Zorunlu karşılık oranlarında indirim

Merkez Bankası dünkü faiz kararı ve döviz ihalesi kararının ardından bankaların Merkez Bankası'ndan tutmak zorunda olduğu yabancı para zorunlu karşılık oranını indirdi.

Zorunlu karşılık oranlarında indirim
Zorunlu karşılık oranlarında indirim
GİRİŞ 05.08.2011 09:15 GÜNCELLEME 05.08.2011 09:15
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, yabancı para zorunlu karşılık oranlarını tüm vadeler için 0,5 puan düşürdü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, bugünden itibaren geçerli olacak yeni oranlar üzerinden hesaplanan zorunlu karşılıklar 19 Ağustos 2011 tarihi itibarıyla tesis edilmeye başlanacak.

Böylece mevcut verilere göre piyasaya yaklaşık 930 milyon dolar likidite sağlanacak. Ağırlıklı ortalama zorunlu karşılık oranı da yüzde 11'e gerilemiş olacak.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, yabancı para zorunlu karşılık oranlarını tüm vadeler için 0,5 puan düşürdü. Banka, repo işlemlerinden sağlanan zorunlu karşılığa tabi fonlarda da hesaplama yöntemini yeniden düzenledi.

Merkez Bankasından yapılan açıklamaya göre, yabancı para zorunluluk karşılık oranlarının tüm vadelerde yarım puan azaltılmasına ilişkin düzenleme ile zorunlu karşılık oranları, 1 aydan 1 yıla vadeli hesaplarda yüzde 12'den yüzde 11,5'a, bir yıl ve daha uzun vadeli hesaplarda da yüzde 10'dan yüzde 9,5'e indirildi.

Düzenleme, bugün tarihli yükümlülük cetvelinden geçerli olacak. Yeni oranlar üzerinden hesaplanan zorunlu karşılıklar, 19 Ağustos 2011 tarihi itibarıyla tesis edilmeye başlanacak.

Piyasaya yaklaşık 930 milyon dolar likidite sağlaması amaçlanan düzenleme ile ağırlıklı ortalama zorunlu karşılık oranı da yüzde 11'e gerileyecek.

Merkez Bankasının son düzenlemesinden sonra yabancı parada eski ve yeni zorunlu karşılık oranları şöyle:

kullan

REPO'DA ZORUNLU KARŞILIK DÜZENLEMESİ

Merkez Bankasının aldığı bir başka karar ile de, 4 Ağustos 2011 tarihinde yapılan Para Politikası Kurulu toplantısında belirlenen strateji çerçevesinde repo faiz oranlarındaki dalgalanmaların azaltılmasına katkı yapmak amacıyla Zorunlu Karşılık Tebliğinde değişiklik yapıldı.

Merkez Bankası açıklamasına göre, repo işlemlerinden sağlanan zorunlu karşılığa tabi fonlar, 14 günde bir cuma günleri yerine iki yükümlülük dönemi arasındaki tüm günlerin ortalaması alınmak suretiyle hesaplanarak zorunlu karşılığa tabi yükümlülüklere dahil edilecek.

Söz konusu düzenleme, bugün tarihli zorunlu karşılık yükümlülük döneminden itibaren geçerli olacak.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 3
 • BekirY 7 yıl önce Şikayet Et
  Yazık. Merkez Bankası bir ülkenin en güvenilir kurumu olmak zorunda. Erdem Başçı Durmuş Yılmaz'ı arattıracak gibi.
  Cevapla
 • metin sancak 7 yıl önce Şikayet Et
  merkez ateşle oynuyor farkındamısınız 2. şu anda piyasalara bakın hemen başladı dolardaki değer kaybı.daha doğrusu güç toplaması diyelim.roket ateşlendiğinde bakalım merkez nasıl tutacak hem faizle oynayıp hem bunu yapmışşken.parite 3-4 dakikada roket gibi fırladı
  Cevapla
 • metin sancak 7 yıl önce Şikayet Et
  merkez ateşle oynuyor farkındamısınız. son 2 haftadır merkez resmen ateşle oynuyor.yanlış bir karar aldı sonrasında bunun yanlış olduğunu anlayıp düzeltmeye çalışırken hata üstüne hata yaptı.şimdi de tüm kartlarını teker teker açmaya başladı.bu kararla da başa dönüldü.faizler üşecek,krediler aartacak,tüketim artacak devamında da yüksek kur seviyesinden borçlanarak yapılan kredi kullanımı ve tüketim artacak.YANİ CARİ AÇIK DAHA DA ARTACAK.bunları sıradan bir ekonomi mezununa bile sorsanız güler.İYİ OLAN DURUMU 2 HAFTADA NASIL BU HALE GETİRDİNİZ,ŞİMDİ DE ÇIRPINIP DURUYORSUNUZ ANLAYAMIYORUM.haydin hayırlısı bakalım...
  Cevapla