ABD'lilerin Malatya Kürecik'i seçme nedeni

ABD ile Türkiye arasında imzalanan füze kalkanı anlaşmasında üs olarak Malatya Kürecik'in seçilmesi tesadüf değil. Kürecik'in 40 yıl öncesine dayanan hikayesi de var!

ABD'lilerin Malatya Kürecik'i seçme nedeni
Eklenme: 16 Eylül 2011, 11:39 / Güncelleme: 16 Eylül 2011, 11:39 / 5 Yorum
BÜYÜKLÜK
- A A +

Güngör Uras'ın yazısı

Füze Kalkanı’nın kurulacağı Kürecik’te  40 yıl önce neler oldu?

Malatya’nın Kürecik köyü önemli bir köydür. Nedendir bilinmez Amerikalılar bu köyü çok sever. Elli yıl önce bu köyde Amerikalıların radar üssü vardı. Rusya bu köyden izlenirdi. Bundan sonra füze kalkanı ile İran izlenecek.

Gençler bilmez, yaşlılar hatırlamaz. Bundan 40 yıl önce Kürecik’te çok şeyler olmuş, Amerikan radarlarına karşı eyleme yeltenen THKO (Türk Halk Kurtuluş Ordusu) öncüleri öldürülmüştü.
THKO’yu Hüseyin İnan, Yusuf Aslan, Sinan Cemgil, Deniz Gezmiş ve Cihan Alptekin kurdu. Bağımsız ve demokratik bir Türkiye için halk hareketini başlatacaklardı.

Bağımsızlık ve demokrasi arayışında 1970 sonunda eyleme geçtiler. Devrimin proleterya partileri ve halk ordularıyla gerçekleşeceğine, işçilerin ve halkın kendilerini destekleyeceğine inanıyorlardı.

12 Mart 1971’de sıkıyönetim ilan edildi. Gözaltılar, operasyonlar, tutuklamalar başladı. Deniz Gezmiş Gemerek’te, Yusuf Aslan Şarkışla’da, Hüseyin İnan ise Pınarbaşı’nda yakalandı. Sinan Cemgil ve arkadaşları arasında Deniz’lerin serbest bırakılmasını sağlamak için eylem yapılması üzerinde görüş birliği oluştu. Kürecik’te bulunan NATO Radar Üssü’nü basmaya karar verdiler.

Ancak baskın öncesinde İnekli Köyü muhtarının ihbarı üzerine kuşatıldılar. 31 Mayıs 1971’de jandarma ile çıkan çatışmada Sinan Cemgil, Alparslan Özdoğan ve Kadir Manga vurularak öldürüldü.
Adıyaman Gölbaşı ilçesinde cenazeyi almaya giden Sinan’ın annesi Nazife Cemgil, çevresini saran kadınlara Sinanlar’ı şöyle anlattı:

“Bu oğlum Sinan... Bunlar da onun arkadaşları (Kadir ve Alpaslan), kardeşleri... Onlar da oğullarım... Bu çocuklar, bu oğullar; bu ülkeyi, halkı, sizleri sevdiler. Başka bir istekleri yoktu... Dileselerdi, düzenin adamları olsalardı, şimdi burada cansız yatmazlardı. Ama onlar, sizin sorunlarınızı omuzladılar. Sizlerin iyiliği için dağa çıktılar. Ölümü göze aldılar. Öldürüldüler...”

Kaynak : Milliyet

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 5 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

formator

16.09.2011 17:33

bizim attığımız her adımı izleyeckler. çok tehlikeli bir durum bizim kalkan her uçağımızı izleyecekler ayrıca iran ırak ve suriye yapıalcak operasyonda önemli rol oynaycak peki biz kimin taşeronluğunu yapıyoz yazıklar olsun

safa asya

16.09.2011 14:22

İRAN DEĞİL, ÇİN İZLENECEK. Kürecik'e radar,Romanya'ya füzeler ve Almanya'ya da tetikler yerleştirilecek.Dikkat edin üç ülke ve iki kıtadan söz ediyoruz.Yani bu bir savaş hazırlığı ise küresel bir savaştır.İrana'a karşı böyle bir savunma sistemine gerek yok.İran'ın daha nükleer silahı,balistik füzesi bile yok.İran bahanedir.Hedef Çin'dir.İran savunma bakanı da (Asker kökenli)basit düşünüyor ama dışişleri bakanı ne diyor? "Hedef İran değil bir doğu ülkesi" diyor değil mi?

SELÇUK SÜREN

16.09.2011 13:16

Bu ne ya?. Ben de birşeyleri savunmak için dağlara mı çıkayım?Bu nasıl haberdir?Olmuyor böyle...

hasan şahin

16.09.2011 12:07

füze kalkanı kimi vuracak müslüman kardeşlerim. demek 1970 yılından buyana birşey değişmemiş yine amerikanın natonun kuklası olacağız.üstelik solun acılar çektiği bir alanda ısrarla füze kalkanı yerleştirilmesinide ak parti açıklasın.

MUSTAFA KARAMAN

16.09.2011 12:03

ÜFÜRÜKTEN TEYYARE.... Editörün Notu: Lütfen yorumunuzun tamamını büyük harflerle yazmayınız. Teşekkürler...