Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

Köydeki sondajda petrol fışkırdı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Şirketi Batman'da bir köy ortasında petrol aradı. Yapılan sondaj çalışmalarında petrol fışkırdı.

Köydeki sondajda petrol fışkırdı
Eklenme: 12 Mayıs 2012, 14:00 / Güncelleme: 12 Mayıs 2012, 14:40 / 63,804 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Yusuf Uyanık'ın haberi

Batman’ın Kozluk İlçesine bağlı Taşlıdere köy meydanında yapılan sondaj çalışmalarında petrol fışkırdı.

Açılan 4 kuyuda şuana kadar yapılan çalışmalarda en kaliteli petrolün çıkarıldığı belirtildi. Şirket yetkilileri köy ortasına 4 tane pompa dikerek petrol çıkarma çalışmalarına başladı. Batman'ın Kozluk ilçesindeki Şelmo Petrol Sahası'nda sondaj ve arama çalışmalarını sürdüren ABD'li Transatlantik (TEMİ) şirketi, saha içinde kalan Taşlıdere köyü meydanında petrol araması için yaklaşık bir ay önce sondaj çalışmalarına başladı.Köy ortasında sondaj çalışması yapan ADB şirketi kaliteli petrole ulaştı.

Şirket yetkilileri köy ortasında kalan ve 3 ortaklı olan araziyi satın alarak petrol aramaya başladı.İlk kuyudan kaliteli petrole ulaşan şirket 3 kuyu daha açtı.Yan yana açtığı 4 kuyuda da kaliteli petrole ulaşıldı.Şirket yetkilileri şu ana kadar elde edilen en kaliteli petrolü bulduklarını ve her  4 kuyuda kaliteli petrol buluklarını söylediler.

Kaliteli petrole ulaşan Şirket çalışanları pompa dikme çalışmalarına başladı.Taşlıdere köylüleri şirketin bir aylık çalışma sonucunda kaliteli petrole ulaştığını söylediler.Arazisinde petrol bulunan ve araziyi TEMİ şirketine satan Cemil Atlığ, arazisini şirkete sattığını ve petrol bulunduğunu ancak kendisine bir faydasının olmadığını belirterek “şirketten tek isteğimiz bizi bu kuyulara bekçi olarak görevlendirsin başka bir şey istemiyoruz” dedi.

Kaynak : (star)

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 27 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

Gökhan GÖKTÜRK

12.05.2012 14:55

sonra ne oluyor?. yurdumuzun çoğu yerinde muteber kaynaklar ihtiva eden yöreler olduğunu biliyoruz..bu nevi hakikatlerle mesud olmaktayız. gelir kaynaklarımızı artıracak petrol kuyularını batı istemediği için civa ile kapatıyor muyuz? bulunduktan sonra ne oluyor? lütfen onu da bilelim.

Ahyet Şahin

12.05.2012 15:13

vay be. elin amerikalısı, 1 ayda 4 kuyu açıyor, eliyle koymuş gibi dördünde de en kaliteli petrolü buluyor. biz de akdenizde petrol bulacağız diye gemi çıkarıyoruz sefere. anladık ruma, israile karşı atak da, elalem "sen git önce batman'ındaki petrolü bul kuzum" diye gülmez mi? üstelik rum petrol de buldu... daha ne denir?

öztürk

12.05.2012 15:22

vay milletimin haline. sat yerini başka bir millete, sonrada asgari ücretle bekçi olmak iste! bari bu vatanın bir evladına satılsaydıda adamın zoruna gitmezdi. böyle bir duruma declet politikasıyla izin verilmemeli vatandaş bu konularda doğru kararı örnekte görüldüğü gibi veremiyor...

yunus doğdu

12.05.2012 15:28

devamı yok... son yıllarda sürekli bu haberleri duyuyoruz falan yerden petrol çıktı yok şu kadar sene yeter..iyide çıkıyor sonra ne oluyor devamı yok.. yabancı şirketler alavere dalevere yapıp kapatıyor yada açılan kuyuda rezerv edecek kadar çıkmıyor..bu konuda bakanlık halka bilgi vermeli..

şahan tenekecioğlu

12.05.2012 15:43

helal olsun!. demek ki bundan sonra ne diyecekmişiz? " petrol akar, türk bakar" değil mi? aynen öyle. helal olsun, helal olsun!!!