Kazakistan'la iş yapana uzun vadeli kredi

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Kazakistan'a yatırım yapacak, burada iş yapacak iş adamlarına Eximbank tarafından uzun vadeli kredi kullandırılacağını açıkladı.

Kazakistan'la iş yapana uzun vadeli kredi
Kazakistan'la iş yapana uzun vadeli kredi
GİRİŞ 23.05.2012 16:08 GÜNCELLEME 23.05.2012 17:24

Türk-Kazak İş Forumunda konuşan Çağlayan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev arasında yapılacak görüşme sonunda 7 maddeden oluşan bir eylem planının imzalanacağını ve iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere yeni bir ivme kazandırılacağını söyledi.

Kazakistan, Rusya ve Belarus arasında gerçekleştirilen gümrük birliği sonrasında, Kazakistan'a yatırım yapan iş adamlarının 170 milyonluk bir pazara hitap eder hale geleceğini ifade eden Çağlayan, Kazakistan'da oluşturulacak yeni organize sanayi bölgelerinde Türk iş adamlarının da yer almasını istedi.

''Kazakistan'a yatırım yapacak iş adamlarımıza Eximbank tarafından uzun vadeli kredi kullandırılacak'' diyen Çağlayan, Eximbank tarafından sağlanacak kredilerin işin türüne göre değişiklik göstereceğini, tüketim malları tedariki ile uğraşan şirketlere 2 yıl, inşaat sektöründe yatırım yapan şirketlere 7 yıl, enerji, madencilik gibi alanlarda yatırım yapacak firmalara 10 yıl vadeli kredi kullandırılacağını söyledi.

Çağlayan özellikle, soda, şeker pancarı işletmesi ve şeker üretimi gibi alanlarda Kazak ve Türk şirketleri arasında işbirliği yapılmasını istedi.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL