Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

Çocukların kreş parasını devlet ödeyecek

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, kadın istihdamını arttırmak için devrim gibi bir çalışma hazırlıyor. Çalışan kadının çocuğunun kreş parasını devlet karşılayacak.

Çocukların kreş parasını devlet ödeyecek
Eklenme: 21 Temmuz 2012, 12:42 / Güncelleme: 13 Ağustos 2013, 18:33 / 27,577 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Buna göre, çalışan kadınların 0-5 yaş arasındaki çocuklarının kreş parasını devlet üstlenecek. Böylece de kadının çocuklarının bakımı nedeniyle istihdam dışına çıkması, işinden olmasının önüne geçilecek. Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Aşkın Asan, alt yapı çalışmalarının tamamlandığını, en kısa sürede hayata geçirilmesinin planlandığını söyledi.

Çalışma şartı

Kadınların, devlet tarafından verilecek kreş yardımından yararlanmasının tek şartı olarak çalışmaları aranacak. AÇEV, TÜSİAD, KAGİDER ve Dünya Bankası'nın katkılarıyla hazırlanan proje uyarınca, çalışan kadınlar kreş yardımından faydalanmak için aile ve sosyal politikalar bakanlığına başvuracaklar. Başvurular, bakanlık tarafından oluşturulan Soybis sistemi çerçevesinde, başvuran kişinin gelir düzeyi çerçevesinde değerlendirilecek. Soybis, başvuran kişinin gelir düzeyinin tek bir düğmeye basılarak belirlenmesini sağlayacak. Soybis'in doğru işlemesini sağlamak için TÜBİTAK da devrede. Bir çeşit "gelir-ölçer" olarak nitelendirilebilecek yazılım ile, tek düğmeyle kişinin bilgilerine erişilip, gelir durumu 0 ile 100 puan arasında belirlenecek. Puana göre yardım verilecek.

Yardım ne kadar olacak

BAKAN Yardımcısı Aşkın Asan, AÇEV'in 300 TL'yi önerdiğini, ancak henüz bakanlığın kesin kararı vermediğini söyledi. Asan, "STK'ların hesapları, verilecek yardımın en az yarısının zaten istihdam oluşacağından, vergi olarak devlete döneceğini de gösteriyor. Yani mesela kreş yardımı 300 TL olarak belirlenirse, bunun 150 TL'si zaten devlete dönecek" diye konuştu. Kreş yardımı doğrudan kreşe ödenecek. Planlanan kreş yardımı çerçevesinde artacak kreş ihtiyacı için ise kadın kooperatifleri aracılığıyla mahalle arası kreşler kurulacak.

Kaynak : HÜRRİYET

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 28 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

vehbisercan

21.07.2012 14:10

kadınlara yakışan evhanımlığıdır. hükümet, evhanımlarına iyi eşler olacak insanların yetişmesi için yatırım yapmalıdır.

sabri erdoğan

21.07.2012 14:15

zamanlama. zamanlama yanlış bence işsizlik sorunu henüz çözülmemişken bu hamleyle işsiz yeni iş güçleride ortaya çıkmış olacak. bayan çalıştımı extra kazançtır. ama erkek çalıştımı ev geçinir. bayanlar tabiki çalışmalıdır. ama bide hiç işi olmayan erkekleri düşünün evine para getiremeyenleri onlara çözüm üretmeden bu hamle yapılmamalı

İbrahimYAŞAR

21.07.2012 14:27

!!!!!. devlet dairelerinde çalışan bayanların nasıl çalıştıklarını görüyoruz....

keremcan karaca

21.07.2012 14:33

oldu olacak devlet dairesinde çalışan bütün erkek memurları çıkarın yerlerine kadın memur alın.. zaten her taraf kadın memur dolu.bi tarafa bakıyorsun karı-koca devlete sırtını dayamış ikiside devlet memuru.diğer tarafa bakıyorsun kadın ev hanımı kocasıda özel sektörde belkide asgari ücretle çalışıyor.bu haksızlık değil mi?bu uygulama yapılırsa sosyol adaletsizlik daha büyür ve büyük yanlış yapılır.mesela şöyle yapılırsa daha iyi bir uygulama olur:karı -koca devlet memuruysa kocanın maaşını 1 buçuk kat arttırılsın eşide devlet memurluğunu bırakıp çocuğuyla ilgilensin.hem böylecede çocuğunu kreşe vermek zorunda kalmaz.hemde kadının yeri evidir.zaten çoğu kadının nasıl memurluk yaptığı hepinizin malumudur.hem anne demek çocuğa bakmak demektir.

abdulkerim

21.07.2012 14:41

ya çocuk ne olacak. kadına istihdamın önünü açan bakanlık çocuğun anne şefkati ile büyümesinin önünü neden kapatıyor. kreş ne ya. anne evinde çocuğuyla ilgilensin onu topluma yararlı birer insan olarak yetiştirsin. bu ona yeter. kreş parası verip ticariye dökeceğinize ev hanımlarına çocuk baktiği için maaş verilsin toplum dahada gelişir. anna baba ve büyüklere karşı saygi da artar. anne baba şefkatinden ayrı özellikle kreşler büyüyen çocuklar çok saygisız ve şefkatsiz olarak topluma dönüyor. allah kimseyi anne ve babasından uzak etmesin. herkese hayırlı ramazanlar diliyorum.