İşsizliğin en yüksek olduğu şehirler

Türkiye İstatistik Kurumu, işsizlik verilerini il bazında açıkladı. İl düzeyinde temel işgücü göstergelerine göre, geçen yıl, işsizlik oranının en yüksek olduğu iller şöyle:

İşsizliğin en yüksek olduğu şehirler
İşsizliğin en yüksek olduğu şehirler
GİRİŞ 24.06.2011 15:00 GÜNCELLEME 24.06.2011 15:00

İl düzeyinde temel işgücü göstergelerine göre, geçen yıl, işsizlik oranının en yüksek olduğu iller, Adana,  Hakkari ve Van olarak tahmin edildi.

İşgücüne katılma, istihdam ve işsizlik parametrelerinde tahmin sonuçlarını içeren 2010 İl Düzeyinde Temel İşgücü Göstergelerine göre, geçen yıl Türkiye genelinde işsizlik oranı yüzde 11,9 olarak tahmin edildi.

İşsizlik oranının en yüksek olduğu il yüzde 19,1 ile Adana olarak tahmin edildi. Bunu, yüzde 17,4 ile Hakkari, yüzde 17,2 ile Van izledi.

İşsizlik oranının en düşük olduğu iller ise Bayburt (yüzde 4,7), Artvin (yüzde 5,7) ve Gümüşhane (yüzde 5,8) olarak belirlendi.

İSTİHDAM

Türkiye genelinde 2010 yılı için istihdam oranı yüzde 43 olarak tahmin edildi.

İstihdam oranının en yüksek olduğu illerin başında yüzde 58,1 ile Rize geldi. Artvin (yüzde 57,3) ve Gümüşhane (yüzde 55,4) istihdam oranının yüksek hesaplandığı diğer iller oldu.

İstihdam oranının en düşük kaldığı iller ise sırasıyla Diyarbakır (yüzde 27,5), Siirt (yüzde 29,1) ve Şanlıurfa (yüzde 31,1) olarak tahmin edildi.

İŞGÜCÜNE KATILMA

İşgücüne katılma oranı da 2010 yılı için Türkiye genelinde yüzde 48,8 olarak tahmin edildi.    

İşgücüne katılma oranının en yüksek belirlendiği il yüzde 61,8 ile Rize oldu. Rize'yi yüzde 60,8 ile Artvin, yüzde 59,1 ile Burdur izledi.

İşgücüne katılma oranının en düşük olduğu iller ise Diyarbakır (yüzde 31,8), Siirt (yüzde 33,3) ve Şanlıurfa (yüzde 35,5) oldu.

TAHMİN YÖNTEMİ

İlk kez 2008 yılı için il düzeyinde temel işgücü göstergelerini hesaplayan TÜİK, ''küçük alan tahminleri yöntemi''ni kullanıyor. Bu çerçevede, 26 bölge düzeyinde elde edilen işgücü araştırması verilerinin yanı sıra ekonometrik çalışmalar sonucu belirlenen il nüfusu, Sosyal Güvenlik Kurumu verileri, İŞKUR kayıtlı işsiz sayısı gibi dışsal değişkenler birarada kullanılarak, tahmin üretiliyor.

Göstergeler, dolaylı olarak elde edildiği için verilerin değişim katsayısı, güven aralıkları ve istatistiksel anlamlılık düzeylerinin dikkate alınması gerekiyor.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) 2010 yılı tahmini verilerine göre, ülke nüfusunun yaklaşık beşte 1'inin bulunduğu İstanbul'da, işsizlik yüzde 14,3 olarak belirlendi.

TÜİK'in küçük alan tahminleri yöntemiyle elde ettiği 2010 İl Düzeyinde Temel İşgücü Göstergeleri sonuçlarına göre, Türkiye genelinde işsizlik oranı yüzde 11,9 olarak hesaplandı.

81 ilin 27'sinde işsizlik oranı, yüzde 11,9 olan Türkiye ortalamasının üzerinde kaldı. İşsizlik oranı en yüksek illerin başında da 2009 yılında olduğu gibi Adana geldi.

İşsizlik oranı yüzde 19,1 olarak tahmin edilen Adana'yı, Hakkari (yüzde 17,4) ve Van (yüzde 17,2) izledi.

İzmir de yüzde 15,1 işsizlik oranı ile dikkati çekti. Başkent Ankara'da oran, yüzde 12,1 olarak hesaplandı.

