Petrol 145 dolara çıkarsa senaryosu

Yüksek seyreden petrol fiyatları büyüme ve enflasyon üzerinde baskı yaratırken, yüksek petrol fiyatlarının doğuracağı senaryolar da gelmeye devam ediyor. İşte bu öngörülerden biri daha...

Petrol 145 dolara çıkarsa senaryosu
Petrol 145 dolara çıkarsa senaryosu
GİRİŞ 01.06.2011 16:25 GÜNCELLEME 01.06.2011 16:25

2011 sonuna doğru petrolün 100 dolara gerilemesini beklediklerini söyleyen BBVA Bankası Kıdemli Ekonomisti Dr. Hakan Danış, ancak fiyatların 145 dolara çıkması ve en az bir yıl bu seviyede kalması neticesinde dünyayı yeni bir küresel krizin beklediğine dikkat çekti.

Her yıl ekonomi ve finans biliminin önde gelen isimlerini buluşturan ve 3 gün sürecek olan Avrasya Ekonomi ve İşletme Birliği (EBES-Eurasia Business and Economics Society) İstanbul Konferansı başladı. İstanbul Ekonomik Araştırmalar Derneği (İEAD) işbirliği ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) desteği ile 53 ülkeden 460 ekonomi uzmanı, akademisyen, merkez bankası yöneticileri ve bürokratların katıldığı konferansta dünya ekonomisinin geleceğine dair tespitler yapılıyor. Petrol fiyatlarının 2011 sonlarında 100 dolara gerilemesini beklediklerini ifade eden BBVA Bankası Kıdemli Ekonomisti Dr. Hakan Danış, “Eğer petrol fiyatları 145 dolara çıkar ve en az 1 yıl bu seviyede kalırsa dünya ekonomisi yeni bir küresel kriz ile karşı karşıya kalır” dedi.

"100 DOLARIN ALTINA GELEBİLİR"

EBES İstanbul Konferansı Basın Toplantısı’nda konuşan Dr. Hakan Danış, 2 yıl içerisinde dünya ekonomisinin yüzde 4 civarında büyümesinin beklendiğini, ancak bunun homojen bir büyüme olmadığını ifade etti. Avrupa ekonomisinin yüzde 1.5 büyümesi beklenirken gelişmekte olan ülkelerde bu oranın yüzde 6 civarında olacağını belirten Dr. Hakan Danış, “Dünya ekonomisi büyüme rakamlarının yüzde 2’lere düşmesini beklemiyoruz. Şu andaki durgunluğun nedeni petrol fiyatlarındaki yüksekliktir. Ancak 2011 yılı sonlarına doğru petrol fiyatlarının 100 dolara gerilemesini bekliyoruz. Son 10 yıla baktığımızda petrol fiyatlarının ekonomik büyüme oranlarına eskisi kadar olumsuz etki ettiğine söyleyemeyiz. Fakat petrol fiyatları 145 dolara çıkar ve en az bir yıl bu seviyede kalır ise, o zaman dünya ekonomilerini yeni bir küresel krizin beklediğini söyleyebiliriz. Ancak şu aşamada dünya ekonomilerinde, ABD ve AB ekonomilerinde bir durgunluk veya kriz beklentimiz bulunmuyor” diye konuştu.

"AB İFLASIN EŞİĞİNDE"

Toplantıda konuşan ekonomi alanında Nobel ödülü alması beklenen Maryland Üniversitesi Ekonomi Uzmanı Prof. Dr. John Rust ise, Avrupa Birliği’nin (AB) zor durumda ve iflasın eşliğinde olduğunu açıkladı. Yunanistan’da yaşanan ekonomik kriz ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Prof. Dr. John Rust, “AB Yunanistan’a güveniyor. Ve bu ülkeyi terk etmeyecektir. Yunanistan’ın AB’den çıkması söz konusu değil. Ancak Yunanistan’ın Euro birliğinden düşürülme ihtimali var. Bu durum piyasalarda endişeli bir bekleyişe neden oluyor” dedi.

"2023 HEDEFLERİ ÇOK ZOR"

Toplantıda seçim süreci ve Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulunan EBES'in kurucularından Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Hüseyin Bilgin ise, siyasi partilerin seçim meydanlarında verdikleri vaadlerin gerçekçi ve sürdürülebilir olması gerektiğine dikkat çekti. 2023 hedeflerine değinen Doç. Dr. Hüseyin Bilgin, “AK Parti ile CHP’nin hedefleri birbirine benziyor Ancak her iki partinin de hedeflerini gerçekleştirmesi çok zor. Türkiye’nin 2010 yılı GSMH’si 730 milyar dolar. İhracat rakamı ise 100 milyar dolar civarında. İhracat milli gelirin ancak 7’de birini oluşturuyor. 2023’de bu oranın 4’te bire çıkarılması hedefleniyor. Ancak mevcut şartlarda ihracatın bu oranlara çıkması çok zor. Pazar çeşitliliğinin yanına ürün çeşitliliğini katamazsanız, bu hedefe ulaşmak imkansız hale gelir” dedi. İşsizlik rakamlarının yüzde 5’e düşürülmesinin hedeflendiğine dikkat çeken Bilgin, “Şu an rakam yüzde 11’lerde. Bu ortamda işsizlik rakamını yüzde 7’nin altına düşürmek mümkün değil. Ama hedefler olmalı. Bunun için de reformlar yapılmalı” dedi.