Türkiye'nin ne kadar doğalgaz ve petrolü var?

Türkiye'de üretilebilir petrol rezervi 310,4 milyon varil, doğalgaz rezervi ise 7,17 milyar metreküp olarak hesaplandı.

Türkiye'nin ne kadar doğalgaz ve petrolü var?
Türkiye'nin ne kadar doğalgaz ve petrolü var?
GİRİŞ 03.06.2012 11:38 GÜNCELLEME 03.06.2012 15:01

eni keşifler yapılmadığı takdirde, bugünkü üretim seviyesi ile Türkiye'de 19,2 yıllık ham petrol rezervi, 9 yıllık doğalgaz rezervi kaldı.

AA muhabirinin, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından hazırlanan 2011 Yılı Hampetrol ve Doğalgaz Sektör Raporu'ndan derlediği bilgilere göre, geçen yıl dünya petrol üretimi 88 milyon varil/güne ulaşırken, bu miktarın yarısından fazlası tankerlerle belirli limanlardan taşındı. Basra Körfezi'nde Hürmüz Boğazı, Hint ve Pasifik Okyanuslarını bağlayan Malakka Boğazı dünyanın iki önemli stratejik geçidi olarak öne çıktı.

2016 yılına kadar bölgeler arası petrol ticaretinin 1 milyon varil/gün artarak 35,8 milyon varil/güne ulaşması bekleniyor. Bu dönemde Ortadoğu bölgesinin en büyük petrol ihracatçısı olmayı sürdüreceği, Afrika'da ihracatın 1,6 milyon varil/günden 8,8 milyon varil/güne çıkarak en yüksek ihracat artışının gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Aynı dönemde eski Sovyetler Birliği ülkelerinde ihracat rakamlarının sabit kalması ve dünya petrol ticaretinin Pasifik kıyılarına yönelmesi bekleniyor.

Türkiye'de petrol aramaları

Türkiye'de geçen yıl, 101 adet arama kuyusu, 35 adet tespit kuyusu, 60 adet üretim kuyusu, 5 adet doğalgaz depolama kuyusu olmak üzere toplam 201 adet kuyu açıldı, 324 bin 689 metre sondaj yapıldı.

Geçen yıl yurt içinde 2,4 milyon ton petrol ve 793 milyon metreküp doğalgaz üretildi. Geçen yıl itibarıyla yurtiçi üretilebilir petrol rezervi 310,4 milyon varil (45,43 milyon ton) düzeyinde bulurken, yeni rezervler yapılmadığı takdirde, bugünkü üretim seviyesi ile yurtiçi toplam ham petrol rezervinin 19,2 yıllık ömrü bulunduğu bildirildi.

2011 itibarıyla yurtiçi üretilebilir doğalgaz rezervi de 7,17 milyar metreküp olarak hesaplandı. Yeni keşifler yapılmadığı takdirde, bugünkü üretim seviyesi ile Türkiye'nin 9 yıllık doğalgaz rezervi bulunuyor

Karadeniz'de umut var

TPAO raporunda, Karadeniz'de yürütülen faaliyet sonucunda Türkiye'nin 40 yıllık doğalgaz ihtiyacını karşılayabilecek bir rezerv varlığı tespit edildiği belirtilirken, ''Ayaklı-Akkaya ve Doğu Ayazlı doğalgaz sahalarından Karadeniz Türk karasuları içinde doğalgaz üretimine başlanmış olup, günde yaklaşık 500 bin metreküp gaz üretimi gerçekleştirilmektedir'' denildi.

2035'e kadar 38 trilyon dolarlık enerji yatırımı


Raporda, İran-ABD arasındaki politik gerginliğin yanı sıra petrol ihtiyacının yüzde 20'sini İran'dan karşılayan Avrupa Birliği'nin İran'a yaptırım uygulama kararı ve karşılığında İran'ın Hürmüz Boğazı'nı kapatma olasılığı durumunda 2012 yılında petrol talebinin karşılanmasında zorluklar yaşanması, orta vadede OECD petrol talep artışının sabit kalması, OECD dışı ülkelerin talep artışının ise artmaya devam etmesi beklendiği kaydedildi.

Öte yandan, Arap Baharı'nın bölgedeki petrol ve doğalgaz yatırımlarına olumsuz etkileri nedeniyle önümüzdeki 5 yıllık dönemde petrol fiyatlarının artmasının beklendiği vurgulandı. Raporda, ''Uluslararası Enerji Ajansı projeksiyonlarında dünya enerji yatırım ihtiyacının 2035 yılına kadar 38 trilyon dolar olacağı, 10 yıllık periyotta ham petrol üretimindeki artışın yüzde 90 oranında Ortadoğu ve Kuzey Afrika'dan sağlanacağı öngörülmektedir'' denildi.

AA

YORUMLAR 4
 • aziz taş 5 yıl önce Şikayet Et
  petrol. nerelerde oldugunu neden yazmadınız,sırasıyla ,batman,diyarbakır,adıyaman,,urfa,diyae gider
  Cevapla
 • Ensar D. 5 yıl önce Şikayet Et
  beherder arkadaş'a. konuşurken biraz destekli konuşmak lazım. birincisi sevr bir anlaşma değildir ve hiç bir hükmü hiçbir zaman geçerli olmamıştır. lozan yerine dil sürçmesiyle sevr demiş olabilirsin diye kabul edelim, fakat lozan müahedesinde böyle bir madde yoktur bütün resmi zabıtlar ortadadır. o kadar gizli bir madde olsa bile senin bunu bilmen de bir çelişkidir. türkiye'de petrol var yok o ayrın bir konu tartışılabilir ama bilimsel olmalı. saygılarımla...
  Cevapla
 • mevhibe inal 5 yıl önce Şikayet Et
  korku imparatorluğu.... opec ülkeleri kaç kere söyledi. fiyatlarla oynayanlar uluslararası petrol tekelleri. rus bilim adamları gaz ve petrolün kaynağının mağma olduğu ve yenilenebilir olduğu tezini savunuyor. bu korkuları yayanların başka planları olması gerek. işlerine gelmiyor kaynağı kendilerinde olmayan enerji. yoksa rüzgar enerjisi satmak için, patenti kendilerinde olan gmo tohumdan bio enerji için bu kadar lobby çalışması olmazdı...
  Cevapla
 • beheerder 5 yıl önce Şikayet Et
  koca bir yalan. kesinlikle yalan türkiye petrol denizinde sevr anlaşmasının gizli anlaşması 100 yıl petrol çıkarmak yasak ne zaman doluyor avrupa okullarında okutuluyor ama türkiyede yaşayan insanlar bilmiyor.. neden söylemesi bile yasakda ondan başbakan ne diyor türkiyenin kurtuluşu 2023 çünkü yasak ozaman bitiyor.kimse bu millete masal okumasın yo petrol yokmuşda yok bilmem ne petrol bulunuyor yıllardan beri sonra ne duyuyoruz bir daha haber meber duymuyoruz..yazıklar olsun o imzayı atanlara koca bir milleti 100 yıldır kandırıyorlar buda bir başka bir ingiliz oyunu.hani hongkong ingiliz sömürgesinde 100 yıl kaldı sonra çin e teslim etmek zorunda kaldı onlarınki bitti bizim daha 11 yılımız var güneydoğu sorunuda bunun bir parçası petrol çünkü bu pkk çabulcuları onların tetikçisi başka bir şey değil müslüman kürtler hızla dinsileşiyor şöyle bir etrafınıza bakın yazık oluyor insan belasını kendi getirirmiş bu yoldan dönsünler.
  Cevapla