Memura 'yüzde 16 zam' masada

1 Mayıs dolayısıyla Tandoğan Meydanı'nda konuşan Faruk Çelik 'Memura zam' da hükümetin söyleyeceği bir şey kalmadığını ne alınacaksa masada olacağını söyledi.

Memura 'yüzde 16 zam' masada
Memura 'yüzde 16 zam' masada
GİRİŞ 01.05.2012 14:40 GÜNCELLEME 01.05.2012 14:40
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, memurların yüzde 16 oranında zam talebiyle ilgili ''Masada artık. Bakanların burada bir inisiyatifi yok, Hükümet'in bu konuda söyleyeceği bir şey yok. Masada çıkacak oran ne ise ya da masada çıkmazsa Hakem Heyeti'ne gidecek oran ve orada nihai şekil alacak. Hepimiz ona uymak durumundayız'' dedi.

Bakan Çelik, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Ankara Tandoğan'da Hak-İş ve Memur-Sen tarafından düzenlenen mitingden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Çelik, ''Bugün 1 Mayıs, alanlardasınız, bu bir ilk mi'' sorusu üzerine şunları söyledi:

''Benim aldığım bilgiye göre, Salim Bey daha deneyimli, bunun ilk olduğunu söylüyor, 'ilk kez bir bakan katılıyor' diyor. Son derece iyi, güzel bir katılım var. 1 Mayıs'ın ruhuna uygun Emek ve Dayanışma Günü anlamında kutlanıyor. Son derece iyi. Umarım diğer illerdeki etkinlikler de bu çerçevede devam ediyordur.

Buradan diğer illerdeki tüm etkinliklere selamları gönderiyoruz. Bildiğiniz gibi dün toplu sözleşme görüşmesi olduğu için Ankara'da kalmak durumunda kaldık yoksa Bursa'da olsaydık, oraya da katılırdık. Bir ayrım falan söz konusu değil. Fevkalade olgun bir düzeyde geçiyor.''

Memurların toplu sözleşme görüşmeleri

Toplu sözleşme görüşmelerinde memurların yüzde 16 oranında zam talebi olduğu hatırlatılınca Çelik, ''Masada artık. Bakanların burada bir inisiyatifi yok, Hükümet'in bu konuda söyleyeceği bir şey yok. Masada çıkacak oran ne ise ya da masada çıkmazsa Hakem Heyeti'ne gidecek oran ve orada nihai şekil alacak.

Hepimiz ona uymak durumundayız. Yeni sisteme adapte olmamız gerekiyor. Birçok kesimin yeni sistemi kavrayamadığını görüyorum. 'Ne vereceksiniz' Benim verme şeyim yok ki masada ne alacaklarsa ne verilecekse bunun masada belirlenmesi gerek'' diye konuştu.

Miting alanında ''Erbakan'ın memurlara yüzde 50 zam verdiği, Erdoğan'dan da yüzde 50 zam beklendiği'' yönünde sloganlar atıldığının belirtilmesi üzerine Çelik, mitinglerde çok enteresan sloganların ortaya çıktığını söyledi.

Eski başbakanlardan Necmettin Erbakan'ın o dönemde memurlara yüksek zam verdiğini ifade eden Çelik, ''Bir şeyi daha görelim, o dönemde enflasyon da çok yüksekti. Enflasyona ezilen çalışanlar vardı. Bugün çok şükür o enflasyonist politikadan kurtulduk.

O düzeylerde ne zam talep edelim, yüzde yüzlerde, yüzde ellilerde. Ne de öyle bir enflasyon olsun ne de öyle bir ekonomi olsun. Olması gerekenler olsun. Biz de şimdi onun peşindeyiz'' dedi.

Çelik, ''Bundan sonraki 1 Mayıslara da katılacak mısınız'' sorusu üzerine 1 Mayıs'ı AK Parti Hükümeti'nin tatil ettiğini, kendisinin de o sırada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olduğunu belirterek, ''Bunun gereği, bu toplantılara bizim katılmamız gerekiyor. Bundan sonra da devam edecek'' diye konuştu.

Sıhhiye'deki mitinge de katılıp katılmayacağı sorulan Çelik, Gazi Hastanesi'nde taşeron işçilerle bir araya geleceğini bu nedenle Sıhhiye'deki etkinliğe katılamayacağını kaydetti.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Devlet-i Ali Osman 7 yıl önce Şikayet Et
  hasan efendiye???. hasan bey sen adliyede memur ol da gör bakalım günde kaç saat çalışıyorsun?öğlen yemeğine gitmeye fırsatın oluyor mu?inş olursun adliyeye memur
  Cevapla
 • DADAŞ 7 yıl önce Şikayet Et
  tövbe tövbe. işçi memura memur işçiye saldırıyor..asgari ücret çok düşük bunu herkes biliyor..memur maaşları da düşük..amma vekil maaşları kallavi..vesselam
  Cevapla
 • hasan 7 yıl önce Şikayet Et
  kpss. memura aldığı fazla bence ama bir memur adayı olarak verilince almam da demem. hani asgari ücretlileri görünce de verin demem. şükür rabbim bizden daha kötü durumda olanlar var. okudum kpss falan kazandım hak ettim diyen arkadaşlar size bişi diyen yok ama şükretmesini bilin asgari ücretle çalışan bu memleketin çocuğu sizin kadar onlarında hakkı var bu topraklar üzerinde senin imkanın vardı okudun ya imkanı olmayanlar ne yapsın ölsünler mi. memurlar akşama kadar toplam iki saat çalışmıyor adam gibi sonra zam ne zammı utanın zam isterken en azından verilene razı olun istemeyin hak etmiyorsunuz ki. aday memurdan yorum
  Cevapla
 • zafer kıran 7 yıl önce Şikayet Et
  SEN. İşçilerden sorumlu olan bakan olarak milletvekili maaşı az dedin çorba 50 krştu size. ne desen yakışır.hani şubata sonra marta ...şimde masada dediğin gibi
  Cevapla
 • realrebel 7 yıl önce Şikayet Et
  trabzonof61 isimli yorumcu gibilere. asgari ücretli arkadaş, ben 16 sene binlerce sınavdan başarılı olarak okudum, elin memlektinde bugünün parasıyla milyarlarca para harcayarak okutuldum, kpss'ye girdim, kazandım, atandım, elin memleketinde çalıştım. Sen ne yaptın? Sen benimle bir misin de benle kendini bir tutuyorsun? Ayrıca memura %16 zam verileceğini sanacak kadar da cahilsin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle