97 milyar dolar ile ne yapacağını bilmiyor!

480 milyar dolarlık piyasa değerine sahip Apple’ın, yöneticileri tahminlerinin üzerinde satış yapılması sonucu oluşan 97 milyar dolar para ile ne yapacaklarını bilmediklerini açıkladı

97 milyar dolar ile ne yapacağını bilmiyor!
97 milyar dolar ile ne yapacağını bilmiyor!
GİRİŞ 25.02.2012 12:26 GÜNCELLEME 25.02.2012 12:26
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

480 milyar dolarlık piyasa değeriyle dünyanın en büyük şirketi olan Apple’da Ağustos ayında CEO’luk görevini üstlenen Tim Cook, şirketin elinde ‘ihtiyaç duyulanın çok üzerinde bir miktar para’ olduğunu ve bu parayla ne yapacaklarını bilemediklerini açıkladı.

Apple’ın piyasa değeri, Nasdaq’da işlem gören şirketlerin toplam piyasa değerlerinin yüzde 16.4’üne denk gelirken, şirketin küresel akıllı telefon pazarındaki payı da 2011 için yüzde 38’i buluyor. Durum böyle olunca, şirket CEO’sundan gelen açıklama insana ‘Allah başka dert vermesin’ dedirtebiliyor. Cook, Apple’ın Cupertino, California’da düzenlediği yıllık toplantıda, “Apple’ın elinde şu anda 97.6 milyar dolar peşin para bulunuyor ve yatırımlarımız da yıllık bazda yaklaşık üçte iki oranında büyüme kaydetti. Bugün elimizde, şirketimizi döndürmemiz için gerekli olan rakamın çok üzerinde bir para var” şeklinde konuştu. Cook, “Yönetim kurulu üyeleri ve yöneticilerimiz aktif bir şekilde bunca parayla ne yapılması gerektiğini tartışıyor” dedi.

Apple’dan gelen bu açıklamalar şirketin elindeki parayı satın almalara yatıracağına dair beklentiyi körüklerken, bazı hisse sahipleri bu kazancın temettü ya da hisse geri satın alma şeklinde yatırımcılara geri verilmesi çağrısında bulundu. Analistler den gelen öneri ise Apple iTV gibi bir proje hedefi olan şirketin elindeki parayı film ya da tv prodüksiyon işine yatırım yapması yönünde oldu. Apple’ı eleştiren kesim ise şirketin Çin’deki çalışanlarının maaşlarını arttırması gerektiğini savundu.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 4
 • hayri ibbiği 7 yıl önce Şikayet Et
  çok basit. bir milyon dolarını bana verin olsun bitsin
  Cevapla
 • ssahinol 7 yıl önce Şikayet Et
  Çok Basit. Yunanistanı satın alsınlar I-Greek :D
  Cevapla
 • murat boztürk 7 yıl önce Şikayet Et
  bundan kolayı ne var. telefonları ucuz satmayı deneyebilirler. bir telefona dünyanın parasını vermek mantık dışı. Allah aşkına 2.500 tl'ye telefon mu olur?
  Cevapla
 • Yusuf İslam 7 yıl önce Şikayet Et
  !!!!!!. yorum yazmak istedim ama gercekten bir yorum bulamadim
  Cevapla