Gurbetçiye Türkiye'de OGS-KGS çilesi

Tatillerini geçirmek için otomobilleriyle yaklaşık 3 bin kilometre yol kat ederek ana vatanlarına gelen gurbetçiler, otoyol gişelerindeki OGS-KGS kartlarının engeline takıldı.

Gurbetçiye Türkiye'de OGS-KGS çilesi
Gurbetçiye Türkiye'de OGS-KGS çilesi
GİRİŞ 02.07.2011 16:48 GÜNCELLEME 02.07.2011 16:48
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Avrupa'nın değişik ülkelerinde çalışan ve tatillerini doğup büyüdükleri vatanlarında geçirmek isteyen ancak geçen yıl trafikteki yoğunluğu ve salınan egzoz gazıyla oluşan hava kirliliğini azaltmak amacıyla otoyollardaki paralı geçişe son verilmesinin ardından yürürlüğe giren Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) ve Kartlı Geçiş Sistemi'nden (KGS) haberleri olmayan veya haberleri olsa bile ellerinde kart bulunmayan gurbetçiler, Edirne gişelerinde beklemek zorunda kalıyorlar.

Bir an önce doğup büyüdükleri kente gitmek isteyen isteyen gurbetçiler, canlarını tehlikeye atarak yolun karşısındaki satış noktasına giderek OGS ve KGS kartlarını temin etmeye çalışıyorlar.

Hollanda'dan gelen ve memleketi Yozgat'a giden İsmail Kızılırmak, gazetecilere yaptığı açıklamada, tel örgüleri dolaşıp, satış noktası önünde kuyruğa girdiklerini belirtti.

"5-10 EURO VERMEYE HAZIRIZ"

Gurbetçilerin-5-10 euro vermeye hazır olduğunu ifade eden Kızılırmak, şöyle devam etti:

“Biz para vermekten kaçmıyoruz. İsterse 5 euro olsun. Biz Birçok otobanda 3 euro veriyoruz. Otobanı olmasa da, yolu olmasa da. 3-5 lira para veriyoruz. Biz buraya 5 euro severek vermeye razıyız. Ama işlemleri kolaylaştırın, zorlaştırmayın.

Gişelerde satsalar, paramızı ödeyip geçip gitsek daha kolay olacak. Devlet bana yol yapmış, onun hakkını vermek için ben geldim burada sıra bekliyorum. Ama devletim bana hizmet etmişse, ben devletime parayı vermek, vatandaşlık görevimi yerine getirmek istiyorum.”

Düzceli Ercan Bektaş, ise “Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıyız. Her birimiz 2500-3 bin kilometre yol kat ediyoruz. 6-7 devlet geçerek geliyoruz. Oradaki zulümleri unutuyoruz. Ana vatana geldiğimiz zaman en azından yüzlerimiz gülsün. 32 yıldır Avrupa'da çalışıyorum”dedi.

Bahattin Özdemir ise Almanya'dan geldiğini, 2 gündür yollarda olduğunu ve Samsun'a gittiğini belirterek, “Otoban kartı için buraya geldim. Karşıdan almam gerekiyor. Tel örgüler var nasıl geçeceğiz karşıya. Yağmur yağıyor, nasıl yapacağız” diye konuştu.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
kapıkule
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • esat tanoren 8 yıl önce Şikayet Et
    Oradaki zulümler :). Ya öyle bir anlatmışlar ki, oradaki zulümler falan diye :) Bilmeyende hergün kırbaçla işkence ediliyor zanneder. Kardeşim Avrupa ülkesinde benzinciden, sigaracıdan almıyormusun otoban stickerını? Alıyorsun yapıştır cama devam, kim soruyor sana varmı yokmu? Kendi ülkende gişeden, turnikeden geçiyorsun, kaçak geçsene hadi :) kim kime zulmediyor acaba, eller mi bize yoksa biz mi bize?
    Cevapla