Numarasını taşıyanlara icra şoku

Numarasını taşıdıktan sonra kesilen son faturadan haberi olmayanlar ya yüksek fatura ya da icra şoku yaşıyor.

Numarasını taşıyanlara icra şoku
Numarasını taşıyanlara icra şoku
GİRİŞ 06.05.2013 11:46 GÜNCELLEME 06.05.2013 11:46
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Numarasını farklı bir operatöre taşıyacakları gsm operatörleri öyle bir cezalandırdı ki. Cep telefonu kullanıcılarının numara taşımak için operatörüne başvuranların talepleri fatura kesim tarihinden sonra diğer operatöre iletiliyor. Numarasını taşıdıktan sonra kesilen son faturadan haberi olmayanlar ya yüksek fatura ya da icra şoku yaşıyor.

Numarasını farklı bir operatöre taşıyanların şikayetlerine dikkat. GSM operatörleri kendilerinden vazgeçerek farklı bir operatöre geçen abonelerine öyle bir oyun oynadı ki. Numarasını taşımak isteyenler taleplerini operatörlerine bildirdiler. Operatörleri numaranın taşınması gereken operatöre fatura kesim tarihinden sonra işlemi bildirdi. Böylece farklı operatöre geçen kullanıcı eski operatöründen aylar sonra gelen yüksek fatura hatta icra ile adeta şaşkına döndü. Uzmanlar cep telefonu kullanıcılarını uyararak "Numara taşıma azami 6 günde gerçekleştirilmelidir. Bu süreyi geçirmeden numara taşıma işleminizin yapıldığından emin olun" dedi. İşte Şikayetvar'a gönderilen şikayetlerden bazıları şöyle:

9 Ay Sonra İcra Geldi!

"9 ay önce gsm hattını başka bir operatöre taşıdım. Taşımadan önce son faturalarımı ödeyip başka borcum var mı diye sorgulattım yok dediler. Operatör geçişini yaptım 9 ay sonra yani avukatlıktan aradılar yasal işlem başlatılmış sebebi 9 ay önce olan faturamız. Operatör numara taşıma sırasında fatura kesim tarihinden sonra işlem başlatmış. Hiç bir fatura tarafıma iletilmedi şimdide yüksek bir fatura istiyorlar. Bu nasıl bir işlem dava açacağım. Borcum yok deniyor sonra borç çıkıyor nasıl bir iş bu!"

Fatura Kesim Tarihine Dikkat!

"Mart ayında hatlarımdan birini başka bir operatöre taşımaya karar verdim ve 18 martta başvurumu yaptım. 24 mart gece 23 civarlarında hattımın taşınacağı mesajı geldi. Neden bu kadar geç olduğunu anlayamamıştım. Hattımı taşımamın üzerinden 1.5 aydan fazla süre geçtikten sonra şok bir fatura ile sebebini anladım. Meğer benim fatura kesim tarihim ayın 24'ünde imiş. Operatör hattımı taşıyacağımı duyunca uyanıklık yaparak son güne kadar beni bekletmiş ve yeni fatura dönemine girdiğim ilk gün geçişimi yaparak benden 1 gün bile kullanmadığım döneme ait tam ay parası istiyor. Fatura İptal edilmezse tüketici mahkemesine gideceğim."

Numara Taşıma Hakkında Bilinmesi Gerekenler;

-Numara taşımak için geçmek istediğiniz operatöre başvurmanız yeterlidir. Gerekli işlemleri yeni operatörünüz sizin adınıza gerçekleştirir.

-Başvuru formu ile kimlik bilgileriniz başvuru işlemi için yeterlidir.

-En fazla 6 gün içerisinde geçiş işlemi tamamlanır.

-Yeni operatörünüz size yeni bir SIM kartı verir. Ancak SIM kartınız işlemlerinizin tamamlanması ardından aktif hale gelir.

-Numara taşıma işleminizin tamamlandığı ve SIM kartınızın aktif olduğu zaman bilgisi size SMS ya da e posta ile yeni operatörünüz tarafından bildirilir.

