Toplu sözleşmenin ayrıntıları netleşti

2.5 milyon memur ve memur emeklisinin beklediği 'Toplu Sözleşme Yasası'nın ayrıntıları netleşti. Düzenleme zam, tazminat ve ikramiye gibi 12 kalemi ilgilendiriyor.

Toplu sözleşmenin ayrıntıları netleşti
Toplu sözleşmenin ayrıntıları netleşti
GİRİŞ 23.01.2012 14:40 GÜNCELLEME 23.01.2012 14:40
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Anayasa değişikliği çerçevesinde hazırlanan ve kamuoyunda ‘Toplu Sözleşme Yasası’ olarak bilinen, “4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikalar Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı” ile milyonlarca memura bir çok özlük hakkını pazarlık masasına getirme imkanı sağlanıyor.

Hazırlanan tasarıyla, memur maaş artışlarının dışında, diğer özlük ve sosyal haklarının da toplu sözleşme masasında belirlenmesi öngörüldü. Tasarıya göre, toplu sözleşme görüşmeleri en geç 10 gün içinde tamamlanacak. Bu süre, en fazla 5 gün daha uzatılabilecek.

Tasarıya göre, maaş artışlarının yanı sıra, tazminatlar, ek ödemeler, toplu sözleşme ikramiyesi, fazla çalışma ücretleri, harcırah, ikramiye, doğum ve ölüm yardımı ile aile yardımı, tedavi yardımı, cenaze giderleri ve yiyecek-giyecek yardımları gibi 12 ayrı sosyal hak, toplu sözleşme ile belirlenecek. Söz konusu artışlar, iki yıllık olacak ve emeklilerde de baz alınacak. Böylece memurlar emekli olurken daha yüksek tutarda tazminat alabilecekler.

BELEDİYELERE ZAM SINIRLAMASI

Tasarıyla, iki ayrı sözleşme yapılması öngörülüyor. Buna göre kamuda çalışan memur ve memur emeklilerinin maaşlarının genel toplu sözleşme ile belediyelerdeki çalışanların maaşlarını da hizmet kolu sözleşmeleri ile belirlenecek. İş kolu sözleşmelerinde tespit edilecek zam, toplu sözleşme oranlarını geçemeyecek. 2011 yılında yapılan toplu sözleşmelerde yüksek oranda zam alanların ücretleri ise toplu sözleşme oranlarını yetişinceye kadar dondurulacak.

YORUMLAR 5
 • ali veli 7 yıl önce Şikayet Et
  Yasin Pala. Memlekette ağzı olan konuşuyor dolu yada boşa.Yasin pala sen ve senin gibilerin acayip yorumlarını ne yapsak ne etsek bilemedik.Bu memlekette bir şey hakkında fikir beyan edilirken fikir beyan edilen şeye karşı bişeyleri övmek yada yermek moda oldu.Kardeşim işçinin diğer kamu çalışanının hakkını savundunuzda elinizden alan mı oldu.Böyle yorum yapmak nasıl bir iştir anlayamadım gitti.Siz ilk önce neyi savunmanız gerektiğini öğrenin ondan sonra sizinle yartışalım olmaz mı?
  Cevapla
 • enes baran 7 yıl önce Şikayet Et
  böyle başlık olmaz. memura yeni verilen 12 hak falan yok. memurların çalışma esaslarının 12 si üzerinde sözde pazarlık hakkı doğuyor. yeniden verilmiş 12 hak falan değil. böyle bir çarpıtma olamaz.
  Cevapla
 • erdinç koç 7 yıl önce Şikayet Et
  mustafa bey e. mustafa kardeşim boşuna ümitleme bende memurum ama bu tasarıyla kadrolu memur sözleşmeli statüsüne düşüyor
  Cevapla
 • mustafa 7 yıl önce Şikayet Et
  onlarda sendikalar kurup örgütlenecekler. hakkını arayanlara laf edeceğinize siz de hakkınızı arayın..asgari ücretlinin,özel sektör işçisinin az maaş almasındaki sebeb memur değil..hakkınızı savunun,arayın..arayanlar laf konuşmayın..
  Cevapla
 • yasin pala 7 yıl önce Şikayet Et
  YAZIK. Türkiye bu gidişle tamamen memur cenneti olacak. Asgari ücretli,taşeron işçileri ve diğer kamu çalışanı işçilerin haklarını kim savunacak,sosyal denge sözleşmelerini kim imzalayacak,eşit işe eşit ücret iyileştirmelerini kim verecek bu garibanlara. Uzaylılar mı?
  Cevapla