Hükümetten taşeron işçilere müjde

Başbakanın taşeron işçilerle ilgili sorunların üzerinde hassasiyetle durduğuna söyleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 1 milyon taşeron işçisine kıdem tazminatı müjdesi verdi.

Hükümetten taşeron işçilere müjde
Hükümetten taşeron işçilere müjde
GİRİŞ 27.05.2012 16:16 GÜNCELLEME 27.05.2012 16:16
Kanal 7’de yayınlanan Başkent Kulisi’nde Mehmet Acet’in sorularını cevaplayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, memurlarla gelinen süreci değerlendirdi. Çelik, memura neden daha fazla zam yapamadıklarının gerekçesini anlattı.
 
"Memuru enflasyona ezdirmedik"
 
Mayıs ayında bütçenin belirlendiğini hatırlatan Çelik “olağanüstü bir durumla karşı karşıyayız” dedi. Toplu sözleşme yasası nedeniyle ağustosta yapılması gereken görüşmeyi mayıs ayında yaptıklarını söyleyen Çelik “Bütçe belirlenmiş. Türkiye’de enflasyon şu kadar memura zam şu kadar olacak demişiz. Memura 3+3 demişiz. Bunlar bütçede yer almış. Nerdeyse yarı dönem kullanılan bir bütçe var. Bundan sonraki toplu görüşmeler ağustos ayında olacak, o zaman bunları daha yoğun tartışırız” dedi. 
 
Teklif edilen zam oranının enflasyonun üzerinde olduğuna dikkat çeken Çelik, dünyadaki duruma dikkat çekti.
 
Geçen yıl yapılan zamları hatırlatan Çelik ,“Dünyada memurların maaşları donduruluyor ya da kamuda çalışan insan sayısı azaltılıyor. İspanya’da maaşlar  yüzde 5 düşürüldü, Yunanistan’da emekli maaşları donduruldu.  Her tarafta sıkıntı var. Onların yapılan yürüyüşler doğru. Ama biz memuru enflasyona ezdirmiyoruz.” dedi.
 
Çelik, “10 yıl içerisinde yüzde 135’lik bir enflasyon gerçekleşti, toplam kümülatif olarak. Biz ortalama yüzde 228 zam yapmışız memura. En az alan ile en yüksek maaş alan memur arasındaki mesafeyi daraltmışız. Enflasyon yüksek çıkarsa hemen ilave ediyoruz. 2011 yılında enflasyon  yüzde 2.7 daha fazla çıktı. 1 Ocak'ta 2.7’yi emeklilerin memurların maaşlarına yansıttık. Yüzde 2.7'lik enflasyon farkını verdik. Yüzde 7.6’yı da 3,5 +4,5 olarak verdik. Toplam yüzde 10.5'luk zam yaparak biz enflasyonu memura ezdirmedik” dedi.
 
Bakan Çelik, geçtiğimiz hafta sokağa dökülen memurlar için “daha fazla isteyebilirler, anlayışla karışlarız” dedi ve uyardı: “Enflasyonun çok çok üzerinde bir zam yaptık. Türkiye’de güçlü bir iktidar var diye har vurup harman savurmaya gerek yok “
 
"4+4+4 işsizliği azaltacak"
 
İşsizliğin ilk kez tek haneye indiğini hatırlatan Çelik, her 4 işsizin 2’sinin mesleksiz olduğuna dikkat çekti.  Bakan Çelik, eğitimi 12 yıla çıkaran yeni düzenleme ile ilgili de önemli tespitlerde bulundu. "4+4+4’ün bir eğitim bir de çalışma boyutu var" diyen Bakan Çelik,  yeni eğitim sisteminin meslek edindirme sorununu ortadan kaldıracağını söyledi.
 
Çelik “ilk dört yılın sonunda yönlendirme dediğimiz çocukların kabiliyetine göre mesleğe yönlendirecek.  18 yaşına geldiğinde meslek sahibi olan, çeşitli alanlarda bir şey yapabilecek gençler olacak.” dedi. 
 
