Esnafı hapisten kurtaracak adım!

Tepkiler üzerine yeni Türk Ticaret Kanunu’nda yapılması düşünülen değişikliklerin içeriği belli oldu. Buna göre hapis cezası ve internet şartı değişiyor.

Esnafı hapisten kurtaracak adım!
Esnafı hapisten kurtaracak adım!
GİRİŞ 13.04.2012 07:55 GÜNCELLEME 13.04.2012 07:55

Zeynep Ceylan'ın haberi

Hükümet Türk Ticaret Kanunu’nda değişikliklere gidiyor. Değişikliklerin başında şirketten borç alan ortaklara kesilen para cezasının ödenmemesi halinde getirilen hapis cezası kaldırılıyotr

Hükümet iş dünyasından gelen tepkiler üzerine yeni Türk Ticaret Kanunu'nda bazı değişikliklere gidiyor. Değişikliklerin başında şirketten borç alan ortaklara kesilen para cezasının ödenmemesi halinde getirilen hapis cezası kaldırılıyor.
 
Hükümet, iş dünyasından gelen tepkiler üzerine yeni Türk Ticaret Kanunu'nun bazı maddelerini değiştiriyor. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın önceki gün ASO'da yaptığı konuşmada başta TOBB olmak üzere iş dünyasından gelen talepler doğrultusunda yeni TTK'da problem olan maddelerde değişikliğe gidilebileceği sinyalini verdi. Babacan'ın yaptığı açıklamanın sonrası başlatılan çalışma ile TTK'nın; ortakların şirkete borçlanma yasağı, borçlu ortaklara getirilen hapis cezası, internet sayfası yükümlülüğü, bağımsız denetimin kapsam genişliği, cezai yaptırım çokluğu, yönetim kurulunun dörtte birinin yüksek okul mezunu olma gibi maddeleri değiştiriliyor.

730 güne kadar ceza


Edinilen bilgiye göre, özellikle yeni TTK ile gündeme gelen ve iş dünyasının büyük çoğunluğunun tepki gösterdiği "Şirket kasasından borç alan ortağa kesilen para cezasının ödenmemesi halinde getirilen hapis cezası" bölümü değiştirilecek. Yasaya göre, ortağın şirket kasasından para alması halinde 730 güne kadar günlük 20-100 lira arasında adli para cezası kesilecek. İlgili şahısın bunu ödememesi halinde adli para cezası kesilen gün kadar hapis yatması gündemde. İş dünyası temsilcileri, karşılıksız çekte hapis cezasının kaldırılmasına rağmen TTK ile hapis cezasının geri gelmesine büyük itirazda bulundu. Hükümet gelen tepkileri dikkate alarak adli para cezalarını, idari para cezasına dönüştürecek. Böylece hapis cezası ortadan kalkacak.

İnternet zorunluluğu esneyecek

Hükümet ayrıca her şirketin internet sayfası açması ve mali tablolarını internetten yayınlama zorunluluğu konusunda geri atım atıyor. 1 Temmuz 2013'ten itibaren uygulamaya geçecek sistemin daha ileri bir tarihe ertelenmesi gündemde. Ayrıca internet sayfasına konulacak mali tablolara sınırlama konulması ve bunun kademeli olarak uygulamaya geçirilmesi planlanıyor. Yeni TTK'da yer alan şirketlerin bağımsız denetçiler tarafından denetlenmesi zorunluluğunun da esnetilmesi gündemde. Buna göre, bağımsız denetimin kapsamına girecek şirketler için kademe getirilecek. Bir diğer sıkıntılı madde olan yönetim kurulu üyelerinin dörtte birinin yüksek mezunu olma konusunda da hükümet çalışma başlattı. Hükümet iş dünyasından gelen "Türkiye şartlarında bu madde konusunda sıkıntı çıkabilir" şikayetini dikkate aldı. Maddenin idari yetki alınarak yumuşatılması konusunda çalışma yapılacak.

Noter tasdiki sıkıntısı


Hükümetin çalışma yapmadığı ancak iş dünyasının talep ettiği diğer maddeler de şunlar:

Defter tutma yükümlülüğüne uymayan, belgelerin kopyasını saklamayan, defterleri usulüne uygun tutmayan şirket ortakları için para cezası öngörülüyor. Cezaların tümünün  yeniden düzenlenmesi ve diğer kanunlarla mükerrerlik yaratmaması için sınırlamalar getirilmesi isteniyor. Belge üzerinde gösterilmesi istenen bilgilerin sınırlandırılması isteniyor. Tüm defterlerin kapanış kayıtlarında noter tasdiki zorunluluğu getiren hüküm de iş dünyasını rahatsız eden hükümler arasında geliyor.  Bu düzenlemenin yeniden gözden geçirilmesi isteniyor.

BUGÜN

ETİKETLER
esnaf
YAZDIR