Dünyanın en büyük köprüsü trafiğe açıldı

Çin'in Shandong eyaletinde inşa edilen dünyanın en büyük köprüsü bugün resmen trafiğe açıldı. 3 şehri birbirine bağlayan 43 km uzunluğundaki dev köprü 4 yılda bitti.

Dünyanın en büyük köprüsü trafiğe açıldı
Dünyanın en büyük köprüsü trafiğe açıldı
GİRİŞ 30.06.2011 17:54 GÜNCELLEME 30.06.2011 17:54

Çin'in kuzeyindeki Shandong eyaletinde inşa edilen dünyanın en büyük köprüsü bugün resmen trafiğe açıldı. İnşaatına 2006'da başlanana 43 km uzunluğundaki dev köprü 4 yılda tamamlandı.

Çin resmi Xinhua ajansında yer alan haberde, Shandong eyaletinde 43 km uzunluğunda dünyanın en büyük köprüsünün 30 Haziran itibariyle trafiğe açıldığı bildirildi. Üç şehri birbirine bağlayan köprü, 2 farklı ekibin çalışmalarıyla 2006 yılından farklı uçlardan inşaatına başlanmıştı. Köprü 4 yılda tamamlandı. Qingdao Boğaz Köprüsü adı verilen dünyanın su üzerine kurulmuş en büyük köprüsü, Huangdao, Jiaozhou ve Qingdao şehirlerinin birbirine bağlıyor.

Çin donanmasına ev sahipliği yapan Qingdao şehrine inşa edilen dünyanın en uzun köprüsünün toplam 8.5 milyar dolara (13 milyar 150 milyon TL) mal olduğu açıklandı. 10 binlerce işçinin çalıştığı inşaatta 450 bin ton çelik kullanıldığı belirtildi.

Genişliği 35 metre olan köprünün 100 yıllık kullanım süresi olduğuna vurgu yapılırken, 8 büyüklğünde depreme, tayfuna ve 300 bin tonluk araç ağırlığına karşı dayanıklı olduğu ifade edildi.

Çin'den önce en uzun köprü rekoru ABD'nin güneyinde yer alan Louisiana eyaletinde 38 kilometre uzunluğunda bir köprüye aitti.

ÇİN'İN EN UZUN TÜNELİ DE AYNI GÜN TRAFİĞE AÇILDI

1949'dan beri yönetimde bulunan Çin Komünist Partisi kuruluşunun 90. yılının kutlanmasına bir gün kala, Pekin yönetimi ülkenin en uzun tünelini de trafiğe açtı.

Ülkenin kuzeyindeki Shandong eyaletine bağlı Qingdao şehrinde 47 ayda inşa edilen 7.8 kilometre uzunluğundaki tünel, aynı zamanda dünyanın en büyük üçüncü tüneli olarak kayıtlara geçti.

Çin yerel medyasındaki haberlerde, saatteki hızı en fazla 80 kilometre olarak kısıtlanan tünelin inşasında, Çin'in en yüksek teknolojisinin kullanıldığı bildirildi.

Dünyanın en büyük köprüsü trafiğe açıldı
GALERİYE GİT
ETİKETLER
trafik
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Ismail Yildiz 6 yıl önce Şikayet Et
  türk milletine yakisir ortak KKTC - TR deniz üstü kara yol. arti yunanistan - Türkiye ege deniz üstü kara yol.. 10 yildir söylenmekde..
  Cevapla
 • cumali sav 6 yıl önce Şikayet Et
  Sahte olmasın. Bence denemeyim. Ya da güvcenlik önlemi almak lazım
  Cevapla
 • ahmet mg 6 yıl önce Şikayet Et
  .:.. Adamlar çalışıyor kardeşim fazla söze gerek yok...
  Cevapla
 • Hamza D. 6 yıl önce Şikayet Et
  çin malı. fazla yaşamaz yıkılır
  Cevapla
 • Mehmet Emin 6 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye'de niyetlenilse. bırakın siz o çılgın projeyi de İnsanların karnı doyuyor gözü doymuyor, Hala püskevit istiyoruz diyorlar, kursakları ile gözleri arasına köprü kurun derler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle