Siber suçlara bağlı kayıplar yüzde 56 arttı

HP’nin yaptığı araştırmaya göre, siber saldırıların yol açtığı kurumsal zararlarının arttığı ve hem özel sektörün hem de kamu kuruluşlarının siber suçlar nedeniyle bu yıl daha fazla mali kayba uğradığı belirlendi.

Siber suçlara bağlı kayıplar yüzde 56 arttı
Siber suçlara bağlı kayıplar yüzde 56 arttı
GİRİŞ 10.10.2011 10:41 GÜNCELLEME 10.10.2011 10:41

 Araştırmada siber suçların yol açtığı zararın yılda ortalama 5.9 milyon dolar olduğu, siber saldırıların neden olduğu kayıpların ise yılda 1.5 milyon ile 36.5 milyon dolar arasında değiştiği ortaya çıktı. Siber suçların yol açtığı zarar 2010 yılına göre yüzde 56 artış gösterdi. HP’den yapılan açıklamaya göre, Ponemon Institute tarafından yapılan Siber Suçların Yıllık Maliyeti araştırmasında, bilgisayar kullanıcılarının kötü amaçlı yazılımlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasına rağmen 2011’de siber suçların etkisini arttırdığı görüldü. Araştırmaya göre siber suçların yol açtığı zarar yılda ortalama 5.9 milyon dolar. Siber saldırıların neden olduğu kayıplar ise yılda 1.5 milyon ile 36.5 milyon dolar arasında değişiyor. Siber suçların yol açtığı zarar 2010 yılına göre yüzde 56 artış gösterdi.

-GÜVENLİK TEKNOLOJİSİ, SİBER SUÇLARDAN KAYNAKLI MADDİ KAYIPLARI AZALTIYOR-

Araştırma sonuçlarına göre siber saldırı saptama ve veri kurtarma süreçlerinde güvenlik teknolojileriyle otomasyon sağlayan kurumlar, siber suçlardan kaynaklanan maddi kayıpları önemli ölçüde azaltabiliyor.

HP Başkan Yardımcısı ve Kurumsal Güvenlik Genel Müdürü Tom Reilly, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, “Gittikçe daha sık görülen ve sofistike bir hal alan siber suç vakaları kurumların mali durumları için her geçen gün daha fazla tehlike oluşturuyor. Siber saldırılara maruz kalan kuruluşlar, bunların olumsuz etkisini güvenlik ve risk yönetimi teknolojilerinden yararlanarak azaltabilirler” dedi.

Araştırma kapsamında 4 hafta süreyle incelenen kuruluşlar başarıyla sonuçlanan 72 saldırıya uğradı. Bu da geçen yıla göre yüzde 45 oranında bir artışa karşılık geliyor. Siber suça bağlı kayıpların yüzde 90’ı kötü amaçlı yazılımlar, hizmet engelleme saldırıları, bilgisayarların çalınması ve web tabanlı saldırılardan kaynaklanıyor.

-ŞİRKET İÇİ SALDIRILARIN ÖNLENMESİ 45 GÜN SÜRÜYOR-

Araştırmaya göre, siber saldırıların zararlarının önlenmesi ortalama 18 gün sürüyor ve 416 bin dolar kayba yol açıyor. Geçen yıl ise 14 günlük kurtarma çalışmasının maliyeti 250 bin dolardı ve bu da 2011 için yüzde 70 oranında bir artış anlamına geliyor. Şirket içi saldırıların önlenmesi ise 45 gün sürüyor.

Gelişmiş güvenlik zekası ve risk yönetimi çözümleri siber saldırıların etkisini azaltabiliyor. Güvenlik bilgisi ve vaka yönetimi çözümlerini (SIEM) kullanan kuruluşlar siber suçları kısa sürede tespit ederek kayıpları yüzde 25 oranında azaltabiliyor.

KAYNAK: ANKA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