Altın fiyatları yeniden yükselecek mi?

Altın fiyatları yeniden yükselecek mi?

Giriş: 22 Mayıs 2012 12:40 75,530 Okunma Güncelleme: 22 Mayıs 2012 17:37 5 Yorum

Geleneksel yatırım aracı altın bugünlerde yatırımcısını üzüyor. Onsu 1500 dolarlara kadar düşen altında herkes "Altın daha da düşecek mi?" diye soruyor biz de bu soruyu İstanbul Altın Borsası Başkanı'na sorduk?

Türk halkının geleneksel yatırım aracı altın... Her ne kadar döviz de tasarruf amaçlı bulundurulsa da altın halkın vazgeçilmezi... Son günlerde altın fiyatları yatırımcısına bir hayli kaybettirdi.

Bir dönem onsu uluslararası piyasada 1500 dolar olan altın 2000 dolar sınırından döndü ve yeniden 1500 dolara indi... Peki yeni dönemde altını hangi gelişmeler bekliyor?

Bu soruyu konunun uzmanına İstanbul Altın Borsası Başkanı Osman Saraç'a sorduk...

Saraç Altın Borsası'nın çalışma biçiminden, küresel krizin etkilerine, Arap Baharı'ndan Çin ve Hindistan'ın altın talebine, bankaların altın mevduatı hesaplarından Merkez Bankası'nın zorunlu karşılık hamlesine kadar birçok sorunun cevabını Haber 7 Ekonomi Editörü Hakan Göksel'e anlattı... İşte o söyleşi...

İstanbul Altın Borsası denilince vatandaş ne anlamalı? Kuruluş amacı nedir? Kimler işlem yapar? İşlevi konusunda bilgi verir misiniz?

İstanbul Altın Borsası, 32 sayılı karar çerçevesinde kurulmuş kamuya ait bir kuruluştur. Devletin elinde 2 tane borsa var, borsacılık faaliyetleri biliyorsunuz. Borsalarda her hangi bir ürün işlem görebilir, her hangi bir değer olabilir, menkul kıymet olabilir. Devlet menkul kıymetler ile ilgili İMKB'yi kurmuş, orada özel bir imtiyaz oluşturmuştur, o imtiyazı kendisi çalıştırıyor. İkinci bir imtiyaz da kıymetli madenler ile ilgili olarak, altın, gümüş, platin ile ilgili olarak kendisine ait bir borsa kurmak suretiyle oluşturmuştur.

Bu da Türk ekonomisine kıymetli madenlerle özelikle altının çok uzun süre önemli bir yer tutması sebebiyle, bugünkü ekonomimizin büyüklüğü içerisinde, satın alma gücü paritesine göre 1 trilyon doları aşan bir büyüklüğe göre bugün itibariyle belki çok anlamlı değil ama özellikle 1980 öncesinde ekonomimizin önemli bir bölümünü teşkil ediyordu.

BORSADA YALNIZ 88 ÜYE İŞLEM YAPIYOR

Bugün içinde zaman zaman öne çıkan üretimiyle, ithalatıyla, ihracatıyla, tasarruf boyutuyla önemli bir alan. Dolayısıyla devlet bu alanda bir imtiyazı, borsacılık faaliyetini kullanıyor. Bu borsa çatısı altında 88 tane üye var, bu 88 üyenin 22'si Türkiye'nin en büyük 22 bankası, 4'ü katılım bankası, 18 tanesi normal tasarruf mevduat bankası olmak üzere...

Geri kalanlar altın toptancısı diye tabir edebileceğimiz kıymetli maden aracı kuruluşları. Hazine Müsteşarlığı ön izni veriyor, ikinci izni biz veriyoruz ve faaliyette bulunuyorlar. Bu 88 üyenin dışında hiçbir kişi, kuruluş, şirket ya da şahıs Türkiye'de altın ithalatı, gümüş ithalatı, platin ithalatı yapamazlar, bu sadece üyelere mahsustur, üyeler de bu imtiyazı bu şekilde kullanıyorlar. Borsanın yönetimine katılıyorlar, benim haricimde yönetim kurulundaki 4 kişi bu üyelerin genel kurullardaki seçimiyle oluşan bir yapısı var.

HER ALINAN VE SATILAN ALTIN İŞLEMİ BURADA GERÇEKLEŞİR

Diğer borsaya nazaran herhalde insanların gidip işlem yapabilecekleri bir yer değil...

Aslında dolaylı olarak vatandaşlarımız yapıyorlar. Orada ağırlıklı olarak bankaların sahip olduğu aracı kuruluşlar ve farklı yapıda aracı kuruluşlar var. Onların internet şubeleri üzerinden işlem yapılıyor. Burada da zaten ağırlıklı olarak işlemi yürüten bankacılık kesimi üzerinden vatandaşımız bu işlemi yapıyorlar.

