Mütekabiliyet yasası çıktı ama satış yapılamıyor

Yabancıya gayrimenkul satışını düzenleyen mütekabiliyetin yürürlüğe girmesine rağmen, ülkeleri belirleyecek liste Bakanlar Kurulu tarafından yayınlanmadı. Bu nedenle tapuda yabancılara satış yapılamıyor

Mütekabiliyet yasası çıktı ama satış yapılamıyor
Mütekabiliyet yasası çıktı ama satış yapılamıyor
GİRİŞ 21.07.2012 14:47 GÜNCELLEME 21.07.2012 14:47

Yavuz Karaman'ın haberi

Yabancıların taşınmaz edinmesini düzenleyen ve kamuoyunda 'Mütekabiliyet Yasası' olarak bilinen düzenlemenin 18 Mayıs'ta yürürlüğe girmesiyle Tapu Kanunu ile Kadastro Kanunu'nda değişikliklerle yabancıların taşınmaz edinmesine kolaylıklar getirildi ve bazı yasaklar kaldırıldı.Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği yaptığı açıklamada mütekabiliyet uygulanacak ülkelerin listesinin hâlâ Bakanlar Kurulu'nca ilan edilmediğini belirterek, "Mütekabiliyet düzenlemesi yürürlüğe girmiş olsa da henüz bu liste Bakanlar Kurulu tarafından ilan edilmediği için Mütekabiliyet Yasası'nın yürürlüğe girdiği tarihten bu yana, yabancılara taşınmaz satışı gerçekleştirilemiyor" açıklamasını yaptı.

Mayıstan beri satış yok

Mütekabiliyet Yasası'nın çıktığı Mayıs 2012'den bu yana yabancılara satış gerçekleştirilemiyor. Burada sadece yasanın yayımlandığı 2012 yılının mayıs ayından önceki satışlardan ve rakamlardan bahsedebiliriz. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre 2012 yılının ilk 5 ayında kişi bazında en çok satışın Almanya (4.304 kişi), İngiltere (1.126 kişi), Rusya (862 kişi),Avusturya (847 kişi), Norveç (396 kişi) uyruklu vatandaşlara gerçekleştirildiğini görüyoruz.

Ülkemizde taşınmaz edinen toplam yabancı uyruklu gerçek kişi sayısı, bu dönemde 9.593 olarak gerçekleşti. Söz konusu dönemde taşınmaz sayısı bazında edinimlere bakıldığında toplam 13 bin 648 adet taşınmaz satışı yapıldığı görülüyor. Taşınmaz sayısına göre en çok satış sırasıyla Almanya, Avusturya ve İngiltere uyruklu kişilere yapılmış durumda.  Almanya uyruklu kişilere 8.041 adet, Avusturya uyruklu kişilere 1.521 adet, İngiltere uyruklu kişilere 855 adet taşınmaz devri yapılmış.

Aynı dönemde yabancı uyruklulara yapılan devirlere alan büyüklüğü açısından bakıldığında ilk üç sırayı Almanya, Avusturya ve Danimarka alıyor. Söz konusu toplam alan içinde Alman uyruklulara satışı gerçekleştirilen taşınmazlar, yabancı uyruklulara satılan toplam alanın yüzde 68'ini aşıyor. Avusturya uyruklular için bu oran yüzde 18 iken Danimarka uyruklular için yüzde 3.

Araplar listeyi değiştirebilir

Bakanlar Kurulu kararıyla Körfez ülkeleri vatandaşlarının taşınmaz ediniminde önemli yerlere gelmesi bekleniyor. Tercih edilen bölgelerde ilk 5'i ise sırasıyla Antalya, İstanbul, Muğla, Aydın ve İzmir illeri oluşturuyor.

EVA gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı da, mütekabiliyet düzenlemesinde Bakanlar Kurulu'na bazı yetkiler verildiğini belirterek, bu yetkilerin hangi ülkenin vatandaşının alım yapabileceği ve karşılıklılık aranıp aranmayacağıyla ilgili olduğunu söyledi. Bakanlar Kurulu'nun hâlâ bu ülkeleri belirlemediğine vurgu yapan Yazıcı, "Halen bekliyoruz. O nedenle işlemlerin tapulara dönüşmediğini söyleyebiliriz" dedi.

İkinci emir bekleniyor

Son 10 aydır kendilerine gelen yabancıya satış veya alım amaçlı taleplerin arttığını belirten Yazıcı,  "Ortadoğu, Arap kökenli firma ve birtakım zengin Arap Yarımadası kökenli şahıslar görüyoruz. Bunlara satış henüz maalesef yapılamıyor. Zaten şu anda tapulara gelen bir talimatla tüm yabancıya satışlar ikinci bir emre kadar durdurulmuş durumda. Bakanlar Kurulu kararları bekleniyor" diye konuştu.
Yazıcı, yabancılardan çok zengin Arapların ve en üst kalite yapılara ve boğaz çevresine ilgi duyduklarını belirterek, "Diğer yatırımcıların tümü toptan alan yatırımcılar. Bireysel normal yatırımcılara rastlamıyoruz" dedi.

'36'ncı madde bekleniyor'

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdür Yardımcısı Fatih Tosun da, yabancıların Türkiye'de taşınmaz edinimini düzenleyen Tapu Kanunu'nun 35 ve 36. maddesinde yapılan değişikliklerin 18 Mayıs 2012'de Resmi Gazete'de yayımlandığını ve 35. maddesinin 18 Mayıs'tan itibaren yürürlüğe girdiğini hatırlatarak, 36. Maddenin ise 18 Ağustos'tan itibaren yürürlüğe gireceğini söyledi.

Fatih Tosun, son değişikliklerle birlikte Körfez ülkeleri ve Türki Cumhuriyetlerden talebin yüksek olacağının beklendiğini anlatarak, şunları söyledi: "Ancak taşınmaz ve sınırlı ayni hak tesis edebilecek ülke vatandaşları henüz Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenmediği için, talebin yüksek olacağı beklenen ülkelere satışlar gerçekleşmedi.

Fakat bu yasa değişikliği ile birlikte Türkiye konut piyasasında neler yapabileceğini araştırmak isteyen yabancı şirketler danışmanlık hizmeti almaya başladı. Yasal düzenlemenin eksik yönlerinin tamamlanması ile olan ilginin reel piyasaya da yansıyacağını düşünüyoruz."

'42 ülkeye daha satış olacak'

TNL Gayrimenkul Kurucu Ortağı Emre Yazıcı ise, mütekabiliyet düzenlemesiyle yabancı talebinin ve satın almalarının artmasının öngörüldüğünü belirterek, "Düzenleme ile birlikte ilave 42 ülkenin daha vatandaşları karşılıklılık ilkesi aranmaksızın Türkiye'den gayrimenkul satın alabilecek. Ancak halen Bakanlar Kurulu bu ülkeleri belirlemediğinden işlemler tapulara dönüşemedi" dedi.

Yabancıların Türkiye'de fırsat aradığını ve taleplerini arttırdığını vurgulayan Yazıcı, "Düzenleme ile birlikte Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya, Türki Cumhuriyetleri, Azerbaycan, İranIrak, S.Arabistan, Katar gibi ülkelerinden önemli bir talep gelmesi bekleniyor. Ancak şu anda satışlar Bakanlar Kurulu kararları beklendiğinden dolayı henüz yapılamıyor. Tapularda tüm yabancı satışları durdurulmuş durumda" dedi.

Yabancılar nerelere yönelecek?

Bireysel kullanım amaçlı: Kıyılarda ikincil konut ve birincil konuta, büyük şehirlerde ise birincil konutlara talep artacak.

Bireysel yatırım ve kullanım amaçlı: Büyük şehirlerde lüks konutlara, rezidans ve yalılara yatırım ve kullanım amaçlı talepler ile kıyılarda lüks-müstakil konutlara yatırım ve kullanım amaçlı talepler artacak.
Yatırım amaçlı fonların talebi: Yabancı gayrimenkul fonlarından satmak veya kiralamak üzere blok halinde uygun fiyatla mevcut konut satın almaya yönelik talepler gelecek.

Proje geliştirme amaçlı girişimler: Yabancı gayrimenkul geliştirme şirketlerinin arsa satın alarak satış / kiralama amaçlı gayrimenkul projeleri üretmeleri bekleniyor.

ESKİ UN FABRİKASINA YENİ NESİL KONUT YAPTI

Eskişehir'in göbeğinde atıl kalmış un fabrikası, kaderine terk edilmek yerine tarihi dokusu korunarak modernize ediliyor. Özdilek Grubu'nun ilk konut projesi olan Eskişehir Loft projesiyle ilgili konuşan Özdilek Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özdilek, "Yıllarca pek çok işçinin ekmek kapısı olan eski un fabrikası, boşaltılmış, kaderine terk edilmişti. 2 yıl önce binanın yeniden yorumlanarak konut alanına dönüştürülmesine karar verildi. Dönüşüm ile Eskişehir'in en merkezi yerindeki binanın yorulmuş duvarları onarıldı, binası ve otantik yapısı korunarak yenilendi" dedi.

Un fabrikasının yönetim binası olarak kullanılan 2 katlı eski yapının da müze kafeye dönüştürüldüğünü belirten Özdilek, "Fabrikanın eski halinin fotoğraflarla anlatıldığı müze kafe, 73 konutluk projenin sosyal alanlarından biri olarak tasarlandı" dedi.

Projede bir de spa merkezi olduğunu belirten Özdilek, "Spa merkezi, un fabrikası binasının dışında sıfırdan yapılan bir ek bina olarak tasarlandı. Ancak eski binadan yeni binaya açılan geçiş yolu ile tarihi ve modern yapılar birleştirilmiş oldu" diye konuştu.

Hüseyin Özdilek şunları söyledi: "Loft Projesi ile fabrika ve endüstriyel yapıların yoğunlukta olduğu Tepebaşı bölgesi modern bir bölgeye dönüştü. Aynı zamanda bir üniversite kenti de olan Eskişehir, Loft Projesi ile sahip olduğu modern havayı pekiştirecek."

