Koç ve Sabancı'nın gözü Metrobüs'te

İstanbul'un en önemli toplu taşıma araçlarından biri olan metrobüsün yeni ihaleleri için Sabancı Holding'in ardından Koç Grubu da yeşil ışık yaktı.

Koç ve Sabancı'nın gözü Metrobüs'te
Koç ve Sabancı'nın gözü Metrobüs'te
GİRİŞ 21.11.2011 09:44 GÜNCELLEME 21.11.2011 09:44
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

İki ay sonra Söğütlüçeşme'den Beylikdüzü'ne kadar uzanacak olan metrobüs hattında günlük 850 bin kişi seyahat ediyor. Zaman'ın haberien göre sürekli artan yoğunluk, 300 olan metrobüs sayısının artırılmasını gerektiriyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, önümüzdeki dönemde hatlardaki metrobüs sayısını artırma kararı aldıklarını açıkladı.

Topbaş'ın açıklamalarına göre önümüzdeki iki yıl içinde 250 adet yeni metrobüs alınacak. Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı'nın bu konuda Topbaş'ı ziyaretinin ardından Koç Grubu da Otokar üzerinden bu konuya ilgi duyduklarını dile getirdi. Böylece tartışmalara neden olan ilk metrobüs alımlarında üretime hazır olmayan yerli üreticiler için de yeni bir kapı aralanmış oldu. Kamu İhale Kanunu'nda yerlilere öncelik tanınması da bu alanda yerli üreticilerin ilgisini artırıyor.

Savunma sanayii için zırhlı araçlar, otobüs, minibüs üreten Otokar'ın Genel Müdürü Serdar Görgüç, metrobüs üretmenin çok zor olmayacağını belirterek, "Fabrikamızda yeni bant açmamıza gerek yok. Mevcut belediye otobüsünün üretildiği bant yeterli olur. Zaten genişlik aynı, sadece uzunluk farklı. O da körüklü. Önemli olan Ar-Ge. Metrobüste tüm görev mühendislere düşüyor. Minimum 2 yıllık bir süreçte metrobüs geliştirilebilir.

Metrobüs sadece iç pazara değil, ihracat için de düşünülebilir. Dünyada bazı ülkelerde böyle özel şeritli yollarda giden metrobüs sistemi bulunuyor." dedi. Otobüsün Otokar'ın ana iş kolu olduğuna dikkat çeken Serdar Görgüç, "Böyle bir ihaleden ve işten uzak durmayız. Otokar olarak mutlaka ihaleye gireriz. Ancak ihale şartlarını, ne istendiğini şu an bilmiyoruz. Tahminim, önümüzdeki dönemde İBB metrobüs üretebilecek şirketleri toplayıp bilgi aktaracaktır." diye konuştu. İstanbul'da metrobüs olarak Mercedes Capacity, Citero ile Phileas'lar kullanılıyor. Tanesi 1,2 milyon Euro'ya mal olan Phileas'lar, rampa çıkamadığı ve sık sık arızalandığı için büyük eleştirilere neden olmuştu.

Öte yandan BMC, İETT'nin açtığı 279 adetlik dizel yakıtlı 12 metrelik şehiriçi otobüs ihalesini kazandı. BMC CEO'su (üst yönetici) Mehmet Demirpençe, 279 Procity otobüsün 14 aylık süre içerisinde Türkiye'de üretilerek partiler halinde İETT'ye teslim edileceğini, ihale tutarının yaklaşık 160 milyon lira olduğunu kaydetti. İhale kapsamında, araçların 5 yıl süre ile satış sonrası hizmeti de BMC tarafından verilecek.

YORUMLAR 7
 • HalitBinVelit 7 yıl önce Şikayet Et
  Metrubüsde önemli ama.... Önce Beylikdüzü Avcılar hattını ve planını gözden geçirsinler? Avcılar birleşmesinde Aktarma olacağı bayağı uzun mesafe yürüneceği söyleniyor? eğer bu dedikleri doğru ise sadece yolları genişletselerdi daha iyiydi her sabah akşam insanları yürütmekki Kış aylarında zaten çile olur akıl karı değil? yapacakları beylikdüzünden gelen hattı zincirli kuyudan gelen hatla birleştirmeleri. yazık!!! zaten proje gecikti Yollar felaket aktarma ve yürüme halinde zaten yoğun olan Avcılarda birikecek insanları Metrobüslere nasıl bineceklerini düşünemiyorum bile.
  Cevapla
 • Haşim Savaş 7 yıl önce Şikayet Et
  Beleşçiler Kalitesizlikten nemalanır.... Bu ülkede Aydın Doğan, ülke ahlakını çarçur ediyor, dejenere ediyor.Koç da üretimi...Aydın Doğan'ın tv'lerine bir bakın, tamamen ahlak erozyonuna oynuyor.Sanki görevlendirilmiş bu konuda.Koç da aynı şekilde kaliteli üretimi sabote eder gibi...Çıtayı yükseltmesi gerekirken, kalitesizlikten para kazanmanın yolunu arıyor ve maalesef buluyor da. Eğer belediye, kalite konusuna çok ciddi eğilir ve kaliteyi çok ciddi kontrol edeceğini, kalitesiz malları iade edeceği mesajını verirse, Koç, bu ihaleye girmeyi bile göze alamaz. Bunlar beleşten para kazanmaktan başka şey düşünmezler...
  Cevapla
 • yasin sarıhan 7 yıl önce Şikayet Et
  önce... İBB önce sözünü yemek zorunda kaldığı bitiş tarihini ertelediği Beylikdüzü metrobüsü çalışmalarını sıkı bir şekilde denetlemeli.. Burak Sönmez'in belirttiği gibi çalışmalar oldukça karmaşık ve halkı canından bezdirecek nitelikte! Bir de herkesin kulağına şu fısıldanıyor bundan Ak Parti ve İBB'nin haberi olsun: "Avcılar'da aktarma yapılacak ve bu aktarma ücretinin bir kısmı Albayrak grubuna gidecek" şeklinde. Asılsız olduğuna inandığım bu iddiayı yalanlasalar iyi olur. Çünkü az kişinin ağzında gezmiyor bu söylenti...
  Cevapla
 • Mustafa Karaca 7 yıl önce Şikayet Et
  Koç'un üreteceği metrobüsten hayır gelmez!!!. Koç hangi kaliteli aracı üretmiş de metrobüs üretecekmiş!!! yıllarca millete itelediği gaz tenekelerinden katriyonlar kazandı, bu araçların karıştığı kazalarda pisipisine dünya kadar insan öldü!!! onun üreteciği araçtan bu millet fayda gelmez!!! sakın!! sakın!!!
  Cevapla
 • ÖZCAN TEKİN 7 yıl önce Şikayet Et
  YERLİ OTO NEREDE. Hintliler kriz zamanında krizdeki marka değeri olan otomobil fabrikalarını satın alıp dünyaya açılmaya bakarken bizimkiler dünya markalarının taşeronu olmaya devam ediyorlar. Türkiyede otomotiv yan sanayisinin gelişmişlik düzeyi iyi bir seviyede, bir otomobilin bildiğim kadarıyla %80 lerde yerli üretimle yapabiliyoruz. Ya kendi markanızla piyasaya ürün verin yada uluslararası markaları satın alıp dünyaya açılın, artık para kazanmak sizin için amaç değil netice olsun, her biriniz bu ülkenin tarihine bu şekilde damga vurabilirsiniz. Özellikle elektrik vb alternatif yakıtlarla çalışan ürünleri ön plana koyarsanız hali hazırda kaymak vaziyette olan piyasada büyük pay sahibi olabilirsiniz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle