Kuzey ile Güney'i birleştirecek otoyol

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Rize-Mardin Otoban Projesi ile ilgili olarak, ''Bu sadece bir yol çalışması değil, birbirimizi anlama, dinleme, sorunlara birlikte çözüm arama yöntemlerini de ortaya koyuyor'' dedi.

Kuzey ile Güney'i birleştirecek otoyol
Kuzey ile Güney'i birleştirecek otoyol
GİRİŞ 21.04.2012 17:34 GÜNCELLEME 21.04.2012 17:34
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Rize-Mardin Otoban Projesi ile ilgili olarak, ''Bu sadece bir yol çalışması değil, birbirimizi anlama, dinleme, sorunlara birlikte çözüm arama yöntemlerini de ortaya koyuyor'' dedi.

Karadeniz'i Güneydoğu'ya bağlayacak olan ''Rize-Mardin Otoban Projesi''nin 13 Mayıs'ta başlatılacak olması nedeniyle Diyarbakır'a gelen AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, Rize Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz, Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Rize Emniyet Müdürü Hüseyin Yenice, Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ömer Faruk Ofluoğlu ile Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Remzi Can, Vali Toprak'ı makamında ziyaret etti.

Vali Toprak ziyarette yaptığı konuşmada, projenin çok önemli olduğunu, yol sayesinde bölgenin, Rize'nin güzel insanı ve deniziyle buluşacağını belirtti.

Yol projesinin bir barış projesi olduğunu anlatan Toprak, yolun ticari ve insani olarak ayrı ayrı değerlendirilmesi gerektiğini, kültürlerin birbirleriyle kaynaşmasını sağlayacağını bildirdi.

Türkiye'nin artık 50 kilometrelik tünelleri rahatlıkla yapabilecek duruma geldiğine de işaret eden Toprak, şöyle dedi:

''Bu sadece bir yol çalışması değil, birbirimizi anlama, dinleme, sorunlara birlikte çözüm arama yöntemlerini de ortaya koyuyor. Var olan endişe duygusunu da gidiş gelişlerle ortadan kaldırmış oluyoruz. Televizyon ekranları sanki şehrin her yerinde olaylar varmış gibi gösteriyor. Öyle olunca da vatandaşlarımız haklı olarak endişe ediyor. Onun için bu geliş gidişleri daha da artırmalıyız. El ve gönül birliğiyle çalışacağız. Diyarbakır dışarıdan göründüğü gibi değil. Dışarıdan buraya gelen insanlar, zihinlerinde oluşan olumsuzlukların tam tersi durumla karşılaştıklarını belirtiyor. Vatandaşlarımıza iyi algılatmamız gerekiyor. Aslında bizim ne yaptığımız önemli değil, dışarıdan nasıl algılandığımız önemlidir. Hepimizin gayretleriyle insanlarımızı mutlu ve huzurlu kılmamız gerekiyor.''

'’KUZEY VE GÜNEY BULUŞACAK''

Milletvekili Karal da Karadeniz'i daha kısa yoldan güney ile buluşturabilme hayallerinin olduğunu, ancak 40 yıldan bu yana bu Ovit Projesi'nin hayata geçirilemediğini belirterek, Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın iradesini ortaya koymasıyla yaklaşık 1 ay önce projenin ihalesinin yapıldığını söyledi.

Türkiye'nin en büyük, dünyanın ise ikinci büyük projesi olarak yaklaşık 15 kilometrelik gidiş, 15 kilometre de geliş olmak üzere 30 kilometrelik bir tünelin yapılması için gerekli kararların alındığını bildiren Karal, 13 Mayıs 2012 tarihinde Başbakan Erdoğan tarafından tünelin temelinin atılacağını belirtti.

Ovit Tüneli sayesinde, 560 kilometre olan Rize-Diyarbakır yolunun 440 kilometreye ineceğini anlatan Karal, ''Artık Diyarbakırlı hemşehrilerimiz 4-5 saatte Karadeniz'e ulaşabilecek. Kuzey güney buluşmasını gerçekleştirmek için ilk adımı atmış olacağız'' diye konuştu.

Vali Toprak, heyete Diyarbakır'ı tanıtan kitaplar, Milletvekili Karal da Toprak'a çini tabak hediye etti.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 3
 • alikaya 7 yıl önce Şikayet Et
  erdal bey. erdal bey para aharcanacak diye evdende ıkmayalım o zaman !.. türkiyenin kuzeyden güneye, doğudan batıya 5-6 sıra demiryolu ve otobana ihtiyacı var artık nedenmi ;çünki:doğuda ürettiğini batıda batıda ürettiğini doğuda satmak için ulaşım yollarının açık tutmak ve alternatif yollar yapmak zorunda.
  Cevapla
 • İRFAN YILMAZ 7 yıl önce Şikayet Et
  Türk Milletinin Gecikmiş Yükselişi. Ovit Tünelinin yapılacağını ilk duyduğumuzda neden bu kadar geç kalındığını düşünüp dururdum. Bir yıl önce Tünelin Similasyonunu gördüğümde, hayranlıkla Facebookta paylaşmış ve: "Neden olmasın?!." demiştim. Gelişmiş ülkelerin insanları ülkelerinde yapılan hizmetleri hayatın bir parçası ve olması gereken durumu diye düşünürken; yurdumun güzel insanları ya ezilmişlikten -Bolu Tüneli serüveninden- olsa gerek başaramayacağımızı düşünür, bunun olsa olsa siyasi iktidarların menfaat kapma ihaleleri diye düşünür veya yücelmişliği milletimize yakıştıramazlar... Oysa ki Rahmetli Turgut Özalla başlayan otobanlar Ülkemin Doğusu ile Batısını birleştirdiği gibi, Kuzeyi ile Güneyini de birleştirecek Ülkemin Sevdalıları; Aziz Milletimizin yüceliğini, yeniden dirilişini yaptıkları ve yapacağı hizmetlerle Tüm Dünyaya göstereceklerdir.Ovit Tüneli Hayırlara vesile olur inşaallah...
  Cevapla
 • erdal 7 yıl önce Şikayet Et
  30 km lik tunel iyi guzel de ya parasi. fransa italya sinirinda super calisan bi tunel var 13 km kadar 1970 de falan bitmis ilk gordugumde hayretler icinde kalmis idim ancak taaa 1995 de 30 avro civari tek yon odemis idik ulkemde birakin bu miktari odemeyi bide hukumeti elestirenler olur yok soygun yok fazla car curt diyen dolar heryerde ustelik kullanan sayisi da cok az olur yapilmasi tabiki guzel olur amma maddi kulfiyati 30 yildan once karsilayamaz
  Cevapla