Diyet yapanlar kalorisi düşük çikolata

Nişasta bazlı şekerin (NBŞ) sağlık üzerindeki etkileri tartışılırken, Cargill, kalorisi azaltılmış çikolata üretimini sağlayacak bir yenilik gerçekleştirerek 100 gramlık bir çikolatada 160 kalori azaltacak.

Diyet yapanlar kalorisi düşük çikolata
Diyet yapanlar kalorisi düşük çikolata
GİRİŞ 20.02.2011 10:41 GÜNCELLEME 20.02.2011 10:41

Cargill Türkiye'nin yayın organı CargillHaberler'in ocak sayısında yer alın habere göre, Cargill Çikolata ve Kakao, tüketicinin ''azaltılmış kalori'' talebine yanıt veren bir ürün geliştirdi. Bu ürün, içinde Cargill'in sıfır kalorili (poliol) dökme tatlandırıcısı ZeroseTM eritritolün de bulunduğu patentli bir tatlandırıcı karışımı kullanılan yenilikçi bir prosese tabi tutulmasıyla gerçekleştirildi. Sıfır kalorili olarak kabul gören tek poliol olan bu tatlandırıcının, bir fermantasyon prosesiyle üretildiği ve diğer poliollerle ilişkilendirilebilecek sindirim intoleransı sergilemediği belirtiliyor.

Habere göre, eritriol, üzüm gibi meyvelerde ve fermente edilmiş gıdalar ile şarap, soya sosu gibi gibi içeceklerde doğal olarak bulunuyor ve Toothfriendly intornational tarafından diş çürümesine yol açmadığı için ''diş dostu'' olarak kabul ediliyor.

Azaltılmış kalori talebine alternatif olarak Cargill'in bu yeniliğinin, çikolatayı bileşen olarak kullanan imalatçılara iki fayda sağladığı belirtilen habere göre, bundan sonra imalatçılar kilokalori seviyesini porsiyona göre düşürebilecek veya aynı kilokalori miktarıyla ürünlerinde daha fazla çikolata kullanabilecek.

-ÇİKOLATADA YÜZDE 30 KALORİ AZALTIMI-

Çikolata yüzde 30 kalori azaltımı, 100 gramlık bir çikolatada 160 kaloriye kadar azalma sağlıyor.

Haberde, bu yeni çikolatanın, Cargill'in Vilvoorde'daki şekerleme uygulamaları merkezinde, Cargill Sweetness ve Mouscron'daki çikolata ekibinin uzman lezzet test etme paneliyle ortak çalışmaları sayesinde geliştirildiği belirtildi.

YAZDIR