Bunun borsa çatısı altında gerçekleştirildiğinin farkına olmayabilir insanlar ama yatırdıkları her altın ya da sattıkları kıymetli madenler, mevduatlarına bağlı olarak aslında burada alınıp satılıyor. Yani vatandaş 100 gramlık altın satın aldığı zaman o hesap burada işlem görüyor, o hesabın total alımı burada gerçekleşiyor ya da sattığı zaman veya hesabını kapattığı zaman o satış burada cereyan ediyor, banka onların hepsini toplar tüm Türkiye'de diyelim ki mesela 20 tonluk bir portföye ulaşmıştır, onun içerisinde günlük 1 tonluk alım oluşmuştur, onları gelir burada satın alır ya da satın emri gelmiştir yine gün içerisinde o satın alımı burada gerçekleşir. Tek problem vatandaşın doğrudan bu teması kuramamasıdır.

YAKINDA VATANDAŞ DOĞRUDAN İŞLEM YAPABİLECEK

Vatandaşın doğrudan İstanbul Altın Borsası'nda işlem yapması ile ilgili bir çalışmanız var mı?

Bizim buna dayalı olarak vatandaşın da banka şubesi üzerinden bir elektronik sistem aracılığı ile işlem yapabilmesini yani kendi mevduatına dayalı birikimini doğrudan kendisinin kullanımına ilişkin sürdürdüğümüz bir çalışma var ve son aşamalarına geldik.

Vatandaşımız da oradan banka başta olmak üzere aracı kuruluşlar ile de sözleşme yapmak suretiyle kullanması mümkün olacak. Onların da müşterileri var ama onların müşterileri bireysel yatırımcıdan ziyade, ikinci üçüncü aşamadaki toptancılar diyelim ya da satıcılar aslında yani onlar bireysel müşteri değiller.

Buradaki toptancının Ankara'da müşterisi var, o da büyük çapta bir oyuncu, tasarrufçu ya da yatırımcı ama şahıs değil kurumsal olarak faaliyet gösteriyorlar. Bunların hepsiyle ilgili üyelerimizin elektronik yazılım aracılığıyla borsaya erişebilecekleri, kendi altınlarını -bu 100 gram da olabilir 1 ton da olabilir- bunların alınıp satılabileceği bir platformu çok yakında faaliyete geçireceğiz.

HER YIL 250 TON ALTINLA İŞLEM YAPILIYOR

Şu anda mevcut potansiyel nedir, borsada ne kadarlık işlem hacmi gerçekleşiyor?

Son 10 yılına baktığımız zaman borsadaki işlem hacmi çok değişken olmakla beraber, 250 ton civarında bir ortalamaya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Geçen yıl 227 ton işlem hacmimiz vardı, bu yıl 15 Mayıs itibari ile 95 ton işlem hacmimiz var. Yani yılın ilk 4 buçuk ayında işlem hacmimiz 95 tondur. Böyle giderse geçen seneki rakamlara erişme ihtimali var tabi. Dolayısı ile ciddi bir büyüklüğe tekabül ediyor.

BORSACILIK FAALİYETİNDE DÜNYADA İKİNCİ

Dünya ile kıyasladığımızda işlem hacminin büyüklüğü ne kadar?

Tabi bu borsada gerçekleşen işlem hacmi bunu unutmamak gerekiyor. İkincil, üçüncül, dördüncül satışlar bankanın kendi içinde olabilir borsada gerekmeyen çünkü borsada fiyat uygun olduğunda zaman ya da ortam uygun olduğunda insanlar alım/satıma başvuruyorlar.

Bu alım/satımın olmayacağı durumlar da söz konusu, ikincil üçüncül oyuncular birbirlerine de alıp satıyorlar. Yani 1 kilogram altın sistem içerisinde ikinci, üçüncü eller üzerinden sürekli olarak alınıp satılıyor. Dolayısı ile bütün o şeyi yakalayabilmek mümkün değil ama salt borsada gerçekleşen bile çok ciddi bir rakamdır.

Dünya piyasaları ile karşılaştırdığımızda borsacılık faaliyetleri açısından bakarsanız dünyada 2. sıradayız bu anlamda. Yatırım talebi olarak bakarsanız biraz daha farklıdır. Yıllık total altın talebi yaklaşık 4.000 ton. Bunun içerisinde borsacılık faaliyeti olarak gerçekleşen yıllık ortalama dediğim gibi 250 ton seviyesinde.