16 milyon liraya mal oldu

Arsa payı hariç 16 milyon liraya mal olan konutların en büyük avantajı olarak AVM ve spa merkezinin hemen yanı başında, Porsuk Çayı'na ise yürüme mesafesinde olması belirtiliyor. Her daireye 2 kapalı, 2 açık olmak üzere otopark ve bir depo alanı sunulan konutların fiyatı 223 bin ile 404 bin lira aralığında değişiyor.

2013'te ısı pay ölçerde yerli üretim başlayacak

Türkiye'de ilk, yerli okuma ve faturalandırma yazılımını yapan Manas Enerji, 2013'te ısı pay ölçerde Türk malı, yerli üretime geçecek. Yurt genelinde 500 bin adet konutta pay ölçer uygulaması yapmayı hedefleyen Manas Enerji, ısı giderleri paylaşım ürünleri için ilk yıl 500 bin Euro ve 2014 yılı sonuna kadarda yerli üretim yatırımı ile birlikte 1 milyon Euro yatırım yapacak.

Maliyeti 600 TL olacak

Yatırımların önemli kısmını üretim bandının revizyonu ve teknoloji transferi için gerçekleştirdiklerini ifade eden Manas Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Reşat Görür, "Ürün şu an İsviçre'de Manas Enerji için üretiliyor, 2013 yılı itibariyle ise gerçekleştireceğimiz teknoloji transferi ile beraber Ankara'daki fabrikamızda üretilecektir" dedi.

Sistemin potansiyel kullanıcılar için getireceği masraf detaylarını açıklayan Görür, sistemin büyüklüğüne ve kullanılacak ek ürünlere göre maliyetinin değişeceğini ifade etti. Ortalama büyüklükteki bir daire için 600 ile 800 lira arasında maliyeti olduğunu belirten Görür, küçük daireler için ise 500 liranın altında olabileceğinin altını çizdi.

Toki'den Gabon'a Toplu Konut brifingi

Gabon Cumhurbaşkanı Ali Bongo Ondimba ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ortak basın toplantısında gündeme gelen Gabon'daki 200 bin'i bulan konut açığı heyetler arası görüşmelerde ele alındı. Gabon heyetinin talebi üzerine, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ahmet Haluk Karabel, Gabonlu bakanlara, TOKİ uygulamaları ve finansal yapısı hakkında brifing verdi.

Görüşmede, Gabon Yatırımların Teşviki, Kamu İnşaatları, Ulaştırma, Konut, Turizm ve Toprak Düzenlemesi Bakanı Maglorie Ngambıa'nın da aralarında bulunduğu konuk heyet TOKİ'nin finansman modeline ilgi duyduklarını dile getirdi.

76 bin 300 m²'lik ofis işlemi gerçekleştirdi

Jones Lang LaSalle, Türkiye ve komşu ülkelerde gerçekleştirdiği ofis işlemleriyle 2012'nin ilk yarısını başarılı bir şekilde tamamladı. 2012'nin ilk altı ayında toplam 76 bin 300 metrekarelik ofis işlemini tamamlayan

firma, bu işlemlerin 32 bin 700 metrekaresini mal sahibi temsilciliği, 43 bin 600 metrekaresini ise kiracı temsilciği tarafında gerçekleştirdi.

Jones Lang LaSalle Türkiye Başkanı Avi Alkaş, "İstanbul'un kazanmakta olduğu hareket doğrultusunda ticari gayrimenkul sahasında, insanların daha ergonomik ortamlarda çalışması önem kazanmıştır" dedi.

Akbank'tan 745 liraya 10 yıl vadeli ev kredisi

Uygun ödeme koşulları ve kişiye özel ödeme planlarıyla dikkat çeken Akbank, ayda 745 lira taksitle ev

sahibi olma fırsatı veriyor. Konut kredisinde farklı ödeme seçenekleri sunan banka, 50 bin liralık kredi kullanılması durumunda 10 yıl vadeye yüzde 1,08 faiz oranı uyguluyor. Buna göre, vatandaşlar ayda 745 lira taksitle ev sahibi olabiliyor.
1000 liralık kredi kullandırım ücreti olan ödeme seçeneğinde 15 TL istihbarat ücreti, 200 TL ipotek tesis ücreti, 630 TL ekspertiz ücreti, 170 TL konut sigortası prim ücreti (1 yıllık), 100 TLDASK prim ücreti (1 yıllık) olmak üzere diğer masraflar da ekleniyor.

KONUT KREDİLERİ 73.1 MİLYAR LİRA OLDU

Bankaların tüketici kredisi alacakları 6-13 Temmuz haftasında kredi kartı harcamaları 741 milyon TL artışla 173 milyar 136 milyon TL oldu. Bu dönemde konut kredileri 213 milyon TL artışla 73 milyar 115 milyon TL'ye ulaştı.

Söz konusu dönemde, diğer tüketici kredileri ise 507 milyon TL'lik artışla 92 milyar 913 milyon TL oldu.

 

 

KAYNAK: MİLLİYET

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