Elektrik su ve gaz kapatmak tarih olacak

Ev ve işyerlerini taşıyanların korkulu rüyası haline gelen tesisat aboneliğini açtırıp kapattırmak tarih oluyor. E-devlet sistemiyle abonelik internetten yeni adrese taşınacak.

Elektrik su ve gaz kapatmak tarih olacak
Elektrik su ve gaz kapatmak tarih olacak
GİRİŞ 18.01.2013 19:10 GÜNCELLEME 19.01.2013 08:19
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Bilim, Teknoloji Yüksek Kurulu (BTYK), e-devlet hizmetlerinin artırılması kararı aldı. Bu çerçevede taşınırken eski evin elektrik, su ve doğalgazını kestirip tekrar bağlatma derdi sona eriyor. Bu abonelikler artık e-devlet sistemi ile internet üzerinden yeni adrese taşınabilecek.E-devlet hizmetlerinde Avustralya örnek oldu.

İHRACAT İŞLEMLERİNE 2 DAKİKA

BTYK toplantısında, Türkiye'nin e-devlet alanındaki hizmetlerinin daha da hızlandırılması kararlaştırılırken, dünyadaki çarpıcı e-devlet uygulamaları da ele alındı. Güney Kore, bir vatandaşın bir yıl içinde devlet dairelerine gitme süresini 3'ün altına indirme kararı aldı. Bu yönde de çalışma başlattı. Güney Kore'de ihracat işlemleri 2 dakikaya, ithalat da 1,5 saate indirildi. Yine bu ülkede kurulan veri merkeziyle 1,2 milyar TL'lik tasarruf sağlandı.

24 DOLAR TASARRUF

ABD, e-devlet hizmetlerini yaygınlaştırarak, devlet dairesine gidilerek yapılan işlem başına 24 dolar tasarruf etti. Singapur'da pasaport bekleme süresi kısaldı. Filipinler'de 616 firmanın verilerinin sisteme aktarılmasıyla, kayıtdışılık azaltıldı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün de BTYK'da alınan son kararları değerlendirerek, e-devlet kapısının yeni uygulamalarla zenginleştirileceğini müjdeledi.

Ergün, e-devlet uygulamaları ile kısa zamanda, yüksek olmayan maliyetlerle vatandaşların yaşam kalitesinin artırılmasına ciddi katkılar yapılabileceğini dile getirdi. e-Devlet uygulamalarının yaygınlaştırılmasıyla verimlilik artışı sağlanacağını, zamandan ve maliyetten tasarruf edileceğini belirten Ergün, "Vatandaşımızı, tüm hizmetlerini e-Devlet kapısından yapabilir hale getirmek zorundayız. Bu anlamda çarşamba günü yaptığımız BTYK'da çok önemli kararlar aldık. Çalışmalar bundan sonra daha da hızlanacak" dedi.

UYGULAMA 5 YAŞINDA

Türkiye'nin bilgi toplumuna geçiş sürecinde önemli bir kilometre taşı olan e-Devlet Kapısı, 18 Aralık 2008 tarihinde Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açıldı. Hedef vatandaşların 7/24 kesintisiz hizmet alabilmesi. Geçen sürede 15 milyonun üzerinde vatandaş e-devlet kapısından hizmet almayı tercih etti. Genellikle sigorta hizmet dökümü, çalıntı araç sorgulama, dava gibi kendisini yakından ilgilendiren konular vatandaş tarafından e-devletten alındı.

KAYNAK: BUGÜN
ETİKETLER
fatura
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Ja SoshLa 7 yıl önce Şikayet Et
    açma kapama parası ne olacak ?. 40 tl elektirik faturası geldi diyelim, bunu gününden önce ödemediniz, önceden ne oluyordu ? adamlar gelip elektiriğinizi kesiyodu de mi, şimdi kesme yok, ooo çok güzel, kesilmekten kurtuldul diyebilirsiniz. ama fazla sevinmeyin, elektirik kesilmiyor ama, kesilmiş gibi cezai işlem uygulanıyor, gününü bi geçirin de görün bakalım gelen ceza faturasını, 2 kez geldi bize açma kapama parası olarak ceza. elektirikte bu var, diğerlerini bilmiyorum.
    Cevapla
  • Sabit Kal 7 yıl önce Şikayet Et
    yanlis uygulama beyler!. eger vatandasi devlet kapisinda sürüm sürüm süründürmezseniz, vatandas sizden nasil korkacak? soguk nefesinizi ensesinde nasil hissedecek? ısteyeceginiz rüsvetin miktari ve tedariki konusunda nasil karabasanlarla ugrasacak? böyle olmaz, vatandasa birak yükü azaltmayi, daha da cok artiracaksinizki, sizden korksun, sizden tirsin, sizin önünüzde iki büklüm hazir olda dursunki, sizde düvletü oldugunuzu anlayasiniz. hani hatirlarim, dönyanin dört bir tarafinda topladiklari bir sürü yüksek tahsilliye kisa vadeli askerlik yaptirirken, izmarit toplatmalarini, yemin törenlerini, bir odada 40 kisilik ranzalarini...neymis, bizi devlete karsi saygili olmayi ögretiyorlarmis ve gözümüzü korkutup, lüzumsuz isler yapmaktan cekinelim diyemis, birde sagda solda "ben askerlik yapmadim" havasina girmeyelim diyeymis. simdi devlet kapisinda cürümezsek, simarmamizdan korkmuyormu artik, devlet?
    Cevapla