Güneydoğu'ya hızlı tren geliyor

Şanlıurfa-Diyarbakır-Malatya ve Sivas güzergahları Yüksek Hızlı Tren hatlarıyla bağlanacak. Konu ile ilgili proje çalışmalarının başlatıldığı açıklandı.

Güneydoğu'ya hızlı tren geliyor
Güneydoğu'ya hızlı tren geliyor
GİRİŞ 12.01.2012 15:56 GÜNCELLEME 12.01.2012 15:56
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Devlet Demiryolları Daire Başkanı Mehmet Turşak, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanı Sabri Ertekin’in hızlı tren talebine verdiği cevapta, Hızlı Treni Şanlıurfa’ya bağlayacak projenin başladığını bildirdi.

Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü'nden Daire Başkanı Mehmet Turşak imzasıyla alınan yazıda, ŞUTSO Başkanı Ertekin'in, Şanlıurfa iline yönelik hızlı tren talebinin dikkatle incelendiği vurgulandı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü'nce 'Diyarbakır-Şanlıurfa Yüksek Hızlı Tren Projesi' konusunda gerekli çalışmaların başlatıldığı ifade edilen yazıda, söz konusu proje kapsamında Şanlıurfa'nın Diyarbakır üzerinden Malatya, Sivas ve Ankara’ya, Yüksek Hızlı Tren hatlarıyla bağlanmış olacağı ifade edildi.

Turşak'ın yazısında, Şanlıurfa’yı ana demiryolu ağına bağlayacak olan 'Mürşitpınar-Suruç-Şanlıurfa Yeni Demiryolu Projesi'nin de 2011 yatırım programına alınıp uygulama projesi çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

Turşak'ın gönderdiği açıklamada, şöyle denildi:

"İşletme hızı 160 km/saat olarak dizayn edilmekte olan proje tamamlandığında, Şanlıurfa’nın Gaziantep üzerinden Adana'ya erişimi de hızlandırılacaktır. “Mürşitpınar-Suruç-Şanlıurfa Yeni Demiryolu Projesi” ile “Diyarbakır-Şanlıurfa Yüksek Hızlı Tren Projesi” Şanlıurfa Havaalanı'na entegre edilecektir." denildiği belirtildi.

Açıklamada, yakın süreçte inşasının başlatılacağı Gaziantep-Halep Yüksek Hızlı Tren Projesi'ne de değinildi. Projenin tamamlanması ile Şanlıurfa’nın Halep ile bağlantısının da daha hızlı ve konforlu olarak sağlanacağı kaydedildi.

KAYNAK: CİHAN

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 1
  • ibrahim 7 yıl önce Şikayet Et
    Her zamanki gibi Mardin yok. Bilmem mardine gideniniz oldumu hiç oradaki ulaşımın ve yolların ne kadar vahim derecede olduğunu görmişmisinizdir.Yapılan hiç bir ulaşım çalışmasında mardin yok.Anlamıyorum!!
    Cevapla