60 liralık OGS yerine 5 liralık HGS geliyor!

8 milyon KGS kartın yerini HGS kartlar alacak. 5 liraya satılacak etiketler, binlerce PTT şubesinden alınabilecek. Büfelerde, marketlerde benzin istasyonlarında doldurulabilecek.

60 liralık OGS yerine 5 liralık HGS geliyor!
60 liralık OGS yerine 5 liralık HGS geliyor!
GİRİŞ 28.08.2012 09:35 GÜNCELLEME 28.08.2012 10:49
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

İstanbul başta olmak üzere otoyol ve köprü geçişlerinde trafiğin akışını yavaşlatan Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) tamamen bitecek. Bunun yerini ‘Hızlı Geçiş Sistemi (HGS)’ alacak. PTT ve Karayolları Genel Müdürlüğü işbirliğiyle hazırlanan yeni sistemi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tanıtacak.

60 LİRA YERİNE 5 LİRA

HGS, vatandaşın fiyatının yüksek olması nedeniyle fazla ilgi göstermediği Otomatik Geçiş Sistemine (OGS ) de rakip olacak. 5 banka tarafından 40 ila 60 liraya satılan OGS’nin yerini 5 liraya satılan bu etiketler alacak. Cihazın içinde bir çip olacak ve çipe sürücü ve araç bilgileri yüklenecek. PTT şubelerinden alınabilecek olan HGS’ler yine PTT şubeleri başta olmak üzere benzin istasyonları, marketler hatta bakkallar da bile doldurulabilecek.

İlk olarak İzmir’i Aydın ve Çeşme’ye bağlayan otoyollarda test edilen sistemde, 5 liraya alınacak etiketleri arabaların ön camına yapıştırmak yeterli olacak. Kartlar, gişe geçişleri sırasında aracı algılayarak, ücret tahsil edilecek.

Karayollarındaki 600 civarındaki KGS gişeleri HGS'ye dönüşecek. Mevcut OGS gişelerine de HGS etiketlerinin okunabileceği ekipmanlar yerleştirilecek. Türkiye'de yaklaşık 2 milyon 800 bin OGS, 8 milyon da KGS kullanıcısı bulunuyor.

KAYNAK: HÜRRİYET

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • murat özgül 7 yıl önce Şikayet Et
  haklısınız ama . metin bey haklı olabilirsiniz teknoloji tamam gelişiyor...ama bakın benim söylemek istediğim yapılacak daha önemli şeyler olabilir diye düşünüyorum...nakit gişelerin olması avrupa otoyollarında bu ülkelerin teknolojiyi izlemedikleri anlamına mı gelmeli.......ogs, kgs nin hgs olması dolayısıyla türkiye genelinde ödeme gişelerinde değişecek büyük yeşil levhaların maliyetini düşünün lütfen ...bu harcanan paralar sizden benden çıkıyor....bu yüzden israf diyorum bence yapacak o kadar şey varken teklnolojik olarak avrupada bile olmayan ogs, kgs bence en azından şuan için yeterliydi ülkemiz için.......
  Cevapla
 • metin sadık 7 yıl önce Şikayet Et
  murat özgül bey ilginç bir yorum yapmışınız. neden ogs nin yerine hgsyi zamanında yapmadınız diye.. bu yeni teknoloji değil mi? şöyle sorayım neden lcd tvleri önceden satmadılar da siyah beyaz ve tüplü tvleri sattılar. muhakkakki ileride daha gelişmişi çıkacak bu gayet normal.
  Cevapla
 • murat özgül 7 yıl önce Şikayet Et
  israff . sayın yetkililer şunu nasıl açıklayabilirler çok merak ediyorum...hgs gelecekmişde ogs kgs kalkacakmış ...madem bu hgs çok uygunduda neden o zaman ogs se yerine en baştan hgs ile geçiş yaptırılmadı vatandaşa...ben eminim 2 yıla kalmaz bu seferde başka üç harfli sgs, rgs , mgs gibi bir sistem getiriler hgs kalktı derler...o kadar ogs ye kgs ye verilen yatırım paralar uçtu gitti ama kimse hesabını vermiyor. birde şunu paylaşmak isterim bizim otoyollarımız ingiltereden, ispanyadan ,italyadan almanyadan dahamı gelişmiş üst düzeyde italyada, ispanyada ingilterede mutlaka gişelerde nakit ödeme alınır. almanyada otoyollar bedavadır zaten. bu yapılanlar bence sadece israfffff
  Cevapla