"Başbakanın taşeron işçi hassasiyeti"
 
Çelik, taşeron işçilerin sorunlarına da değindi.  Tıpkı memurlar gibi işçiler için de bir sendika yasasının hazırlanacağını müjdeleyen Bakan Çelik, yasanın haziran içinde çıkacağını söyledi. Başbakanın taşeron işçilerle ilgili sorunların üzerinde hassasiyetle durduğuna söyleyen Çelik,  1 milyon taşeron işçisine kıdem tazminatı müjdesi verdi.
 
Kıdem tazminatı fona dönüştürmek hükümetin programında olduğunu söyleyen Çelik, işçiler için hazırlanan taslağı anlattı. Çelik, “Başbakan bu konunun üzerinde hassasiyetle duruyor. Bizde taşeron dernekleri ile oturduk, soruların konuştuk. Taslağa çevirdik.  Bir yıl çalışıp kıdem tazminatı hak eden işçilerin sayısı sadece yüzde 10! Kıdem tazminatı fona dönüştürmek hükümetin programında var. Her ay bireysel hesaplara para yatacak. Bu fonla beraber taşeron işçilerin sorunların asgari düzeye çekeceğiz.” dedi. 
 
Taşeron işçilerin yıllık izinler ve çalışma saatlerle ilgili sorunları çözeceklerini söyleyen Çalışma Bakanı Çelik, düzenlenecek yasa ile birlikte alt işveren ile asıl işverenin kesin çizgilerle ayıracaklarını belirtti.  
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Enez ÇÖLMEKÇİ 5 yıl önce Şikayet Et
  zam istemiyorum. ama... ben bir kamu kuruluşunda memurum çok şükür kendi evim var geçiniyorum. etrafımda bir çok işsiz ünv. gençliği varken zam istemek bana doğru gelmiyor. çünkü ben memur olmadan öncede bir fabrikada çalışıyordum ve şartları iyi bilenlerdenim. amaaa; bazı kurumlardaki bürokratlara ve bazı ayrıcalıklı kamu personeline ayrıca milletvekiline yapılan zamları görüp duyuncada gelde isyan etme..
  Cevapla
 • Atila KOÇ 5 yıl önce Şikayet Et
  memura verince yunanistan. işçiye verince amerikamı oluyoz şimdi, hani 74 milyonun hakkını kimseye yedirmiyorduk, hani memura 1 puan daha verirsek yunanistan oluyorduk keşke olsak oda ayrı mesele de
  Cevapla
 • ahmet şengül 5 yıl önce Şikayet Et
  taşeronu oyalamak seçimde kaybettirir. memuru enflasyona ezidirmiyorsunuz ama devlet dairelerinde çalışan taşeronları süründürüyorsunuz. yere çöp atan insan,onu temizliyen hayvanmı. devlet dairesinde 700 tl alıyor taşeron işciler,memur,işci,teknisyenin yapmadıklarını yapıyoruz,en az maaşı alıp,işden çıkarılmada cabası. taşerona yasal haklardan önce zam yapın zam.
  Cevapla
 • cemmil 5 yıl önce Şikayet Et
  özür dilenmeli. elinizdeki kaynağı dengesiz dağıttınız .eğer eşit az alana çok çok alana az olarak dağıtsaydınız şimdi böyle bir sorun olmayacaktı.doktor ayaklandı verdiniz,polis dediniz verdiniz tamam verin diğer görevliler üvey evlatmı çıkın yanlış yaptık özür dileriz deyin
  Cevapla
 • faruk sahin 5 yıl önce Şikayet Et
  ya üniversite mezunu . ya üniversite mezunu kadrolu işiler ne olacak? hem devletin sırtına kambur hemde kendi sırtları kambur sözleşmeli memurlar ve memurlarla aynı işi yapıp cok daha kotu sartlarda calısan kadrolu üniversite mezunu işciler ne olacak? sozleşmeli memurları memur yapan hukumetten bizlerde memurluk istiyoruz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle