Çocukların kreş parasını devlet ödeyecek

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, kadın istihdamını arttırmak için devrim gibi bir çalışma hazırlıyor. Çalışan kadının çocuğunun kreş parasını devlet karşılayacak.

Çocukların kreş parasını devlet ödeyecek
Eklenme: 21 Temmuz 2012, 12:42 / Güncelleme: 13 Ağustos 2013, 18:33 / 29 Yorum
BÜYÜKLÜK
- A A +

Buna göre, çalışan kadınların 0-5 yaş arasındaki çocuklarının kreş parasını devlet üstlenecek. Böylece de kadının çocuklarının bakımı nedeniyle istihdam dışına çıkması, işinden olmasının önüne geçilecek. Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Aşkın Asan, alt yapı çalışmalarının tamamlandığını, en kısa sürede hayata geçirilmesinin planlandığını söyledi.

Çalışma şartı

Kadınların, devlet tarafından verilecek kreş yardımından yararlanmasının tek şartı olarak çalışmaları aranacak. AÇEV, TÜSİAD, KAGİDER ve Dünya Bankası'nın katkılarıyla hazırlanan proje uyarınca, çalışan kadınlar kreş yardımından faydalanmak için aile ve sosyal politikalar bakanlığına başvuracaklar. Başvurular, bakanlık tarafından oluşturulan Soybis sistemi çerçevesinde, başvuran kişinin gelir düzeyi çerçevesinde değerlendirilecek. Soybis, başvuran kişinin gelir düzeyinin tek bir düğmeye basılarak belirlenmesini sağlayacak. Soybis'in doğru işlemesini sağlamak için TÜBİTAK da devrede. Bir çeşit "gelir-ölçer" olarak nitelendirilebilecek yazılım ile, tek düğmeyle kişinin bilgilerine erişilip, gelir durumu 0 ile 100 puan arasında belirlenecek. Puana göre yardım verilecek.

Yardım ne kadar olacak

BAKAN Yardımcısı Aşkın Asan, AÇEV'in 300 TL'yi önerdiğini, ancak henüz bakanlığın kesin kararı vermediğini söyledi. Asan, "STK'ların hesapları, verilecek yardımın en az yarısının zaten istihdam oluşacağından, vergi olarak devlete döneceğini de gösteriyor. Yani mesela kreş yardımı 300 TL olarak belirlenirse, bunun 150 TL'si zaten devlete dönecek" diye konuştu. Kreş yardımı doğrudan kreşe ödenecek. Planlanan kreş yardımı çerçevesinde artacak kreş ihtiyacı için ise kadın kooperatifleri aracılığıyla mahalle arası kreşler kurulacak.

Kaynak : HÜRRİYET

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 29 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

semra

26.06.2015 02:15

Neden çocuğu epilepsi hastası ailelere kreş yardımı yapılmıyor asıl onların ihtiyacı var benimde çocuğum epilepsi hastası lütfen dikkate alın

osman ünlü

27.07.2012 09:02

çalışab babanın neden olmuyor. çalışan babanın neden olmuyor bunasıl çelişki hükümetim.her giden çocugun karşılanmalı bence.

murat BİNGÜL

22.07.2012 03:46

aile yardımı. aile yardımının yaklaşık 150 tl olduğunu düşünürsek bu uygulamanın -hayata geçerse-ne demek olduğu anlaşılabilir!

Hel Fodul

22.07.2012 02:08

kadın nasıl çalışıyormuş söyleyin bi hele. memur olarak çalışan kadının nasıl çalıştığı malum imiş. nasıl çalışıyormuş söyleyin de öğrenelim ağalar. herkesin eşi, kardeşi, yengesi, halası vs. vardır memur olan. acaba bu kadınlar hangi işleri yapıyorlarmış aydınlatın hele???

vatandaş

22.07.2012 01:59

demekki neymiş,. seçim yaklaşıyor ve "oy toplamak" gerekiyormuş..