11 milyon çalışana 3 altın seçenek geliyor

11 milyon çalışanın merakla beklediği ‘kıdem tazminatı fonu’nda kazanılmış haklar için formül bulundu. Çalışmaları devam eden formüle göre biriken tazminatlar için çalışanlara 3 teklif sunulacak.

11 milyon çalışana 3 altın seçenek geliyor
11 milyon çalışana 3 altın seçenek geliyor
GİRİŞ 16.04.2012 15:54 GÜNCELLEME 16.04.2012 15:54
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Hüseyin Özay'ın haberi

Türkiye’de milyonlarca çalışanın merakla beklediği ‘kıdem tazminatı reformu’ şekillenmeye başladı.

Reforma ilişkin çalışmaların hızlanması ile birlikte, gözler yaklaşık 11 milyon çalışanın, kazanılmış tazminat hakları için nasıl bir formül bulunacağına çevrildi. Reformu hazırlayan ekip de çalışmalarını kazanılmış haklar üzerinde yoğunlaştırdı.

Öncelikle kazanılmış hakların tamamı korunacak.

İkinci olarak kıdem tazminatları için bir milat belirlenecek. Örneğin, 1 Ocak 2013 tarihinden önceki tüm tazminatlar kazanılmış hak olarak kabul edilecek.

Üçüncü olarak da kıdem tazminatı konusunda çalışanlara seçenekler sunulacak. Çalışan kazanılmış hakları konusunda seçimi kendisi yapacak.

Ne tür seçenekler sunulacak?

Henüz kesinleşmemekle birlikte, kazanılmış haklar konusunda çalışanlara, ‘mevcut sistemde devam etme’, ‘tazminatlarını dondurma’ ve ‘tazminatlarını fona aktarma talebinde bulunma’ gibi üç ayrı seçenek sunulacak.

Örneğin, emekliliğine 1 veya 2 yıl kalmış bir çalışan, mevcut sistem ile devam etme kararı verebilecek. Bu seçimi yapan çalışan, yeni sisteme geçmeyecek. ‘Tazminatının dondurulması’ seçeneğini kabul eden çalışan ise milat olarak kabul edilen tarihden önce hakettiği tüm tazminatların dondurulmasını isteyebilecek.

Bu tarihe kadar olan tazminatlar, emeklilik veya işten atılma gibi durumlarda işveren tarafından ödenecek. Bu seçenekte işveren, milat olarak belirlenen tarihten sonrası için işçi adına, fona prim yatıracak. Üçüncü seçenekte ise çalışan kazandığı kıdem tazminatlarının fonda, adına açılan hesaba yatırılmasını talep edebilecek. Bu durumda ise işveren, çalışanının kazanılmış tazminatını belirli bir takvim içinde fona ödeyecek. Milad olarak kabul edilen tarihten sonra işe giren tüm çalışanların kıdem tazminatları ise fonda toplanacak.

Seçeneklerin sayısı artabilir

Yetkililer, taslağın son aşamaya gelmesinin ardından işçi ve işveren temsilcileri ile masaya yatırılacağını bildirdiler. Dolayısıyla yapılacak görüşmelerin ardından, mevcut haklar konusunda çalışanlara sunulacak seçeneklerin sayısının artabileceği veya azaltılabileceği vurgulandı. Oluşturulacak kıdem tazminatı fonuna, sadece işveren ve devlet katkı yapacak. İşçilerden ise kesinti yapılması düşünülmüyor.

KAYNAK: STAR
YORUMLAR 2
  • demir demir 7 yıl önce Şikayet Et
    Yüksek maaş da iyi ama .... Ya emekli olduktan 5 gün sonra ölürsen ne olacak. Yüksek maaşın tadını bile çıkaramazsın. :) Yüksek maaş da iyi ama türkiye gibi nüfusu artan bir ülkedeki konut stoku yetersiz geldiğinden her sene ev üretilmesi gerek. Kıdem tazminatıyla emekliliğinde ev almayı umanlar var.İnsanlar ev sahibi değil, alacakları emeklilik maaşı da kiraya ancak yeter.
    Cevapla
  • Zafer YILMAZ 7 yıl önce Şikayet Et
    Kıdem Tazminatı. Ben kıdem tazminatı istemiyorum. Bana şu an ki maaşımı versinler yeter. Maaşımı düşürmesinler. Kıdem tazminatında verilen para bir ay kalmadan bitiyor. Ama maaş sürekli devam ediyor. Her zaman daimi olan makbuldür.
    Cevapla