Karşılıksız çekte banka sorumluluğu artırıldı!

Yeni çeklerin karşılıksız çıkması halinde muhatap bankaların hamile ödemekle yükümlü olduğu tutar bin liradan bin 45 liraya çıkarıldı.

Karşılıksız çekte banka sorumluluğu artırıldı!
Karşılıksız çekte banka sorumluluğu artırıldı!
GİRİŞ 23.01.2013 10:49 GÜNCELLEME 30.09.2014 11:30

Merkez Bankası'nın ''Çek Defterlerinin Baskı Şekline, Bankaların Hamile Ödemekle Yükümlü Olduğu Miktar ile Çek Düzenleme ve Çek Hesabı Açma Yasağı Kararlarının Bildirilmesine ve Duyurulmasına ilişkin Tebliğ'de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ''i Resmi Gazete'de yayımlandı.

25 Ocak 2013 tarihinden itibaren geçerli olacak tebliğe göre, muhatap banka, ibraz eden düzenleyici dışındaki hamile, süresinde ibraz edilen her çek yaprağı için karşılığının hiç bulunmaması halinde, çek bedeli bin 45 lira veya üzerinde ise bin 45 lirasını, çek bedeli bin 45 liranın altında ise çek bedelini ödeyecek.

Banka, karşılığının kısmen bulunması halinde, çek bedeli bin 45 lira veya altında ise çek bedelini aşmamak koşuluyla, kısmi karşılığı bin 45 liraya tamamlayacak miktarı, çek bedeli bin 45 liranın üzerinde ise çek bedelini aşmamak koşuluyla, kısmi karşılığa ilave olarak bin 45 lirasını ödemekle yükümlü olacak.

Öte yandan tebliğden önce yayımlanan tebliğlere göre bastırılan çeklerden bir başka deyişle eski çeklerden ötürü muhatap banka, süresinde ibraz edilen çekin karşılığının bulunmaması halinde her çek yaprağı için 615 liraya kadar ve kısmen karşılığının bulunması halinde ise bu miktarı her çek yaprağı için 615 liraya tamamlayacak biçimde ödeme yapacak. Eski düzenlemede söz konusu tutar, 600 lira olarak belirlenmişti.

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • ömer faruk 5 yıl önce Şikayet Et
  şakamı bu. lütfen ama bankacılık sistemi çöker şimdi.. 45 lira ya ... şaka gibi.. tam altı kere okudum miktarı herlde yanlış yazılmıştır diye sonrada kendi kendime güldüm.. cahil diye.. başka ne olabilirdi ki? her zamanki gibi bankalr korunuyor.. akparti buna bişey yapmazsa bu seçimden sonra bir daha da oy moy yok. (bu seçimde bile zor ihtimal ama oy vereccek parti yok)
  Cevapla
 • ufuk kartav 5 yıl önce Şikayet Et
  45 tl.bayağı artmış. birisi şaka yaptıklarını söylesin lütfen,bu direkt insanlarla dalga geçmektir hazine müsteşarlığına buradan duyurular artık işinizi ciddi yapın yoksa bırakıp gidin oradan işini ciddi yapacak insanlar elbet bulunur.
  Cevapla
 • karadeniz nalbur 5 yıl önce Şikayet Et
  sacma sapan işler. adamlar 50 bin liralık çekleri yazarak ödemıyor..nasılsa hapiste yok..kım düşünüyo mağdur olup sönen ocakları...yazık gunah bu mıllete...çek kredi kartı gıbı olmalı...yazılacak mıktarı banka musteriye gore ayarlamalı...herhangı bır problemde bankadan tahsilat edebılmelı..devlet bankaya sozunu gecırebılmelı...
  Cevapla