Başkente uzay üssü görünümlü YHT Garı

Başkent Ankara, "uzay üssü" görünümlü Yüksek Hızlı Tren (YHT) Gar'ına kavuşuyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı ihalesini onayladı.

Başkente uzay üssü görünümlü YHT Garı
Başkente uzay üssü görünümlü YHT Garı
GİRİŞ 21.05.2013 15:25 GÜNCELLEME 21.05.2013 15:25
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü, ihaleyi kazanan Limak-Kolin-Cengiz Ortak Girişim Grubu'nu sözleşme imzalamaya çağıracak.

Demiryollarında yap-işlet-devret modelinin ilk kez uygulanacağı Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı İhalesi'nde sona yaklaşıldı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Bakan Yıldırım, 28 Ağustos 2012'de yapılan ve tek teklifi, 19 yıl 7 ay işletme süresiyle Limak İnşaat-Kolin İnşaat-Cengiz İnşaat Ortak Girişim Grubu'nun verdiği Ankara Yüksek Hızlı Treni Garı ihalesini onayladı. TCDD'nin, en kısa süre içerisinde söz konusu ortak girişim grubunu imzaya çağıracağı öğrenildi.

Sözleşme imzalandıktan sonra yer teslimi yapılarak garın inşasına başlanacak. Şartname gereği projenin inşaat süresi 2 yılı geçemeyecek.

Uzay üssü görünümlü gar binası

Celal Bayar Bulvarı ile mevcut gar binasının arasındaki araziye yapılması planlanan Ankara Hızlı Tren Garı, 21 bin 600 metrekarelik alan üzerine inşa edilecek. Günde 50 bin, yılda 15 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak garın zemin katında yolcu dinlenme salonları ve büfeler bulunacak. Garın iki katına 5 yıldızlı otel yapılacak, çatı katında ise restoran ve kafeler olacak. Tesisin zemin katının altında peronlar ve bilet satış gişeleri, bir alt katta ise 3 bin araçlık kapalı otopark yer alacak.

Mevcut gardaki hatların deplase edilmesinin ardından yeni garda, aynı anda 12 hızlı tren setinin yanaşabileceği 420 metre uzunluğunda 6 hızlı tren, 4 konvansiyonel, 2'şer banliyö ve yük treni hattı yapılacak.

Ankara Hızlı Tren Garı ile mevcut garın eş güdümlü olarak kullanılması planlanıyor. İki gar binasının yer altından ve yer üstünden bağlantısı sağlanacak. Projeye göre, hafif raylı toplu taşıma sistemi Ankaray'ın Maltepe istasyonundan yeni gar binasına içinde yürüyen bant bulunan tünel yapılacak.

YHT Garı, ulusal ve uluslararası standartlar dikkate alınarak ve diğer ülkelerdeki yüksek hızlı tren garlarının yapısı, düzeni, kullanım ve işletme şekilleri incelenerek planlandı.

Ankara Gar ve çevresini başkent için cazibe merkezi haline dönüştürmeyi hedefleyen proje, günümüz teknolojisi ve mimari anlayışının yanında hız ve dinamizmi simgeleyecek ve TCDD'nin yeni vizyonunu temsil edecek şekilde tasarlandı.

İlk ihalesi 2011'de yapılmıştı

TCDD, ''uzay üssü'' görünümündeki hızlı tren istasyonu için ilk olarak 20 Ocak 2011'de ihaleye çıkacağını duyurmuştu. Şartname satın alan firmaların tesisin altından geçmesi planlanan metronun sıkıntı yaratabileceği yönündeki çekinceleri nedeniyle ihale, 22 Şubat 2011 tarihine ertelenmişti. Bu tarihte de firmaların talebi nedeniyle 2 Mart 2011 tarihine ertelenen ihaleye, Limak İnşaat ve (Hindistan Merkezli) GMR Infrastructure Ortak Girişimi ile İÇTAŞ ve Cengiz İnşaat Ortak Girişimi teklif vermişti. YİD modeli ile toplam 100-150 milyon dolarlık yatırımla inşa edilecek projenin ihalesi daha sonra iptal edilmişti.

TCDD, daha sonra Ankara Hızlı Tren Garı ihalesinin, YİD modeliyle 17 Temmuz 2012'de yapılacağını duyurmuş ancak şartnameyi alan firmaların talebi üzerine ihale 28 Ağustos 2012'ye ertelenmişti. Bu tarihte yapılan ihaleye tek teklifi Limak İnşaat-Kolin İnşaat-Cengiz İnşaat konsorsiyumu vermişti.

YORUMLAR 3
 • Ahmet KAHRAMAN 5 yıl önce Şikayet Et
  Bahadır Kul. projesi diye biliyorum ama. pek benzemiyor gibi...
  Cevapla
 • Abdullah 5 yıl önce Şikayet Et
  Tabii ki!. Yakışır dediyseniz yakışır Az bile...
  Cevapla
 • Nail Sivri 5 yıl önce Şikayet Et
  YAKIŞIR ÜLKEME. Ülkeme öyle Tren,öyle trene de böyle bir gar yakışır.Hayırlara vesile olsun.
  Cevapla