Fatih Terim ve Samet Aybaba açlık sınırında

Milyonlarca liralık transfer ücretinin yanında astronomik paralar kazanan üç büyüklerin 'prim karnesi' zayıf çıktı.

Fatih Terim ve Samet Aybaba açlık sınırında
Fatih Terim ve Samet Aybaba açlık sınırında
GİRİŞ 26.08.2012 11:07 GÜNCELLEME 26.08.2012 12:02
Bu Habere 35 Yorum Yapılmış

Galatasaray ve Beşiktaş, teknik direktör ile yıldız futbolcularının aylık kazancı asgari ücret, yani 940 lira görünüyor. Fenerbahçe ise oyuncularının aylık ücretlerini 6 bin lira gösterip sigortalarını tavandan yatırdı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), astronomik paralar kazanan spor adamlarının sigorta primlerini mercek altına aldı. Kazanılan ücrete karşın kulüplerin çoğunun teknik adam ve sporcularına asgari ücretten sigorta yaptığını gören SGK, ünlü isimlerin tek tek maaşlarına ulaştı. Buna göre; Galatasaray teknik direktörü Fatih Terim, Beşiktaş teknik direktörü Samet Aybaba ile futbolcular ve kulüp çalışanlarının aylık kazancı 940 lira. Bu da futbolcu başına aylık 300 lira civarında prim yatırılması anlamına geliyor.

FENERBAHÇE TAVANDAN

Fenerbahçe teknik direktörü Aykut Kocaman, teknik heyet, futbolcular ve çalışanların aylık ücretleri ise sigorta prim tavanı olan 5 bin 800 liradan gösterildi. Fenerbahçeli oyuncular, SGK'ya aylık 2 bin lira civarında sigorta primi ödüyor. SGK, takımların futbolcuların aylık kazançlarını asgari ücretten göstermeleri nedeniyle ortaya çıkan kaybın hesabını da yaptı. Bunun kuruma maliyetinin yıllık 32 milyon lira olduğu ortaya çıktı. Futbol kulüpleri, teknik heyet ve futbolcularına tavandan sigorta yapsaydı, SGK'nın kasasına 32 milyon lira daha fazla para girecekti.

360 BiN KiŞi DE MERCEK ALTINDA

Mevcut sistemde, ücretlerin 6 bin liraya kadar olan bölümünde sigorta primi kesiliyor. Bundan yüksek ücret alanlar için ayrı bir prim tarifesi bulunmuyor. SGK, aylık maaşı 6 bin liranın üstünde olanlar ile ilgili de bir çalışma başlattı. Örneğin, "Prim tavanı asgari ücretin 10 katı kadardır" denilecek. Prim tavanının ne kadar yükseltileceği ise önümüzdeki haftalarda netleşecek. SGK'nın belirlemelerine göre aylık ücreti 6 bin liranın üstüne çıkan 360 bin çalışan bulunuyor.

KAYNAK: TAKVİM

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
fenerbahe
YAZDIR
YORUMLAR 35
 • adnan demir 7 yıl önce Şikayet Et
  helal olsun. fenerbahçe'ye helal olsun. devletin gösterdiği tavan üzerinden ödemiş. tebrikler..vergi kaçıranlara da yazıklar olsun..
  Cevapla
 • dogru adam 7 yıl önce Şikayet Et
  onun adı sadece insan ismi???. onun insan olduğuna inanmıyorum. vergi vermeyen klübün taraftarı sahaya gidiyor ve maç izliyorsa ona da yazıklar olsun. protesto etsinler giderlerse onların insan olduğuna inanmıyorum.
  Cevapla
 • dogru adam 7 yıl önce Şikayet Et
  suç sizde değillll. yazıklar olsun sana sen adam değilsin. daha bir kaç gün önce şehit haberlerini kendine malzeme yapıyordun. ben ülke bu durumdayken ne konuşayım maç önemli değil hiç bir şey önemli değil diyordun. seni gidi timsah seni. kaç yıldır galatasaray ve beşiktaş kulübü vergi vermiyor. vergi vermeyen klübün taraftarı sahaya gidiyor ve maç izliyorsa ona da yazıklar olsun.
  Cevapla
 • adil duru 7 yıl önce Şikayet Et
  vah vah......... yardım etdelim sayın terime!!!. sgk emekli olmama rağmen çalışıyorum diye her ay 2 kuruşluk emekli maaşımı kesiyor, yatan para 400 tl, bir de vergi dairesi ortalama her ay 400 civarı alıyor. haram zıkkım olsun bunlara ve bunungibilere göre!!!
  Cevapla
 • ÖĞRETMENİM 7 yıl önce Şikayet Et
  utanır mı acaba. fatih terim gaziantep deki bombalı olayla ilgili maçtan sonra çıkıp kınama konuşması yaptı. bizim halkımız nerdeyse kahraman ilan edecekti. bugün ise devlete olan borcunu dahi yerine getirmekten aciz olduğu anlaşıldı. gerçekten çok tuhaf. gerçek vatansever devletine olan borcunu (askerlik, vergi, hukuka saygı vb. ) yerine getirendir. işte biz hep bu sınırı yakalayamadık. ne zaman ki bu ülkede memurundan sanatçısına her bir kesim devlete hakkıyla borcunu yerine getirirse işte o zaman şehitlerimizin yüzü gülecek ve bu topraklar cennet vatan olacak. aksi halde bizler bu zihniyette iken bizi kullanan çok olur. umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle