Zorunlu deprem sigortasına ilgi az

Büyük can ve mal kaybına neden olan Marmara depreminden sonra zararların en aza indirilmesi amacıyla getirilen Zorunlu Deprem Sigortası'nı (DASK) 12 yılda, ülkedeki 12 milyon 988 bin 669 konuttan sadece yüzde 27,1'i yaptırdı.

Zorunlu deprem sigortasına ilgi az
Zorunlu deprem sigortasına ilgi az
GİRİŞ 07.08.2011 10:40 GÜNCELLEME 07.08.2011 10:40
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

A.A muhabirinin DASK istatistiklerinden derlediği bilgiye göre, ülkede en yoğun kentleşmenin yaşandığı ve 4 milyon 416 bin 74 konutun yer aldığı Marmara Bölgesi, deprem sigortasına en fazla ilgi gösteren bölge oldu. Bölgede, yüzde 35,4'lük bir oranla 1 milyon 564 bin 671 konut DASK yaptırdı.

Marmara Bölgesi'ni yüzde 29,8 ile İç Anadolu, yüzde 25,5 ile Ege, yüzde 19,5 ile Akdeniz, yüzde 18,9 ile Karadeniz, yüzde 16.4 ile Doğu Anadolu ve yüzde 14,1 ile Güneydoğu Anadolu bölgesi izledi.

Bugüne kadar Türkiye genelindeki 12 milyon 988 bin 669 konuttan sadece yüzde 27,1'i deprem sigortası yaptırdı. Ülkede 3 milyon 524 bin 218 binanın deprem sigortası bulunuyor.

Kanunun yürürlüğe girmesinden bugüne kadar deprem sigortası, konut sayıları, prim miktarı, poliçe sayısı ve oranları şöyle gerçekleşti:

BÖLGEKONUT SAYISISİGORTALI KONUT SAYISIPOLİÇE DAĞILIMISİGORTALILIK ORANIPRİMPRİM ORANI

MARMARA4.416.0741.564.671%44,40%35,40177.638.367%50,70

İÇ ANADOLU2.227.056664.036%18,80%29,8034.517.156%9,80

EGE2.045.662522.561%14,80%25,5065.242.296%18,60

AKDENİZ1.663.126325.010%9,20%19,5031.143.769%8,90

KARADENİZ1.282.097242.879%6,90%18,9021.996.522%6,30

GÜNEY DOĞU ANADOLU757.099106.897%3,00%14,108.346.872%2,40

DOĞU ANADOLU597.55598.164%2,80%16,4011.681.595%3,30

TOPLAM12.988.6693.524.218%100%27,10350.566.578%100

-İLLERE GÖRE DURUM-

Deprem sigortasına 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremlerinde en büyük hasarın yaşandığı iller ilgi gösterdi. Bolu yüzde 58,5 ile en fazla sigorta yaptıran il olurken, yüzde 52,5 ile Düzce ikinci, yüzde 45,5 ile Yalova üçüncü olarak sıralandı.

Kayıtlı 2 milyon 714 bin 462 konuta sahip olan ve büyük bir deprem beklentisi yaşanan İstanbul'da DASK'a olan ilgi yüzde 37,9'da kaldı. Kentte sadece 1 milyon 28 bin 318 binaya sigorta yaptırıldı.

Bugüne kadar toplam 350 milyon 566 bin 578 lira prim toplanırken, meydana gelen 328 deprem sonrasında hasar sahiplerine toplam 22 milyon 662 bin 120 lira ödeme yapıldı.

Deprem sigortasının illere göre dağılımı şöyle:

