Taksi plakası fiyatları dudak uçuklatıyor

Altın ve döviz fiyatlarının hızla yükseldiği son dönemde taksi plakası da yatırımcısının yüzünü güldürdü.

Taksi plakası fiyatları dudak uçuklatıyor
Taksi plakası fiyatları dudak uçuklatıyor
GİRİŞ 07.09.2011 14:30 GÜNCELLEME 07.09.2011 14:30

Sabit kira getirisi olması nedeniyle yatırımcılar açısından hem güvenli, hem de değer kazandıran bir yatırım aracı olarak tercih edilen taksi plakası, yine kazandırmaya devam etti.

Ocak ayında 610 bin liraya satılan taksi plakaları, yılbaşından bu yana yaklaşık yüzde 29 oranında değer kazandı. Taksi plakası, bu ay itibariyle ise 785 bin liraya alıcı buluyor.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Yahya Uğur, kentte 17 bin 500 adet taksi bulunduğunu belirterek, sektörün temsilcisi olarak taksici esnafının sorunlarını çözmeye ve kazancını yükseltmeye çalıştıklarını söyledi.

İstanbul'daki taksicilerin dünyadaki büyük şehirlere kıyasla ucuza yolcu taşıdığını dile getiren Uğur, taksi plakası fiyatlarındaki artışı anormal bir yükseliş olarak değerlendirmediklerini ifade etti.

Uğur, taksici esnafının çok fazla plakasını alıp satmadığını da belirterek, ''Taksi plakasının yatırım aracı olarak görülmesi bizi rahatsız ediyor. Biz plakaların kullananlar tarafından satın alınmasını istiyoruz'' dedi.

Plaka fiyatlarındaki artışa sektör temsilcileri olarak müdahil olmadıklarını ifade eden Uğur, plaka fiyatlarındaki yükselişin sektöre olan güvenden kaynaklandığını da kaydetti.


PLAKA FİYATLARI

Taksi plaka fiyatlarının aylara göre artışı şöyle:

kullan

YORUMLAR 2
  • erdal 6 yıl önce Şikayet Et
    bu fiyatlar avrupada yok. paris taksileri 11 saat calisip 300 avro is yapar iken plaka degeri 190.000 avrodur ben anlamadim turkiyede nasil oluyor da 320.000 acro civari olabiliyor bence bu fiyati sabitlemek adina vali biseyler yapmali mesela burda aldiktan sonra 5 yil satamazsin plakani yada gece gunduz calistiramazsin tek vardiyadir sirketler icin %20 lik bir plaka orani gece gunduz calisabilir ona da sofor bulamazlar zaten ve burda plakalarin tumune yakini soforlerin dir ve vergilendirme yuksek olmasa da mecburi olup sigorta emeklilik ve vergi den olusup 1 ay bile odenmese cezasi ile mutlak alinir yoksa plaka hacz edilir vergi bildirilmis vergilerin%45 I oranindadir yillik olarak yani 10.000 avro gelir bildirdin ise 4500 u vergi dir yillik tabi
    Cevapla
  • Emre San 6 yıl önce Şikayet Et
    maliye de garibanın peşine düşer. Hakikaten çok garip bir ülkede yaşıyoruz, taksi plakaları bu kadar fahiş fiyatla el değiştirirken bundan kazançlı çıkanlar vergilerini ödüyorlar mı? Maliye bunu denetliyor mu, yoksa gariban daha kolay mı yakayı ele veriyor.
    Cevapla