Saanen keçisi yetiştiricilerine kredi

Orman Genel Müdürlüğü (OGM) yeni çıkan otlatma yönetmeliğinin ardından keçi üreticileri ile de barışı sağlamak için kolları sıvadı.

Saanen keçisi yetiştiricilerine kredi
Saanen keçisi yetiştiricilerine kredi
GİRİŞ 08.09.2012 15:07 GÜNCELLEME 08.09.2012 15:07
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

OGM, bundan böyle Orköy Saanen keçi yetiştiriciliğine destek verecek. Bu bağlamda, Saanen keçisi yetiştirmek isteyenlere kredi verilecek. Saanen keçisi yetiştiriciliğinde ilk uygulama Eskişehir’de gerçekleştirilecek.

Keçinin ormana zararlımı yararlımı olduğu tartışılırken, Orman Köy İlişkileri Dairesi Başkanlığı karakeçiyi azaltıp beyaz keçi yetiştirenlere destek vermeye hazırlanıyor. Bu amaçla Orman Köy İlişkileri Dairesi Başkanlığı ekiplerince Eskişehir’de keçi üreticileri ile bir toplantı yapıldı. Orköy Dairesi Başkanı Mahmut Aydın ile Orköy Daire Başkanlığı Şube Müdürleri Nurşen Gencer, Dursun Kepenek, Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü Orköy Şube Müdürü Ruşen Demircioğlu ve Şube Mühendisi Musa Uysal’ın katıldığı toplantıda Saanen ırkı keçi yetiştiriciliğine destek kararı çıktı.

Keçi sütünün ve peynirinin önümüzdeki yıllarda aranan bir ürün olacağına değinen Orman Köy İlişkileri (Orköy) Daire Başkanı Mahmut Aydın, şu anda hayvanların yüzde 80’nin ormandan beslendiğini söyledi. Yasak koymak yerine bu işe bir düzenleme getirmek gerektiğini belirten Aydın, “Bu konuda ağaçlandırma sahaları hariç, nerelerde otlatmaya izin verileceği planlanacak. Bu memleketin et ve süt ürünlerine ihtiyacı ortada.” dedi.

"YETİŞTİRİCİLERE SAANEN IRK BEYAZ KEÇİ KREDİSİ VERİLECEK"

Orköy olarak keçi yetiştirmek isteyenlere Saanen ırkı beyaz keçi kredisi vereceklerini kaydeden Aydın, şöyle dedi: “Üretici 20 dişi keçi 2 erkek teke alacak. Daha çok mevcut keçisini Saanen ırkı ile melezleştirmek isteyenlere destek vereceğiz. İlk etapta verdiğimiz krediler ile alınan saanen tekeler sürülere salınacak. Saanen ırkı ile melezleşen keçilerde 3 yılda yüzde 70 beyaz ırkla dönüş yaşanıyor. Böylece et verimi korunacak, süt verimi ise 2 kat artacak. Ormanlarda tahrip edilmemiş olacak.”

Orköy Dairesi Başkanlığı, bu konudaki Eskişehir’in yanı sıra Konya, Bolu, Balıkesir’de pilot uygulamalar yapacak. İsveç ve İsviçre de yaygın olarak yetiştirilen ve Alp keçisi olarak Da bilinen Saanen ırkı keçi ormandan çok merada otlamayı tercih ediyor. Yarı kapalı olarak ta beslenen Saanen keçisinde süt verimi oldukça yüksek. Sütü dondurma ve bebek maması üreticileri tarafından tercih edilen keçi orman köyleri ve ormanlar için bir kurtuluş olması bekleniyor.

KAYNAK: CİHAN

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 4
 • mevhibe inal 7 yıl önce Şikayet Et
  keçilerin kralı... kara keçi, kıl keçisi, yörük keçisi. her türlü hava şartlarına, beslenme şartlarına uyabilen, hastalığa dayanıklı, masrafsız, aromalı eti, mükemmel kalite sütü, doğal-sağlıklı kılı olan keçilerimizi de unutmayın... ormanlarda budaması-gübresi ile yeşilliğe, döküntüleri yemesi ile yangın çıkmasını önlemeye yarayan......
  Cevapla
 • muhammed 7 yıl önce Şikayet Et
  yorumcu . hayvancılık hakkında bilgi sahibi olmadığın belli.bu hayvanların safı ü lkede yok.olanlarda çok düşük verimli ve hastalıklara dayanıksız..yerli halep ırkı desteklenmeli .melezleme çalışmalsı yapılarak daha sağlıklı ırklar için çalışılabilir.
  Cevapla
 • sulhaddinesmer 7 yıl önce Şikayet Et
  inatsız keçi.... seanen keçi: inatsız keçi
  Cevapla
 • yorumcuu 7 yıl önce Şikayet Et
  altuğ ücer fanatik mhp li galibaa. tüm yorumlarında milliyetciliği ön plana çıkarıyor keçinin bie milliyetçiliğine soyunmuş acaba kendisi çiftçilik yapıyor mu sanen keçisinden hiç yoğurt yapmayı denedi mi yoksa milliyetcilik olsun diyemi yorumladı bilen bilmeyende yoruma evet demiş beğenenler sanen keçisini bildiklerinden mi milliyetciliğinden mi yorumu beğendiler merak ettim.
  Cevapla