Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

Bankaların hesap işletim ücretleri ve aidatlar

Bankaların kredi kartlarından ve hesaplardan aldığı komisyon ve masraflar defalarca yargı konusu oldu. Bankalar tarafından bir şey değişmedi. İşte bankaların aldığı ücretler

Bankaların hesap işletim ücretleri ve aidatlar
Eklenme: 20 Eylül 2011, 10:49 / Güncelleme: 20 Eylül 2011, 10:49 / 26,384 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Son yıllarda bir çok kez gündeme gelen ve bazı vatandaşların yargıya taşıdığı bankaların hesap işletim ücretleri, yıllık 44 lira ile 86 lira arasında değişiyor. Kredi kartı sahipleri ise yılda 10 lira ile 55 lira arasında ''kredi kartı üyelik ücreti'' ödüyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankalarca sunulan hizmetler karşılığında müşterilerden istenen her türlü faiz dışı unsur ve yasal kesinti ile faiz oranlarını gösteren ''Bankacılık Ürün ve Hizmet Ücretleri Uygulamasını'' bir süre önce başlattı.

Bankalarca sunulan hizmetlerin (para aktarma işlemleri, bireysel krediler, kredi kartları ve banka kartları, mevduat hesapları, ATM kullanımı, kiralık kasa ücretleri, menkul kıymet işlemleri, çekler ve senetler ile diğer işlemler) karşılığında, müşterilerden talep edilen her türlü faiz dışı unsur ve yasal kesinti, ayrıntılı ve anlaşılır şekilde BDDK'nın web sitesinde kamuoyuna açıklanıyor.

Vatandaşlar böylelikle bankaya gitmeden önce, BDDK'nın resmi web sitesine girerek bankaların ürün ve hizmet ücretlerini önceden öğrenip, hesaplama ve karşılaştırma yaparak en uygun kararı verebilecek.

Uygulama kapsamındaki bilgiler, bankaların kendi sayfalarında, ürün hizmet tarifesinde değişikliğin oluşması ile eşzamanlı olarak en fazla 1 saat içinde güncelleniyor.

BDDK'nın web sitesinden derlenen bilgilere göre bankalar, müşterilerinin hesap işletim ücretlerini aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık olarak tahsil ediyor. Hesap işletim ücretleri ise yıllık 44 lira ile 86 lira arasında değişiyor. Müşterilerinden en az hesap işletim ücreti alan bankanın Ziraat Bankası (3 aylık 11 lira) olduğu gözlendi.

AKBANK: 1 Temmuz 2011 tarihinden bu yana, bireysel müşteri vadesiz TL hesabından yıllık 48 lira hesap işletim ücreti alınıyor.

DENİZBANK: Hesap işletim ücretleri, 1 Mayıs 2011 tarihi itibarıyla aylık 5 lira olarak tahsil ediliyor.

FİNANSBANK: 9 Eylül 2011'den bu yana kredili mevduat hesabı aktif olanlardan 3 ayda bir 21 lira, kredili mevduat hesabı pasif olanlardan da yine 3 ayda bir 18 lira hesap işletim ücreti kesiliyor.

HSBC: 23 Mayıs 2011 itibarıyla aylık hesap işletim ücreti azami 5,50 lira.

ING BANK: Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) hariç, 22 Mart 2011'den bu yana aylık 5,50 lira hesap işletim ücreti alınıyor.

ŞEKERBANK: Hesap işletim ücreti, 5 Nisan 2011 tarihinden itibaren vadesiz tasarruf mevduat hesaplarından 3 aylık dönemlerde 15 lira olarak tahsil ediliyor.

GARANTİ BANKASI: 14 Eylül 2011'den bu yana bireysel TL hesaplardan yılda 2 kez olmak üzere 38 lira hesap işletim ücreti tahsil ediliyor.

HALKBANK: Hesap işletim ücreti, 13 Temmuz 2011'den itibaren TL tasarruf hesaplarından 3 aylık 14 lira olarak alınıyor.

İŞ BANKASI: Tasarruf grubu Türk lirası hesaplardan 6 Eylül 2011'den bu yana yılda iki kez 35 lira hesap işletim ücreti tahsil ediliyor.

VAKIFLAR BANKASI:  BSMV hariç, 13 Eylül 2011'den bu yana hesap işletim ücreti TL hesaplar için aylık 4 lira.

ZİRAAT BANKASI: 23 Haziran 2011 itibarıyla hesap işletim ücreti 3 aylık 11 lira.

YAPI VE KREDİ BANKASI:  Hesap işletim ücreti 1 Temmuz 2011'den bu yana TL hesaplardan yılda iki kez 43 lira olarak tahsil ediliyor. 

KREDİ KARTI ÜCRETLERİ 

Bir çok banka kredi kartlarında ilk yıl aidat ücreti almıyor. Bankaların yıllık kredi kartı aidatı ücretleri de ortalama 10 lira ile 55 lira arasında değişiyor.

Bankaların vadesiz TL hesaplarından aldıkları yıllık hesap işletim ücretleri ile kredi kartları aidat ücretleri de şöyle:

kullan

 

 

Kaynak : AA

ETİKETLER
komisyoni masraf
SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 17 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

Mehmet Yenici

20.09.2011 11:18

Maskesiz soygun!. Bu bankaların ve gsm şirketlerinin yaptıkları maskesiz soyguna dur diyecek caydırıcı kanunlara ihtiyaç var. Yoksa al birisini vur ötekisine. Sırf bu yüzden YKB'ye ait hesabımı ve kartlarımı kapattırdım. Yoksa haksız kart parasına, hesap işletim ücretine ve anlamsız ve habersiz limit aşım ücretine para yetişmiyor!

serkan demirel

20.09.2011 11:25

Hükümet her fırsatta özel bankaları eleştiriyor ya ziraat bankası. Koskoca emekli bankası, devletin bankası Ziraat bankası bile işletim ücreti alıyorsa ve aldığı bu ücret diğer özel bankalarınkinden pek bir farkı yoksa daha biz neyi tartışıyoruz. Ağzı olan konuşuyo. Ya bu ülkede paran varsa para kazanırsın adam kurmuş bir banka asgari ücretle toplamış üniversite mezunlarını ahmetin taşıyla mehmetin kuşunu vuruyor,sonra da demezlermi biz bu ülkeye vergi veriyoruz şöyle çalışıyoruz böyle istihdam yaratıyoruz görende sanır ki sırtına koymuşlar küfeyi taş taşıyo. Develetten alıyor parayı satıyor halka ekmek elden su gölden yaşıyor özel helikopterler villalar yatlar kotralar vay be emeğinin karşılığını alıyor bu banka sahipleri her kuruşu helal oluyor bizlerde aldığımız 630 lirayla 500tl kirayı (500 tl kiraya ev kaldıysa tabi)nasıl ödiyeceğiz diye düşüneceğiz. Böyle giderse Arab baharından sonra Türk kışı başlayabilir hükümet gelir dağılımdaki haksızlığa son vermeli bankalar gibi halkı soyan ne kadar kuruluş varsa gerekeni yapmalı.

kasım yurtlu

20.09.2011 11:36

YASAL HARAMİLER BUNLAR OLSA GEREK. Kira, maaş ödeme bunlar üzerinden mecburi. En ufak bir gecikmede adeta hemen vatandaşın gırtlağına yapışıyorlar. Tamam kimse hayrına iş yapmaz, ama bu kadar soygunda çok fazla.

Mehmet Yenici

20.09.2011 11:45

Kart ve hesap işletim ücreti almayan banka.... Bank Asya kart aidatı ve hesap işletim ücreti almıyor. İnternet üzerinden fatura ödemelerinde ve havalelerde ise cüzi rakamlar alıyorlar. Kullanıyorum ve çok memnunum.

davut kara

20.09.2011 12:00

HALA DAHA. hala daha bankaların peşinden koşanlar var bırakın şu sömürücüleri artık...