Turnikelerden 1 milyarlık faili meçhul geçiş

Köprü ve otoyollarda geçiş kolaylığı sağlamak amacıyla uygulamaya konan OGS ve KGS suistimal ediliyor. İki yılda gişelerden kaçak geçenlere 1 milyar lira ceza kesildi.

Turnikelerden 1 milyarlık faili meçhul geçiş
Turnikelerden 1 milyarlık faili meçhul geçiş
GİRİŞ 05.09.2011 02:22 GÜNCELLEME 05.09.2011 02:22
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Hüseyin Keleş'in haberi:

Kaçak geçişlerden kesilen 1 milyar 70 milyon liralık cezanın ancak yüzde 9'u tahsil edilebildi. Yetkililer, gişe borcu olanların araç muayenesi ve satış işlemleri yaptıramadığına dikkat çekiyor. Otoyol ve köprülerden kaçak geçen araç sayısı 20 milyona ulaştı. Karayolları, bu sürücülere 1 milyar 70 milyon lira ceza kesti. Ancak sadece 98 milyon lirası tahsil edilebildi. Bu rakam, kaçak geçişlerin yüzde 9'una tekabül ediyor. Karayolları yetkilileri ise buna gerekçe olarak vatandaşın tebligat sırasında evde olmamasını ya da taşınmış olmasını gösteriyor. Geçmiş yıllarda yaşanan tebligatlarda kullanılan evraklara yapıştırılan pul parasının verilmemesinden dolayı yaşanan sıkıntının ise aşıldığı belirtiliyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından köprü ve otoyollarda geçiş kolaylığı sağlamak amacıyla 1999 yılında otomatik geçiş sistemi (OGS) 2005'te ise kartlı geçiş sistemi (KGS) kuruldu. Elektronik sistem sayesinde köprü ve otoyollarda sıra beklemeden, nakit ödeme yapmanın getirdiği para ödeme, para üstü alma gibi zorluklarla uğraşmadan kolaylıkla geçiş yapılabiliyor. Ancak otoyol ve köprülerdeki araç kuyruklarına yol açan KGS'nin yerine, OGS benzeri Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) kurulacak. Türkiye'de 3 milyona yakın OGS, 2 milyon civarında da KGS abonesi var. Bunların yüzde 80'inin ise 13 milyon nüfusu ve 3 milyon araç mevcuduna sahip olan İstanbul'da olduğu belirtiliyor. Sistemi suistimal ederek kaçak geçiş yapan araçların ise önü alınamıyor. Tahsilât yüzdesi ise her yıl azalıyor. Karayolları'nın verilerine göre her iki sistem devreye girdiğinden bu yana 19 milyon 761 bin 601 sürücü kaçak geçiş yaptı. Kesilen ceza miktarı ise 1 milyar 70 milyon 281 bin 322 lira oldu. Ancak bu cezaların sadece 98 milyon 387 bin 78 lirası tahsil edilebildi.

Yetkililerden alınan bilgiye göre bunun en önemli sebebi adres değiştiren ya da evinde olmayan vatandaşa tebligatın yapılamaması. Bunun sonucunda ise katlanarak çoğalan cezaların ödenmemesi için vatandaşın son ana kadar direnmesi. Yetkililer, eskiden maddi sıkıntıdan dolayı yaşanan pul sıkıntısının tebligatların yapılamamasına yol açtığını, ancak şu an ekonomik sıkıntı bittiği için böyle bir problemin kalmadığını belirtiyor. Her türlü tebligat sorununa rağmen kaçak geçişler sürücünün yanına kâr kalmıyor. Sürücü araç muayenesini ve satış işlemlerini kaçak geçtiği için oluşan borcu ödemeden yapamıyor. Ayrıca ceza yönetmeliğine göre kaçak geçen sürücüler, 10 kat idari para cezası ödemek zorunda. Normal geçiş ücreti de eklendiğinde kaçak geçiş, tarifenin 11 katı para ödemek anlamına geliyor.

KAYNAK: (ZAMAN)

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
turnike
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Ejder Ejderha 8 yıl önce Şikayet Et
  Cep telefonuna yada epostasına mesaj gönderin. Vatandaşa cep telefonu ve eposta bildirme zorunluluğu getirin. Adresinde bulunamadı cinliğiyle yırtamasınlar. E-devlet diye bir şey çıkarıldı. Vatandaş devlet ile olan en ufak temasında yediği cezaları burnuna dayayacaksın. Hiçbir işini görmeyeceksin. Önce cezayı ödeyecek.
  Cevapla
 • ozkan ozkan 8 yıl önce Şikayet Et
  nakit ödeme gişesi olmadıgından. bende 2 kere ogs den gecmek zorunda kalmıştım. kayseride yaşıyorum istanbula iş seyahatimiz vardı trafik akşam yogunlugunda gişeden mecburen gecmek zorunda kaldım 10 katı olarak ceza ödedim.
  Cevapla
 • şener BİLMİŞ 8 yıl önce Şikayet Et
  kar sanan aveller. bedava geçtiğini sanan devleti kazıkladığını sanan avanaklar aracı satarken karşısına çıkınca ceza eşek gibi ödüyorlar.
  Cevapla
 • hüseyin objektif 8 yıl önce Şikayet Et
  Tahsilat teknolojisi. Ceza ödemeleri sadece ptt den yapılabiliyor bankalarla anlaşma yok, işi bu zorlaştırıyor.
  Cevapla