-Faturalı hatlar ön ödemeli hatlara ya da tam tersi ön ödemeli hatlar faturalı hatlara taşınabilir.

-Eski operatörü ile taahhütnamesi olanlar da numara taşıma işlemi yapabilirler. Ancak söz konusu taahhütnamede yer alan yükümlülüklerin ayrıca yerine getirilmesi gerekebilir.

KAYNAK: ŞİKAYETVAR
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • süleyman coşkun 6 yıl önce Şikayet Et
  kütahyalı. avea 2006 kapattırdığım hat için 2013 yılında borç çıkardı. faturayı göstermeyim yıllar sonra borç çıkarıyorlar.dikkat edin
  Cevapla
 • YAVUZ 6 yıl önce Şikayet Et
  DADAŞ. aslında yapılması gereken şu hattınızı taşıma işlemi yapmadan önce hattınızın fatura dönem zamanını öğreniyoruz diyelim ayın 25. günü olsun ayın 10 gibi hattınızı faturalıdan köntörlüye çeviriyorsunuz ay sonunda faturanızı ödedikten sonra şebekeye herhangi bir bağlayıcı sebebiniz kalmıyor gelen faturadan sonra dilediğiniz şebekeye geçebilirsiniz.
  Cevapla
 • MEHMET ŞİRİN AKSOY 6 yıl önce Şikayet Et
  YAZSAM DA NAFİLE BİLİYORUM.... beş ay oldu faturalı hattı alalı, bu arada hattım turkcel idi, idi diyorum çünki artık operatör değiştim ve kafam fazlası ile rahat...bana ilk hattı aldığımda ayda sadece 34 tl vereceksin dediler süper dedim yaklaşık dört ay kullandım ve her seferin de 55 / 60 tl fatura ödemek zorunda kaldım bu şekilde olmaz dedim operatör değiştim...öperatör değişti bir hafta sonra turkcel müşteri temsilcisi ile görüştüm durum bundan ibaret deyip benim size ödemem gereken toplam tutar nedir diye sordum artısı eksisi ile 49 tl dediler tamam dedim fatura kesim tarihine ödeme noktasına gittiğimde benden 85 tl kestiler hiç neden diye sormadım bile sonuçta kim ne yaparsa kendine yapar allaha havale ediyorum desem buna bile gerek yok...üstelik öbür tarafta bile borçlu çıkarırlar adamı mazallah neme lazım...
  Cevapla
 • ramazan bal 6 yıl önce Şikayet Et
  haram olsun. aynı durum benim başıma geldi... iki hattım vardı avea dan turkcel e geçtim.. eski operatöre sorduk borç yok dediler. hiçbir şekilde borç göremediler.. yetkili bayilere gittik aynı, bankaya gittik aynı borcunuz gözükmüyor dediler. bari yeni operatöre soralım dedik.. onlar zaten bizde görülmesi imkansız dediler.. çünkü bunların zalim kuruluşlar olduğunu biliyordum. fakat o kadar araştımamıza rağmen 4 ay sonra iki adet fatura için 496 tl avukatlık ücretiyle beraber ihbarname geldi.. faturanın biri 6 diğeride 16 lira idi... üstelik aynı kişiye ait olan iki hat için iki ayrı avukatlık ücreti istediler.. mecburen ödedim ama allaha havele ettim.. eminimki Allah onlara bunun iki mislini ödetmiştir.
  Cevapla
 • ERDAL KÖROĞLU 6 yıl önce Şikayet Et
  Numara taşıdıktan sonra,Turkcell'benden 150 lira aldı. Başkalarına daha aynı oyunun oynandığını duydum.Numara taşıdıktan bir süre sonra sözde"Sözleşmeyi iptal ettiğim için" Turkcell benden 150 lira tahsil etti. Halbuki böyle bir sözleşmeyi bilerek yapmadım.İmzaladığım şu uzun izahlı evrakda ya da gelen bir mesajın arasınan sıkıştırılmış bir cümleyi bana yutturmuşlar.Başkalarına da yaptığın ı duydum.Tabii ki rekor karlar açıklarlar.Yaptıkları etik olmayan işler.Haram olsun.
  Cevapla