Çocuklara 25 $'a bilgisayar

Raspberry Pi adlı hayır kurumu, Linux işletim sistemi ile çalışan küçük ve hafif bilgisayarlar üretiyor. 35 dolara üretilen bilgisayarın yeni modeli ise hayli iddialı bir fayattan satışa sunulacak.

Çocuklara 25 $'a bilgisayar
Çocuklara 25 $'a bilgisayar
GİRİŞ 21.05.2012 23:01 GÜNCELLEME 22.05.2012 00:20
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Raspberry Pi adlı hayır kurumu, Linux işletim sistemi ile çalışan küçük ve hafif  bilgisayarlar üretiyor. Model A 35 dolar, yakında çıkacak olan Model B ise yalnızca 25 dolardan satılacak. Raspberry Pi şimdiye kadar üretilen en ucuz bilgisayar. Yaratıcıları bu küçük bilgisayarları dünyanın dört bir yanındaki çocuklara ulaştırmayı amaçlıyor.

Raspberry Pi'nin kurucusu Eben Upton çocukluğunun büyük bir bölümünü yeni yazılımlar geliştirerek ve kodlama dilleri öğrenerek geçirmiş. Upton birçok çocuğun bilgisayara erişiminin olmadığını, erişimi olan çocukların ise ailenin ortak malı olan bilgisayarlara zarar vermekten korktukları için özgürce kullanamadığını söylüyor.

Bu nedenden dolayı Upton İngiltere'de 2006 yılında Raspberry Pi hayır kurumunu kurmuş. Tek hedefi ise dünyanın her köşesine bu bilgisayarları yollayıp gençlerin öğrenimine katkıda bulunmak ve ufuklarını genişletmek.

Fiyatının çok ucuz olması Raspbery Pi'ye talepleri arttırdı. Piyasaya sürülen ilk 10 bin bilgisayar dakikalar içinde tükenirken, yoğun ilgiden dolayı aracı satıcı şirketlerin siteleri kilitlendi. Upton şimdiye kadar 250 bini aşkın sipariş aldıklarını belirtti. Bunlar arasında ticari şirketler, hastaneler ve müzeler de bulunuyor.

Amerikanın sesi

ETİKETLER
bilgisayar modeli
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Abdullah Aydoğdu 7 yıl önce Şikayet Et
  resmi nerede ?. windows tabanlı bi tableti koy sonra milleti hoplat, günaha sok şu mübarek günde... bu mudur habercilik ? gerçek resmi bilmem nasıldır...
  Cevapla
 • Ahmet EROĞLU 7 yıl önce Şikayet Et
  olmaz öyle şey, fatihçiler nolacak (?). fatihçilerin kazanması lazım. büyüklerimiz 500 ila 700 tl arasında ihaleyle makina alacaklar ki para el değiştirsin. microsoft'u aradan çıkardığınızda bu fiyat makul yada makule yakın.
  Cevapla
 • Mehmet Yenici 7 yıl önce Şikayet Et
  maalesef. türkiye'ye geldiğinde hem vergiler, hem de şirketlerin kısa yoldan zengin olma hevesinden dolayı kat kat fazla fiyata ulaşacaktır.
  Cevapla
 • İHSAN BULUT 7 yıl önce Şikayet Et
  peki ya türkiyede.... türkiyeye o fiyata gelemez gelmezde zaten heeslenditmeyin vatandaşi en basit gösterge vergi var gumruk kapisinda...
  Cevapla