Profesörler Avrupa krizini tartışacak

EBES’in ikinci konferansı Zagreb’de yapılıyor. 35 ülkeden 260 civarında akademisyen, uzman ve bürokratın katılacağı konferansta, Avrupa borç krizi başta olmak üzere gündemindeki konular ele alınacak.

Profesörler Avrupa krizini tartışacak
Profesörler Avrupa krizini tartışacak
GİRİŞ 03.10.2011 10:28 GÜNCELLEME 03.10.2011 10:28

EBES’in bu yılki ikinci konferansı Zagreb’de yapılıyor. 35 ülkeden 260 civarında akademisyen, uzman ve bürokratın katılacağı konferansta, Avrupa borç krizi başta olmak üzere dünya ekonomisinin gündemindeki konular ele alınacak.

Her yıl ekonomi ve finans biliminin önde gelen temsilcilerini İstanbul’da ve yurtdışında buluşturan uluslararası bilimsel - akademik kuruluş EBES’in (Eurasia Business and Economics Society - Avrasya Ekonomi ve İşletme Birliği) bu yılki ikinci konferansı 13-15 Ekim’de Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de yapılıyor.

Konferansta; küresel krizden finans piyasalarındaki dalgalanmalara, gelişmiş ülkelerdeki resesyon endişelerinden gelişen piyasaların durumuna, küresel sermaye hareketlerinden bankacılık sistemine, Avrupa borç krizinden küresel finansal mimari arayışlarına, doğrudan yabancı yatırımlardan petrol fiyatları ve döviz kurlarına kadar çok sayıda teorik ve güncel konu ele alınacak ve çözüm önerileri tartışılacak.

Zagreb Üniversitesi’nin ev sahipliğinde yapılan konferansa, Hırvatistan Devlet Başkanlığı, TCMB ve İstanbul Ekonomik Araştırmalar Derneği destek veriyor.

Türkiye de dahil 35 ülkeden, aralarında dünya çapında ün yapmış ekonomi ve finans profesörlerinin de bulunduğu 260 civarında akademisyen, uzman ve bürokrat, 3 gün boyunca 150 civarında bilimsel makaleyi sunup tartışacak.

Akademisyenlerin yanı sıra, dünya genelinden merkez bankacılar, uzman ve bürokratların da yoğun ilgi gösterdiği konferansta teorik konular yanında Avrupa borç krizi başta olmak üzere dünya ekonomisinin gündemindeki konular da tartışılacak.

Konferansta sunulacak makaleler ve çıkacak sonucun geleceğin ekonomik düzenine yönelik arayışlar için önemli bir adım oluşturacağı bekleniliyor.

EBES'in kurucularından İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Hüseyin Bilgin, konferansa katılmak için başvuranların ancak yarısını kabul edebildiklerini söyledi.

Profesör Bilgin, "EBES olarak her yıl biri Türkiye'de, diğeri de yurtdışında olmak üzere iki uluslararası konferans düzenliyoruz. Bu konferanslarda ekonomi ve finans dünyasının seçkin isimleri bir araya geliyor.

Konferanslarımıza olan uluslararası ilgi, EBES konferanslarının gerçek bir uluslararası akademik platform haline geldiğini gösteriyor” değerlendirmesinde bulundu.

EBES konferanslarına yurt dışından katılımın çok fazla olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Mehmet Hüseyin Bilgin, Türkiye’den ise katılımın yüzde 15’ler civarında olduğunu belirtti.

Profesör Bilgin, EBES konferanslarının uluslararası akademik çevrelerde çok ilgi gördüğünü ve oldukça prestijli bir hale geldiğini vurgulayarak, “ Yüksek katılımlı ve saygın bu konferanslar, Türkiye’nin bilimsel alanda tanıtımı için de çok büyük bir katkı sağlıyor” dedi.

EBES nedir?

Çoğunluğu yurtdışında bulunan birkaç Türk akademisyen tarafından 2008 yılında kurulan EBES, Türkiye’de benzeri olmayan tamamen uluslararası bilimsel-akademik bir kuruluş olarak değerlendiriliyor.

Prof. Dr. Mehmet Hüseyin Bilgin, Dr. Hakan Danış ve Ender Demir’in kuruluşuna öncülük ettiği EBES’in diğer tüm yöneticileri yabancı.

EBES’in amaçları arasında uluslararası bilimsel-akademik konferanslar düzenlemenin yanında, bilimsel dergiler çıkarmak da yer alıyor.

Yılda iki konferans düzenleyen EBES, yoğun uluslararası ilgi nedeniyle konferans sayısını önümüzdeki yıl 3’e çıkarıyor. EBES’in İsrail’den Çin’e İsveç’ten Avustralya’ya kadar değişik birçok ülkeden akademisyenlerin oluşturduğu bir Danışma Kurulu var.

Türkiye’den sadece iki kişinin olduğu bu kurulda 17 ülkeden ekonomi, finans ve işletme alanlarından 25 profesör yer alıyor. Uluslararası konferanslar düzenlemenin yanında, EBES, “Eurasian Economic Review” ve “Eurasian Business Review” adlarıyla İngilizce iki bilimsel dergi de çıkarıyor.

Türkiye’den sadece birkaç ismin yer aldığı bu dergilerin yayın kurullarında dünyanın önde gelen üniversitelerinden bilim insanları bulunuyor.

KAYNAK: AA