İLLERKONUT SAYISISİGORTALI KONUT SAYISISİGORTALILIK ORANIPRİM

BOLU38.91822.79658,60%2.848.318

DÜZCE29.75815.61452,50%1.876.573

YALOVA64.22729.25545,50%3.398.169

MUĞLA155.69670.29245,10%8.356.457

ANKARA902.900400.01844,30%17.308.305

SAKARYA125.10955.20644,10%7.052.694

TEKİRDAĞ178.11372.47140,70%5.260.869

İSTANBUL2.714.4621.028.31837,90%117.498.708

KOCAELİ281.66397.11534,50%12.559.027

ESKİŞEHİR166.17453.43832,20%4.540.371

ANTALYA365.097117.41332,20%10.184.860

EDİRNE75.98324.03331,60%1.329.524

ÇANAKKALE90.30227.74830,70%3.390.050

ERZİNCAN41.43712.38729,90%1.600.840

AYDIN219.40861.43528,00%7.573.368

KIRKLARELİ66.52018.45527,70%760.640

KAYSERİ218.89659.28927,10%3.453.723

İZMİR912.585245.88326,90%31.632.750

BALIKESİR272.60072.42026,60%8.428.239

BİLECİK34.9378.92725,60%1.006.819

BURSA512.158130.72325,50%16.953.627

BİNGÖL22.4585.51624,60%700.010

DENİZLİ187.33443.39223,20%6.175.236

KASTAMONU55.91912.32522,00%1.376.570

ÇORUM91.63819.91221,70%1.959.957

ELAZIĞ87.78318.53821,10%2.119.913

SİNOP32.2906.67820,70%378.111

TUNCELİ10.3442.12020,50%224.201

BARTIN23.9424.82120,10%595.835

KIRŞEHİR44.4588.87520,00%1.022.757

AMASYA60.76012.08919,90%1.467.038

BAYBURT9.0951.79819,80%112.553

MERSİN352.14767.23219,10%3.862.411

ARTVİN24.1524.56918,90%230.718

AFYON KARAHİSAR137.21024.81918,10%2.544.529

MANİSA243.85443.49417,80%5.515.461

SAMSUN204.03435.92117,60%2.896.442

ERZURUM94.24816.59717,60%1.789.767

KONYA375.91565.65117,50%3.394.211

KÜTAHYA123.45021.65717,50%2.260.125

UŞAK66.12511.58917,50%1.184.371

KARABÜK45.3807.91317,40%997.711

SİVAS93.71916.23917,30%1.031.218

ISPARTA97.93816.97317,30%2.095.518

AKSARAY65.23210.92116,70%426.432

ÇANKIRI34.8935.72516,40%632.831

ZONGULDAK114.26018.77016,40%1.928.384

KARS23.6463.87416,40%367.219

GAZİANTEP223.69436.56916,30%2.352.665

ADANA375.35160.28116,10%6.869.154

DİYARBAKIR160.28125.49915,90%2.454.195

NEVŞEHİR60.6709.52315,70%528.705

BURDUR52.0188.15315,70%1.046.616

ORDU130.82320.43815,60%1.355.372

ARDAHAN6.4631.00715,60%91.405

KARAMAN44.7066.79415,20%247.605

TOKAT106.95216.27115,20%1.996.666

MALATYA123.57318.71615,10%2.771.116

OSMANİYE68.58610.13314,80%1.350.367

ŞANLIURFA126.91618.84314,80%1.097.621

NİĞDE63.8069.31314,60%376.289

TRABZON156.08922.80514,60%968.713

GİRESUN76.52711.08814,50%521.915

HATAY218.63530.66814,00%3.984.340

BİTLİS28.9193.91313,50%402.343

ADIYAMAN60.5527.80512,90%903.021

KİLİS16.3182.09512,80%118.676

YOZGAT89.14511.03012,40%686.776

GÜMÜŞHANE20.7822.54312,20%196.313

VAN64.0817.01711,00%768.043

KIRIKKALE66.5427.22010,90%867.934

SİİRT24.1952.62910,90%333.800

AĞRI32.9213.58010,90%323.888

RİZE60.7786.52810,70%289.334

K.MARAŞ133.35414.15710,60%1.750.504

BATMAN44.4624.66510,50%507.679

MARDİN70.1346.8819,80%420.465

IĞDIR16.5531.5059,10%154.127

HAKKARİ16.3141.3778,40%144.549

MUŞ28.8152.0177,00%224.175

ŞIRNAK30.5471.9116,30%158.750

TOPLAM12.988.6693.524.21827,10350.566.578

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • hasangulten 8 yıl önce Şikayet Et
    deprem sigortası. ilginin azlığı neden,millet zaten banka kredisi ve kredi kartıyla yaşıyor,bir krededi alımında banka sigorta yapıp parada kesiyor.bu yüzden millet sigortadan soğudu.birde aldığı 800-1200 tutarında yetmeyen maaşından ev sigortası parası mı verecek.
    Cevapla