İşsizlik oranının en düşük olduğu iller ise Bayburt (yüzde 4,7), Artvin (yüzde 5,7) ve Gümüşhane (yüzde 5,8) olarak sıralandı. 

İSTİHDAMDA İLK SIRADA RİZE VAR 

İllerin istihdam sıralamasında, yüzde 58,1 ile Rize ilk sırada yer aldı. Rize'yi, yüzde 57,3 ile Artvin, yüzde 55,4 ile Gümüşhane takip etti. Bir önceki yıla göre oranlar değişse de bu sıralamada değişim gözlenmedi.

İstihdam oranının en düşük kaldığı iller ise Diyarbakır (yüzde 27,5), Siirt (yüzde 29,1) ve Şanlıurfa (yüzde 31,1) oldu.

İşgücüne katılma oranı ülke geneli için yüzde 48,8 tahmin edildi. Bu kategoride de işgücüne katılma oranı en yüksek il Rize (yüzde 61,8) olarak hesaplandı. Artvin (yüzde 60,8) ve Burdur (yüzde 59,1) sıralamanın başında yer aldı.

TABLO

 TÜİK'in 2010 yılına ilişkin il bazında işsizlik, istihdam ve işgücüne katılma oranlarına ilişkin tahmini sonuçları şöyle:

kullan

kullan

kullan

kullan

 

İşsizliğin en yüksek olduğu şehirler
GALERİYE GİT
YORUMLAR 17
 • hasan polatkan 6 yıl önce Şikayet Et
  İşsizleri bi dövmediğiniz kalmış. adamın anasını ağlatıp da asgari ücret verecem deyipte 400 lira parayı maaş gününü 15 gün geçtiğinde eli titreyerek veren patronlardan işverenlerden kimse bahsetmemiş...size göre işsizlere ölüm Allah bize daha çok versin.Allah sizi de bizi de bildiği gbi yapsın...
  Cevapla
 • mehmet eren 6 yıl önce Şikayet Et
  hergün karşılaştığım durum.. kimse mavi yaka olarak çalışmak istemiyor.sorun bu , ancak word excel bilmek artık yetmez. en az iki dil ve bir konuda uzmanlık gerekir.
  Cevapla
 • Mustafa Bacak 6 yıl önce Şikayet Et
  HABER7 VESİLE OLSUN İNŞALLAH.. ELEMANLAR ARANIYOR. Kendi bünyemizde 20 personele ihtiyacımız var ama Allah rızası için yardımcı olmak istiyorum. Şu bahsettiğiniz işsizlerden 500 tanesine bu hafta iş bulmak istiyorum Konya'da.
  Cevapla
 • Mustafa Tokat 6 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye de % 11,9 İyi bir rakam... Bize okulda ders kitaplarında öğrettiler işsizlik 6 - 7 düzeyinde normaldir buna ülkemiz insanının gubuzluğunu eklersek 15 - 16 gibi bir rakam çıkar ki şu anki seviye bence mükemmel sanayici yorumculara katılmamak mümkün değil artık herkes beyaz yaka iş istiyor 9 da geleyim 6 da gideyim istiyor bir de bir ton para isterler. İşçi her zaman kendini işyerinde vazgeçilmez sanır, kendisi olmazsa iş yürümez sanır ama anlamıyorum ki bu kadar yetenekli niye gidip bir iş kurmaz, patron olmaz anlayan beri gelsin. Gerçek şu ki şu anda işsizlik Türkiye de yoktur bu kadar açık isteyenle de sabaha kadar tartışırım kanıtlarla. ( Haa.. yüksek maaş isteyenlere iş tabiki yok kıtlık var kıtlık.. )
  Cevapla
 • Mustafa Bacak 6 yıl önce Şikayet Et
  SAÇMALAMAYIN ALLAH AŞKINA!!!. 2 senedir 3 gazetede eleman ilanım var, iş ve işçi bulma kurumuna başvurdum, 2 ayrı meslek lisesine başvurdum, 2 tane çıraklık okuluna başvurdum. ELEMAN YOK. Gelenlerde maaş falan sormuyor, servis nerden geçer, cumartesi kaça kadar çalışırız gibi absürt şeylerden bahsediyorlar. Tahsilli şakşakçı. Sen okulda kız avında gezerken ben 12 yaşımda sac büküp boru kaynatıyordum. Kendini niye 1.sınıf görüyon. Askerlikte zaten torpillisin, iş hayatında torpil bekleme, işşizim deyip duygu sömürüsü yapma, sana ve senin gibilere artık acımıyor bu millet.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle