Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

Elektrik faturasında tüketiciye iade kararı

Devrek'te Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuran tüketici haklı görüldü. Elektrik faturasındaki kayıp, kaçak dağıtım, iletişim ve sayaç okuma bedelinin iadesine karar verdi.

Elektrik faturasında tüketiciye iade kararı
Eklenme: 01 Aralık 2011, 17:57 / Güncelleme: 01 Aralık 2011, 17:57 / 28,716 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Zonguldak\'ın Devrek ilçesinde, bir tüketicinin başvurusunu değerlendiren Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, elektrik faturasına yansıtılan kayıp kaçak bedelinin yanı sıra dağıtım, iletişim ve sayaç okuma gibi bedellerin de tüketiciye iadesine karar verdi.

Tüketici Sorunları İlçe Hakem Heyeti'ne başvuran Avukat Muhammet Kadir Karaçelebi, ağustos ayında kendisine gönderilen elektrik faturasındaki 23,64 liralık kayıp kaçak bedeli, 26,41 liralık dağıtım bedeli, 3 liralık personel satış hizmet bedeli, 86 kuruşluk personel sayaç okuma bedeli ve 6 liralık iletişim sistemleri bedeli olmak üzere 59,91 liranın haksız olduğunu ileri sürerek, şikayetçi oldu.

Avukatın başvurusu üzerine toplanan heyet, ilgili elektrik dağıtım şirketine konuyu aktararak savunmasını istedi. İlgili şirketin savunma göndermediği hakem heyeti, tüketiciden tahsil edilen 59,91 lira ile söz konusu bedellere kesinti yapıldığı tarihten bu yana ödenen ücretlerin yasal faizi ile birlikte tüketiciye iadesine karar verdi.

Tarafların tebliğ tarihinden sonra 15 gün içinde Tüketici Mahkemesine itirazı yolunun açık olduğu belirtilen karar da şunlar kaydedildi:

''Ticari hayatın doğal sonucu olarak bir hizmet veriliyorsa bunun karşılığında bir bedel olması gerekir. Uyuşmazlık konusu bu çerçevede alınmış ancak kayıp kaçak bedelinde alınan ücret ayrı bir başlık altında incelenmiştir.

Kayıp kaçak oranı bölgeden bölgeye farklılıklar göstermekte. Öncelikle her bölge için kaçak kullanım oranları tespit edilmeli ve bu oran sadece o bölgeye uygulanmalıdır. Bölgeler arası kaçak kullanım oranları dikkate alınmadan belirlenen yüzde 10-15'lik oran bu yönüyle haksız bulunmuştur.

Ayrıca, uygulama enerjiyi kaçak kullananlar lehine bir alan oluşturmaktadır. Başta Anayasamız olmak üzere kanunlarımızdaki düzenlemeler, tüketicinin zararına olan ekonomik çıkarlarını zedeleyen uygulamaların iptalini öngörmektedir.

Bu nedenlerle tüketicinin talebinin kabulüne, tüketiciden haksız yere tahsis edilen 59,91 liranın ve bu kalemlere kesinti yapıldığı tarihten bu yana ödenen bedellerin yasal faiziyle birlikte iadesine oy çokluğuyla karar verildi.''

Başvurusunda haklı bulunan avukat Muhammet Kadir Karaçelebi, gazetecilere yaptığı açıklamada, verilen kararın tüketiciler açısından önem taşıdığını belirterek, ''Anayasa ve kanunlara aykırı olarak abonelerden alınan 5 kalem bedelin tüketicilere geriye dönük iadesine karar verildi. Bu kararla tüketiciler her faturalarında ortalama yüzde 30 civarında fazladan ödenen bedelleri geriye dönük olarak alabileceklerdir'' dedi.

Karaçelebi, kararın emsal niteliğinde olduğunu, tüm tüketicilerin haklarını araması gerektiğine inandığın kaydetti.

Kaynak : AA

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 9 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

İbrahim Dursun

01.12.2011 19:00

TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM HEYETİNE... Tüketicilerin haklarını korumak için kurulan -Tüketici sorunları hakem Heyetine-her abonenin tek tek başvurmasına gerek kalmadan, bütün abonelerin maduriyeti söz konusu olunca,fazla alınan miktar otomatikman iade edilebilmelidir.Bunun İÇİN ennn azından her ilin Tüketici Sorunları Hakem Heyeti tüketicilerin haklarının iade edilmesi için girişimde bulunabilir.Neticede İl bazında sorun halledilmiş olur.Malesef böyle genel maduriyetlerde her ferdin tek tek başvurusu öneriliyorki,hem heyet açısından hemde mahkemeler açısından büyük zaman ve emek kaybıdır.FERTLER İÇİN İSE NETİCEYİ BEKLEMEK zaten sabır ister.Böyle genel maduriyetlerde genel işlem yapılabilmelidir..Başka bir konuda mal satan ve garanti belgesi veren satıcı/esnaf,arıza durumunda neden teknik servisi göstermek gibi bir kaçamak yola sevkediyor tüketiciyi..Malın arızası durumunda,neden tüketici taaa İstanbul daki teknik servisle muhatap ediliyor.Var mı böyle yağma?!!Tüketici Sorunları Heyeti ne der bu işe?!VesSelam

İHSAN BULUT

01.12.2011 19:23

kacak kullanim.... Bu kimsenin sucu deyil bu herkezin sucu aslinda.Devletinde vatandaşinda sucu.Kacak elektirik vergisi oda nedir be trt katki payi o ne hele hani trt kendi kendini gecindiriyordu.Allah tan diyer kamu kuruluşlarini satti SAYİN.Başbakan yoksa tekel katki payi raki katki payi Türk telekom katki payi bindirir giderdi vatandaşa...

mck

01.12.2011 21:17

Her Tüketici Mahkemeye Başvurmasına. Gerek kalmadan haklarını geri almalı.Yıllardır hükümetler ve dağıtım şirketleri tarafından yapılan bu hırsızlığın önüne geçilmeli.Hükümet belirli çıkar odaklarının horumunu bu alanda ve diğer alanlarda kesmeli.Ve bu ücretler geriye dönük olarak ödenmeli.

hüseyin şahin

01.12.2011 21:32

DEVLET ALACAKLI OLSAYDI. Devletin elektrik faturası tahsilatında vatandaşa yaptığının binde birini vatandaş devlete yapsaydı en yüsek tarifeden faiziyle birlikte vatandaştan tahsilat yapılırdı.Hatayı yapan devlet, mağdur olan vatandaş olunca kimsenin kılı kıpırdamıyor. Kimse de hesap sormuyor.Bukadar basını işgal eden bu soygun için adliyeye gitmeye gerek var mı? Ne dersiniz?

MİLLİYETCİ

01.12.2011 22:07

ENERJİ BAKANLIĞI. enerji bakanlığının yapması gereken tek birşey var mahkeme kararına göre tüm vatandaşların hakları geriye verilip birdaha kurumların böyle bir haksız kazanç yapmalarını önlemektir inşaallah bekliyoruz sayın bakanım.