Bu anlamda faaliyette fiziki talep içerisinde bir numara Çin'deki Şangay Borsası. Dünyadaki altın arz ve talebinde, arzında değil de talebinde özellikle daha çok vadeli piyasalar çalışır. Fiziki olan piyasalar azdır ve büyüklükleri vadeli piyasalar ile kıyaslanmayacak kadar düşüktür çüNkü vadelilerde malum sürekli menkul kıymet el değiştiriyor. Dolayısı ile nihai fiziki talebe dönüşmesi de son derece sınırlı, total miktarın %5'i belki fizikiye dönüşmektedir.

Şangay Altın borsasının yıllık işlem hacmi yaklaşık 600 ton, son birkaç yıldır erişmişler bu rakama ve örneğin 4 yıl önce bizim altımızda yer alıyordu ama şimdi bizim tabi çok çok üzerimize çıktı, borsacılık anlamında müthiş bir fiziki talep olduğu için. Borsacılığın dışına çıktığınız zaman fiziki talepte her zaman özellikle son 4-5 yıldır Uzak Doğu yani Çin, Tayland vs. önde geliyor, Hindistan önde geliyor sonra Avrupa ülkeleri, Orta Doğudaki kimi ülkeler ve onlarla beraber bizim talebimiz var.

Borsacılık faaliyeti açısından düşündüğünüzde dünyada fiziki altında 2. sırada olduğumuzu söyleyebiliriz. Benzer şey gümüşte de söz konusu, son yıllardaki ortalamamız yaklaşık 350 ton seviyesindedir. Bunlar gümüş anlamında ciddi rakamlardır.

ALTINLAR BİZZAT EL DEĞİŞTİRİYOR

Fiziki söyleminden kastınız nedir?

Altınlar bizzat el değiştiriyor, fiziki takası biz yapıyoruz. Burada dünyada kullanılan çok farklı sistemler var. Ağırlıklı olarak bankalar kullanılır takaslarda, biz de paranın takasını ihale ile belirlenen bir bankaya veriyoruz. Bir banka aracılığı ile yürütüyoruz. Kendimiz alıp kendimiz bankacılık sistemine dâhil olmadığımız için onu sisteme sokamıyoruz.

Ama altının takasını bizzat biz kendimiz gerçekleştiriyoruz. Günün sonunda belli bir saatin içerisinde valörlerine bağlı olarak yani bugün dediğimizin saati geldiği zaman paranın ve altının takası gerçekleşiyor.

EN AZ 1 KG'LİK ALTINLAR EL DEĞİŞTİRİYOR

Söz konusu altınlar nasıl, külçe bazında mı, özellikleri neler?

Minimum işlem bizim kendi mevzuatımızda işlem adımları 1 gram ve üzeri olarak belirlenmiştir ama dünyada ağırlıklı olan fiziki üretim 1 kilogram ve üstü olarak cereyan ettiği için,  1 kilogramlık altınlar işlem görür.

Belirli standardı vardır; kimlerin üreteceği belli olan, rafineriler eliyle üretilmiş, onun listeleme çalışması bize aittir bize kota olmuş kendi denetlediğimiz rafinerilerde üretilmiş olan altınların ancak alım ve satımı burada gerçekleşiyor ki bu rafinerilerin 3 tanesi Türkiye'dedir geri kalanı yurt dışındadır.

Bu rafinerilerde üretilmiş olan altınların ancak alımı ve satımı burada gerçekleşiyor. Hangi ayar derseniz 995 ayar saflıkta olması gerekir. Her bir külçenin sertifikası vardır, eritilip bir mücevhere dönüşünceye kadar o sertifika külçeyle beraber dolaşır. Bizde alım satım işlemlerinde o sertifikalar el değiştirir. Üyelerimiz bu altınları kendileri götürüp getirebilecekleri gibi kasalarımıza bırakmaları da mümkündür, ağırlıklı olarak da zaten kasada bırakılıyor yani küçük işlemler çekilir de ama 50-100 kilogramlık işlemler kasalarda bırakılıyor.

Dolayısı ile biz saklama hizmeti de yürütüyoruz.Borsanın 1567 sayılı kanuna bağlı 32 sayılı kararın yetkileri sebebiyle birinci işlevi tescildir, ithalattan gelen kıymetli madenlerin tescil edildiği yerdir; çünkü ekonomi için önemli kabul edilmiş. Her bir seri numarası borsanın kurulduğu 1995'ten bu yana her 1 kilogramlık külçe tescil edilmiştir.

Bugün hala kimin ne kadar ne zaman ithalat yaptığının bilgileri vardır bu numaralar üzerinden. İkinci işlevi, bir borsa hüviyeti olması saikıyla serbest rekabet şartlarının fiyatının oluşmasını teminen borsacılık teminatı yani alım/satım gerçekleşmektedir.

