Erdoğan'ın 'Çılgın Projesi'nin ilk adımı atıldı

Başbakan Erdoğan'ın çılgın projesi Kanal İstanbul'da ilk yatırım start aldı. Uzay Enerji, bölgeye yapılacak 500 bin konut ve 3'ncü Havalimanı'nın elektrik ihtiyacı için 1 milyar dolar yatırımla doğalgaz santrali kuracak

 • GİRİŞ12.03.2013 07:48
 • GÜNCELLEME12.03.2013 10:56
Erdoğan'ın 'Çılgın Projesi'nin ilk adımı atıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 'çılgın projeler' başlamadan milyarlık yatırım çekti. 'Kanal İstanbul' ve çevresine yapılacak olan 500 bin konutluk yeni şehrin elektrik ihtiyacı için Türk ve Körfez bölgesi yatırımcıları bir araya geldi. Sabah'tan İbrahim Acar'ın haberine göre yatırımcılar doğalgaz elektrik santrali için harekete geçti. Projenin mimarlarından Özgül Group Başkanı Dr. Ömer Faruk Özgül, bu amaçla kurulan şirketin 1 milyar dolarlık yatırım yapacağını ve yıllık bin 200 megavat elektrik üreteceğini belirtti.

KÖRFEZ FONLARI GELİYOR

Kanal İstanbul ve 3'üncü Havalimanı gibi projelerin enerji gereksinimlerinin karşılanması için şimdiden harekete geçilmesi gerektiğini belirten Özgül, bu amaçla doğalgaz santraline başladıklarını söyledi. Santral için Uzay Enerji şirketinin kurulduğunu vurgulayan Özgül, projenin 2014'te yatırım aşamasına geçeceğini ve 2 yıl içinde de biteceğini söyledi.

Körfez fonlarının da projeyle ilgilendiğini belirten Dr. Ömer Faruk Özgül, "Kuracağımız santral çok büyük olacak. Akpınar ve Kemerburgaz civarında bir lokasyon belirledik. 3'üncü Havalimanı'na yakın bir yer. Kanal İstanbul ve havalimanı gibi çılgın projeler ile çevredeki konutların elektriği buradan sağlanacak" dedi.

ENERJİDE ÇANTACILIĞI BİTİREN YASA ÇIKIYOR

ÖMER Faruk Özgül, enerjide çantacılığı bitirecek yeni bir tasarı hazırlandığını, kendisinin de bu çalışmalara destek verdiğini anlattı. "Bu tasarıyla çantacılık bitecek" diyen Özgül "Buna göre enerjide yapılmayan projelerin iadesi söz konusu olacak. Bizde bugüne kadar imtiyazlar devrediliyordu ama artık bu bitiyor. Sektörde çantacılık yapmak isteyen çoktu. Artık bunlar tespit ediliyor" diye konuştu.

DERİN DENİZ HATTINDA UZMANIZ

Ana işlerinin enerji olduğunu ve geçmişte gemi yapım sektöründe de faaliyet gösterdiklerini belirten Ömer Faruk Özgül, "Derin denizde enerji hattı konusunda uzman olan Romanyalı bir şirketle işbirliği anlaşması yaptık" dedi. Özgül, birçok holdingin enerji projelerinde de yetkili danışman olarak görev yaptıklarını söyledi.

ENERJİ BAKANI YILDIZ TEKNOKRAT GİBİ ÇALIŞIYOR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın bakanlığı bir teknokrat titizliğinde yönettiğini bu nedenle de sektördeki sorunların çözüldüğünü söyleyen Ömer Faruk Özgül, enerji piyasasının fizik yasası olan Ohm Kanunu'na göre yönetildiğini söyledi.

Ömer Faruk Özgül "Ohm Kanunu'nda voltaj, akım ve direnç arasındaki bağlantının bir oranı olduğu belirtilir. Eğer bu oranda denge bozulursa devre kapanır. O yüzden bakanlık teknokrat bir zihniyetle yönetiliyor. Sektörde çantacılığın bitmesi de bunun sonuçlarından biri" dedi. Hükümetin enerji sektörüne önemli teşvikler verdiğini de söyleyen Özgül, sadece rüzgâr enerjisinde 5 yıl içinde 5 milyar euroluk yatırım geleceğini belirtti.

Yorumlar3

 • ali demir 4 yıl önce Şikayet Et
  yarımadanın belini kırmış olacaklar. ve bir depremde yeni adamız denize gömülebilir. çok gerekmedikçe doğanın yapısıyla oynamayalım. bence ütopik bir proje.
  Cevapla Toplam 7 beğeni
 • ömer duran 4 yıl önce Şikayet Et
  çılgın türk. allah başımızdan eksik etmesin uzun ömürler versin çılgın adam bu başbakan yaparım dedimi yapar allahın izni ile
  Cevapla Toplam 12 beğeni
 • naim sorguc 4 yıl önce Şikayet Et
  proje. on yılda çok çılgın proje yapıldı ve yapılmaya devam edecek, istikrar sürecek
  Cevapla Toplam 17 beğeni
Sonraki Haber