmus, kapi dahi pek zorlanmamis, Aradan birkac ay zaman gectikten sonra, Bu arkadasa ust uste sahte davalar acilmis, Ailesi perisan olmus, Son davada ise, evdeki degerli evrak, tapu, kimlik v.s. herseyin fotokopisini cemisler. bunlari , onun haberi olmadan sahte tercüme yapmışlar, Üstelik bu sahte tercüme ve evraklarin altina noter imza atmış orjinal evraktan ben gordüm demis, bunu onaylarım demiş. Sonra Cok ilginç ki Kaymakamlık bu calıntı evrakların hepsine apostil onayi vurmuş, Kaymakamlığa dilekce vermisler siz nasil sahte evraklara baskasının adına olan çalıntı fotokopi evraklara doğru olup olmadığına bakmadan imza ve mühür vurursunuz demiş. Cevap = Biz evrakların ne olduguna bakmayız demisler, kim getirirse mühür vururuz demiş, Bunu yapan ve bu cevabı veren bu dolandırıcılarla hareket eden devletin kaymakamlığı.
  Cevapla
 • gerçek dünya 4 yıl önce Şikayet Et
  haram zıkkım olsun. bana 1999-2002 senesinden borç çıkardıar , 4900 TL faizi ile birlikte . biri telsim den hat almış adıma . ve her ne hikmetse telsim aradan geçen 13-14 sene bana ulaşamamış . oysaki kendi hattım da telsim ve 1998 de almıştım ve her ay fatura eve ulaşıyordu. avukata gittim , öyle böyle falan , tüketici mahkemesi , karşıda muhatap yok , telsim devir olmuş , dıdı nın dıdı sı... avukat 800 lira ver dosya açalım dedi . ben borcu ödesem ne olur dedim . 999,80 liraya kapanır dedi. mahkemelerde uğraşmaktansa lanet olsun ödeyim dedim. ödedim. malum bi mahkeme en az 4-5 sene sürüyo . astarı yüzünü geçer . ödediğim para haram zıkkım olsun .
  Cevapla
 • Mehmet Yenici 4 yıl önce Şikayet Et
  Böyle olmamalı.... Bulduğu, hatta fotokopicilerin çöplerinden temin ettikleri kimliklerle veya üzerine fotoğraf koyup tekrar fotokopi çektiklerinde oldu mu sahte kimlik! Ondan sonra istediklerini yapıyorlar. Böyle fotokopi vs. ile işlem yapamamalılar. Daha kaç kişinin canı yanması gerekiyor sayın yetkililer?
  Cevapla
 • Yusuf BULUT 4 yıl önce Şikayet Et
  o da birşey mi!. Ben Güneydoğu da askerken kimlik bilgilerimi sanırım yine GSM hattı alırken kopyaladılar. 1 defa GSM şirketi devlete devredildiğinde bir defa da geçen ay toplam 2 defa haciz davası geldi. Son gelende maaşıma haciz kondu. Kimliğimi kullananlar 2006 senesinde 2000 model ticari araç almışlar ve daha sonra başkasının çektiği krediye kefil olmuşlar. 10 TL lik hat için bir iphone parası avukat ve mahkeme masrafım oldu. Kimseye parafsız kimlik fotokopisi vermeyin.
  Cevapla