Üçüncüsü ise saklama; az önce söylediğim gibi, üyelerin varlıklarının saklanması. Şu anda bankalara ait mevzuatlarında bulunan varlıklarının tamamının saklamasını İstanbul Altın Borsası yapmaktadır.

Borsanın ismi altın borsası ama sadece altın değil diğer kıymetli madenler de işlem görüyor değil mi?

Evet, kıymetli madenler demek lazım, ismi 1995'te altınla başlamış sonra 1999'da gümüş devreye girmiş. Borsanın isim değişikliğine gidilmesi gerekir ama altın isminin cazibesi herhalde; bu pek de bizim elimizde olan bir şey değil büyüklerimizin vereceği bir karar. Dolayısı ile cazibe kaybolmasın diye düşünülmüş bu güne kadar, öyle tahmin ediyorum.

1995'te altınla başlamış sonra 1999'da gümüş devreye girmiş sonra platin devreye girmiş. Platin işlemleri son derece sınırlı çünkü Türkiye'de çok cazip bir ürün değil yani ağırlıklı olarak sanayide kullanılan bir ürün olduğu için. Dolayısıyla burası kıymetli maden borsası.

ALTIN GÜMÜŞ DIŞINDA MADENLER DE VAR

Altın, gümüş ve platin dışında bir maden var mı?

En son bu yıl bir de paladyum da ilave edildi sisteme. Aslında kıymetli madenler bunlarla sınırlı değil başka madenler de var ama onlar sanayide kullanılanlar henüz bizim sanayicimizin çok nitelikli olarak kullanamadığı ürünler işin açıkçası.

Yoksa Avrupa'da hem bunun kullanımında hem rafinasyonunda yönünden değerlendirilen ürünler. Altın mücevheri çıkarıldığı zaman onun mutlaka bir bölümünde bakır, gümüş, rodyum, rutenyum bulunabilir. Fakat bizde pek değerlendirilmediği için sadece altın özellikle ayrıştırılıp geri kalan eğer nitelikli miktarlardaysa bırakılıyor ve başka yerlere gönderiliyor.

ALTIN YENİDEN YÜKSELECEK Mİ? >>> DEVAMI İKİNCİ SAYFAYADA!

 • Sayfa:
 • 1
 • 2

Kaynak: Haber7

 • BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

  YORUM YAZ
 • Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım
 • ammar

  çileden çıkaran reklamlar 22 Mayıs 2012 15:00 - Toplam 13 kişi beğendi.

  ya kardeşim ben haberi okumak için tıklıyorum bi sürü reklam etiketi valla fareyi oynatıyom dalga geçer gibi reklamlar yayılıyor sayfaya reklam okumak istemiyorum yav nerde kaldı özgürlük.

  + Bu Yorumu Beğen Yorumun Devamı
 • Yavuz Çiğdem

  yükselecek tabi. 22 Mayıs 2012 11:29 - Toplam 33 kişi beğendi.

  yahu avrupa daki ekonomik krize destek olabilmek için doların yükselip altının düşmesi az dolarla daha fazla altın alabilmek demek. gelecek zaman da dolar düşecek altın yükselecek. avrupa da bundan rant elde edip krizden kurtulacak. bence olay budur. ya da türkiye de bulunan altın rezervinden dolayı düşüşe geçti.

  + Bu Yorumu Beğen Yorumun Devamı
 • levent

  yastik altindaki altini ekonomiye kazandirmanin yolu 22 Mayıs 2012 11:14 - Toplam 9 kişi beğendi.

  altin in aynen para gibi bankaya yatirilip cekilebilen hale getirilmesi lazim - bunun icin de darphane tarafindan basilan cumhuriyet altini nin sertifikali olarak uretilmesi ve bankalarca altin hesabina kabul edilmesi gerekiyor - bu uygulamayi bankalar kendi adlarina bastirdiklari altin ile hale hazirda yapiyorlar - amac turk halkinin yatirim icin kullandigi cumhuriyet altininda da bankalarin ortak olarak hesap acmalari - ondan sonra altin havaleleri bile olur kolayca hesaptan hesaba

  + Bu Yorumu Beğen Yorumun Devamı

EN ÇOK GÖRÜNTÜLENEN FOTO GALERİLER

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR

EN ÇOK OKUNAN

EN ÇOK YORUMLANAN

 • Yazılım: TE Bilişim
 • Tasarım: Sanatkar Creative
 • Sistem: NETCEN Teknoloji
Nokta Elektronik Medya Ltd. Şti. Copyright © 2003-2014 Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Reklam İletişim