Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

Kanalistanbul'un muhtemel güzergahı

Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı İstanbul'a ikinci Boğaz projesi hangi güzergahtan geçecek? Yeni kanal açılmasıyla oluşacak adada hangi ilçeler kalacak?

Kanalistanbul'un muhtemel güzergahı
Eklenme: 27 Nisan 2011, 13:31 / Güncelleme: 27 Nisan 2011, 13:31 / 80,089 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Yaklaşık 6 ay önce ortaya atılan proje iddiası bugün Başbakan Erdoğan tarafından doğrulanmış oldu.

7 Ekim 2010'da yapılan haberde İstanbul için 20 milyar dolarlık müthiş bir proje yapılacağı ve Haliç'in Boğaz'a kanalla bağlanacağı öne sürülmüştü.

Bugün de Çatalca ve Silivri'nin batısında Çerkezköy'le Silivri arasında Karadeniz'den Marmara'ya açılabilecek 45-50 kilometre uzunluğunda bir kanaldan bahsediliyor.

kullan

Muhtemel güzergahın ipuçları:

- İstanbul'un boğaz trafiğinin rahatlatmak için ve gemi trafiğini şehrin dışından geçirme amacı taşıması nedeniyle projenin geçeceği güzergahın şehrin dışında olacağı ağır basan bir ihtimal

- Açılacak kanaldan çıkacak büyük miktardaki toprağın üçüncü havaalanınında yapılacağı alanda kullanılacağı ifade edildi. Kanalın üçüncü havaalanının yapılacağı bölgeye yakın olacağı da tahminler arasında,

- Erdoğan, açıklaması sırasında bölgede bazı maden ocakları bulunduğunu ve bazılarının kapatılacağını ifade etti. Maden ocakları da İstanbul'un batısında kalan alanda yer alıyor.

- Bölgede doldurulacak göller olabileceği ifade edildi. O da İstanbul'un batısını işaret ediyor.

kullan

- NTV'de uzman görüşleri eşliğinde simulasyonu çıkarılan harita olası güzergahı ortaya koydu. Haritaya göre, Çatalca, Silivri, Büyükçekmece, Arnavutköy, Başakşehir, Esenyurt, Beylikdüzü, Başakşehir, Avcılar, Küçükçekmece, Zeytinburnu, Bayrampaşa, Güngören, Bakırköy, Bahçelievler, Bağcılar, Fatih, Beyoğlu, Şişli, Beşiktaş, Gaziosmanpaşa, Sultangazi, Eyüp, Esenler, Sarıyer kanalın açılmasıyla oluşacak adada kalacak.

- Hazine arazilerinin en fazla olduğu bölge ve kamulaştırmanın en az olacağı bölge de İstanbul'un batısı olarak düşünülebilecek bir nokta...

- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kanalın maliyetinin 10 milyar doların üzerinde olabileceğini açıkladı.

kullan

BAŞBAKAN ERDOĞAN ÇILGIN PROJEYİ AÇIKLADI

EKİM 2010'DA ORTAYA ATILAN DİĞER PROJE

İstanbul ikinci bir boğaz ve devasa boyutta yeni bir ada kazanacak. Haliç'ten kanallar açılarak Kağıthane ve Alibeyköy dereleri üzerinden Boğaz'ın kuzeyindeki Büyükdere'ye ulaşılacak.

kullanHarita Habertürk gazetesinden alınmıştır.

2010 yazında proje olarak Başbakan Erdoğan'a sunulan plana göre, çalışmalarda başta Kağıthane ve Alibeyköy dereleri olmak üzere su yolları kullanılacak.

Haliç'ten kanal açılmaya başlanarak Kağıthane ve Alibeyköy dereleri takip edilecek. Kağıthane İlçesi ve Ayazağa ve Kemerburgaz'ın hemen üzerinden yine su yolları takip edilerek Büyükdere'ye yani İstanbul Boğazı'nın kuzeyine ulaşılacak.

Kanal ortalama 100 metre genişliğinde planlanıyor. Haliç'in Boğaz'ın kuzeyinde kalan Büyükdere ile uzunluğu 20 kilometreyi bulan bir kanalla birleştirilmesiyle İstanbul yeni bir doğal adaya daha kavuşmuş olacak.

Yeni İstanbul adasında Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli, Kağıthane, ve Sarıyer'in bir kısmı yer alacak. Böylelikle tarihi yarımada olarak bilinen Eminönü-Fatih bölgesinin yanı başında yeni bir de ada yer alacak.

Yeni kanal İstanbul'a çok önemli başka katkılar da sağlayacak. Bölgedeki araziler değerlenirken, özellikle Alibeyköy ve Kağıthane'de yıllardır kaldırılmyan, çevreye zararlı fabrikalar da ortadan kalkmış olacak. Su kanalının Boğaz'dan sağlayacağı akış ile sirkülasyon artacağı için Haliç temizlenmiş olacak, derelerin kirliliği de ortadan kalkacak.

Ön proje ünlü mimar Sinan Genim tarafından hazırlandı. İki yıl içinde bitirilmesi planlanan projenin kamulaştırma bedelleriyle birlikte 20 milyar dolarlık bir maliyete ulaşması bekleniyor.

HABER 7

ETİKETLER
kanalistanbul
SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 43 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

hursit dilaver

27.04.2011 12:53

hemen karşı çıkalım hadi.. eksik kalmayalım.. bakalım bu proje için kimler takla atarak mahkemelere başvurup,red kararı çıkaracak.kimler taksimde kızılayda amuda kalkarak yürüyüş yapacak.kimler askeri tahrik edip,'BUNLAR BÖLÜCÜ,İSTANBULU BİLE BÖLECEKLER' diye gaz verecekler.ASKER O BÖLGEYİ CHPnin TALEBİ İLE ASKERİ BÖLGE İLAN EDECEK VE ve istanbulu böldürmemek için projeyi YAPTIRMAYACAK..bozkurtlar kepçelerin önünde (BİZİM SİTE YURDUNDA 78LERDE YAPTIĞIMIZ GİBİ)nöbet tutacak ve bölücü dozerlere mani olacak.ergenekon zaten o projeye mani olmak için bütün, kabir piri fanileri, emeklileri, encümen-i danişleri mezara girmeden koşturacak ve konuşturacak.CHP ALMANLARDAN YARDIM İSTEYECEK...(gerisi pazar vaazlarımda inşallah..

Timur

27.04.2011 12:55

--. bu da HABER7 nin çılgın projesi olmalı..

burak sönmez

27.04.2011 12:56

kanal. Haber 7 sanırım biraz geride kaldı, kanal kıyıköy ve silivri arasınd açılacak

zafer şahin

27.04.2011 12:57

bu şekilde olacağını sanmam !. Bugünkü açıklamada meskun mahallerden geçeceği bilgisi önemlidir. Ayrıca boğaz giriş ve çıkışları düşünüldüğünde bu haliyle deniz trafiğine ve independiente gibi sorunlara çözüm olmaz ! Bitiş noktasını gördüğümüz barkovizyon gösterisine göre durusu doğu kısmı en muhtemel bölge olarak görünüyor. Oradan silivri-çatalca aralığından marmaraya iniş ...bekleyip göreceğiz inş.

hakanasil

27.04.2011 13:02

harita mantae. bu kadar içerden sırf beş ilçe adada kalsın diye gecmez. silivri nere bu haritanın başı nere. ayrıca kanalın bence daha dik bir konumda olacağını tahmin ediyorum.